Frühstück mit Stalin (Snídaně se Stalinem, 2010)

Carey Harrison. Rozhlasová hra.  Překlad z angličtiny Gaby Hartel.  Dramaturgie a redakce Georg Bühren. Zvuk a střih Jochen Schäfer, Monika Vogel. Režie Thomas Leutzbach.

Osoby a obsazení: Margot Ross (Doris Gallart),  Stalin (Lambert Hamel),  Lavrentij Berija (Wolfgang Pregler). Dále účinkují Martin Armknecht, Jonas Beck, Marylu-Saskia Poolman, Tobias Schormann, Christian Schramm.

Produkce stanice Westdeutscher Rundfunk Köln (WDR) v roce 2010. Repríza 5. 3. 2013 (WDR 5, 53 min.) v
cyklu „Das Hörspiel am Dienstag“  k 60. výročí smrti Josefa Stalina.

Pozn.: Die Jüdin Hanna Rosenzweig arbeitet vor dem Zweiten Weltkrieg als Licht-Double für Marlene Dietrich. Das bringt sie nach Kalifornien, wo der britische Geheimdienst auf sie aufmerksam wird.

Als Margot Ross gelangt Hanna Rosenzweig in die höchsten Nazi-Kreise, wird verraten und kommt nach einem Gefangenenaustausch in ein sibirisches Arbeitslager. Neue Verbindungen führen sie schließlich 1953 direkt in den Kreml.

Stalin ist auf sie aufmerksam geworden, er hat sie in einem seiner Lieblingsfilme erkannt. Eine winzige Nebenrolle bringt die Agentin Margot in die Höhle des Löwen.

Carey Harrison, 1944 in London geboren (als Sohn des Schauspielerpaares Rex Harrison und Lilli Palmer), lehrt am Brooklyn College, New York und schreibt Romane, Theaterstücke, Drehbücher und Hörspiele.
_____________________________
Carey Harrison (1944, Londýn jako syn hereckého páru Rex Harrison a Lilli Palmer) je anglický spisovatel, dramatik a scénarista.
Studoval na Brooklyn College, New York.

Z jeho početného díla nebylo u nás, s výjimkou rozhlasové hry „To by se psychiatrovi stát nemělo“ z roku 1998,  dosud nic přeloženo a uvedeno. Přitom Harrison je doma i ve světě známým autorem a držitelem mnoha rozhlasových a filmových cen. V současné době je Harisson mimo jiné uměleckým ředitelem australské divadelní skupiny The Woodstock Players působící v blízkém okolí města Sydney.
V roce 1966 debutoval hrou Dante Kaputt na jevišti divadla Phoenix Theatre v Leicesteru. Do svých her si často vybírá skutečné postavy z historie. Tak ho například zaujala postava Sigmunda Freuda, o němž napsal televizní seriál a později ho přivedl spolu s Carlem G. Jungem na jeviště ve své hře Scenes From a Misunderstanding. Stejný princip použil i ve svých nejúspěšnějších rozhlasových hrách Breakfast With Stalin a Hitler in Therapy, ta mu v roce 2005 získala cenu WorldPlay Awards za nejlepší hru v anglickém jazyce. Kromě této ceny Harisson za své dosavadní kariéry posbíral téměř vše, co se v oblasti rozhlasových a televizních her dá, je laureátem soutěží Sony Radio Academy Awards, Prix Italia, Prix Marulič, UK Writers‘ Guild Award, Pushcart Prize a dalších.

Jeho hry jsou oblíbené pro svůj ironický humor a komediálně laděný děj. Přeložené byly již do třinácti jazyků. Kromě divadla, televize, filmu a rozhlasu je Harrison činný i v novinách a časopisech ,do nichž pravidelně píše eseje a literární kritiky. Žije v New Yorku a jako profesor anglického jazyka působí na City University v New Yorku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)