Svätoplukovci (Svatoplukovci, 1988)

Jozef Miloslav Hurban. Krátká hra. Rozhlasová úprava Pavol Hudík. Režie Igor Hrabinský.

Účinkují Anton Glézl, Štefan Bučko, Milan Gučík, Vladimír Durdík, Ľudmila Mandžárová, Július Pántik, Dušan Tarageľ a Juraj Sarvaš.

Připravil Slovenský rozhlas v roce 1988. Repríza 29. 3. 2019 (SRo Rádio Pyramída, 12:00 hod.; 28 min.).

Lit.: Grebáč, Marián: Jozef Miloslav Hurban: Svätoplukovci (1988). Literatúra a dráma. In web SRo Rádio Pyramída, 22. 3. 2019 (článek). – Cit.: Jozef Miloslav Hurban bol vedúcou osobnosťou slovenského povstania v meruôsmych rokoch. Tento spisovateľ, politik a evanjelický kňaz bol prvým predsedom Slovenskej národnej rady. Od jeho narodenia uplynulo 19. marca 202 rokov.

Stál na čele slovenského literárneho a verejného života takmer pol storočia. Bol nekompromisným bojovníkom za národné práva Slovákov. Bol tiež osnovateľom Nitrianskych žiadostí, ktoré boli základom národnostných a revolučných požiadaviek celonárodného programu mikulášskych Žiadostí slovenského národa.

Do slovenského literárneho uvažovania i do publicistiky vniesol polemickosť a umenie viesť spor. Zaznamenávame jeho pokusy o historický román. Medzi prózy s historickou tematikou (námet čerpal z čias Veľkej Moravy) patria Svätoplukovci. Viac než o historické fakty išlo Hurbanovi o povzbudenie prejavov súdržnosti v boji proti nepriateľom.

Prózu pre rozhas upravil Pavol Hudík a v roku 1988 krátku rozhlasovú hru naštudoval a nahral režisér Igor Hrabinský. Účinkujú: Anton Glézl, Štefan Bučko, Michal Gučík, Vladimír Durdík, Ľudmila Mandžárová, Július Pántik, Dušan Tarageľ a Juraj Sarvaš.

———

V literárno-dramatickom bloku na Rádiu Pyramída si ďalej môžete vypočuť výber z poézie Juraja Padu Modré oči jesene (2007). Z knihy Milana Zelinku Poviedky z Karpát (2001) číta Karol Machata. A milostné verše Andreja Sládkoviča Spevy o láske (1985) zarecituje Ladislav Chudík.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)