Povídky z Hollywoodu 1/2 (1992)
Christopher Hampton. Co by se stalo, kdyby rakouský dramatik Ödön von Horváth odešel do Los Angeles a tam se setkal s Brechtem a bratry Mannovými? Tak o tom mimo jiné vypráví dvoudílná inscenace hry známého britského dramatika. Z anglického originálu přeložila a pro rozhlas upravila Vladimíra Smočková. Hudební improvizace Mlhoš Kafka a Petr Skoumal. Dramaturg Jan Kolář. Režie Ladislav Smoček.
Osoby a obsazení: Ödön von Horváth (Petr Čepek), Thomas Mann Svatopluk Beneš), Heinrich Mann (Ota Sklenčka), Nelly, jeho žena (Alena Vránová), Helen Schwartzová (Lucie Trmíková), Bertolt Brecht (Jiří Adamíra), Money (Alois Švehlík), Salka Viertlová (Helga Čočková), Marta Feuchtwangerová (Eva Klepáčová), Nicely (Miloš Hlavica), vypravěč (František Němec) a další.
Natočeno v roce 1992 (65 + 69 min.). Repríza 1. dílu 6. 11. 1993 (Vltava, 13:00 h.) v cyklu Měsíc britské kultury; 25. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.); 20. 3. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:30 h.).
Lit.: anonym: Christopher Hampton: Povídky z Hollywoodu (1/2). In web ČRo 3 Vltava, září 2011 (článek). – Cit.: Svou hru Povídky z Hollywoodu postavil britský dramatik Christopher Hampton na fiktivním předpokladu, co by se stalo, kdyby rakouský dramatik Ödön von Horváth v roce 1938 nezemřel v pařížském exilu, ale odešel by do Spojených Států. Pro rozhlas Povídky z Hollywoodu zpracoval formou dvoudílné inscenace režisér Ladislav Smoček v roce 1992 a hlavní úlohu ztvárnil s mimořádnou přesvědčivostí Petr Čepek.
Britský dramatik, překladatel, scénárista a filmový režisér Christopher Hampton se narodil v roce 1946 na portugalských Azorských ostrovech. Dětství strávil v Egyptě a na Zanzibaru, později studoval francouzštinu a němčinu v Oxfordu. V letech 1968-1970 působil jako rezidentní dramatik prestižního divadla Royal Court. Asi nejznámější Hamptonovou hrou jsou Nebezpečné známosti, adaptace románu Choderlose de Laclose, která byla posléze zfilmována a získala mnoho cen. Velmi ceněné je i Úplné zatmění, hra o spalujícím vztahu dvou prokletých francouzských básníků – Arthura Rimbauda a Paula Verlaina. I tato hra byla zfilmována. Hampton je autorem mnoha divadelních adaptací a překladatelem z francouzštiny, jeho působení se ale neomezuje pouze na divadlo, většinu svých her sám převedl do filmové podoby.
Hamptonovy hry jsou často inspirovány světem literatury. Také Povídky z Hollywoodu postavil autor na fiktivním předpokladu, co by se stalo, kdyby rakouský dramatik Ödön von Horváth nezemřel v pařížském exilu v roce 1938, ale odešel by do Spojených Států. A tak se von Horváth stane průvodcem po Los Angeles, kde se setkává s dalšími nepravděpodobnými exulanty: Brechtem a bratry Mannovými.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku