Prípad Judáš (Případ Jidáš, 2006)

Elena Antalová. Dramatické mystérium o pochybení, zbabělosti, váhání, nenávisti, lásce a svobodě. Hudební dramaturgie Rudolf Pepucha. Zvuková realizace Milan Greguš. Dramaturgie Milan Frolo. Asistentka režie Eva Dózová. Režie Róbert Horňák.

Osoby a obsazení: Judáš Iškariotský (Róbert Roth), sudca (Peter Kočiš), Jozef Kaifáš (Jozef Vajda), Herodes Antipas (Emil Horváth ml.), Annáš (Maroš Geišberg), Jozef Arimatejský (Matej Landl), Jonatán (Daniel Dangl), Milan Bahúl, Vladimír Jedľovský, Peter Sklár, Alena Horňáková a Ivan Vojtek.

Natočeno 2006. Premiéra 13. 4. 2006 (Rádio Slovensko, 55:06 min.).

Pozn.: Dramatické mystérium o pochybení, zbabelosti, váhaní, láske a nenávisti, ktoré ovládajú žalobcov, sudcov, svedkov i obvineného v hrdelnom procese s Ježišom Kristom. Autorka zaznamenáva priebeh fiktívneho rehabilitačného procesu s Judášom, ktorý sa v mene vyšších ideologických a imperiálnych záujmov mocných tohto sveta cíti byť navždy zhanobený a vystavený potupe neprávom. Obnovený proces je zamyslením sa nad súčasným stavom svetového civilizačného diania v jeho nápadne sa pripomínajúcej obdobe. Nepríjemne až provokatívne sa natíska otázka, či by sme na obdobného mesiáša s jeho revolučným pohľadom na morálku a etiku dnešnej doby nehľadeli ako na teroristu č. 001. Antalová, pravdaže, až tak ďaleko nezachádza, ale my to latentne cítime v podtexte.. (anotace)

Lit.: Galbičková, Lýdia: Knižnica v časti Karlova Ves neobchádza vo svojej činnosti ani biblické témy. Obecné noviny; č. 27/2006, 04.07.2006; s. 14 (zpráva). – Cit.: Vedúca knižnice v Bratislave-Karlovej Vsi zorganizovala 26. mája 2006 stretnutie pri rozhlasovej hre Prípad Judáša, ktorej autorkou je Elena Antalová. Záujem o polemiku okolo Judášovej zrady presiahol časť Karlovu Ves a pritiahol návštevníkov aj zo širšieho okolia mesta Bratislavy.

Po spoločnom vypočutí hry sa prítomní pokúšali zodpovedať otázku, či mohol byť súdny proces s Judášom zmanipulovaný alebo nie. Naliehavejšou sa však ukázala otázka: aký je prínos tejto hry pre dnešok? Zmenili sa pomery v súčasnej spoločnosti proti časom Judáša? Ak áno, v čom? Tá doba, veľmi vzdialená od súčasnosti, bola veľmi ťažká, poznamenaná obchádzaním zákonov, korupciou, pretvárkou, nespravodlivosťou a morálnou zvrhlosťou. Je súčasnosť zbavená týchto neduhov? Vymizla láska? Čo deformuje dušu človeka? A či azda nevidíme okolo, ako si sám človek svojím životom pripravuje pád, ak sa slobodne rozhoduje žiť svojvoľne, bez rešpektovania normy a s ubližovaním druhým? Uvedomuje si človek dneška, že jedine láska ja schopná meniť srdce človeka, lebo zlo má návratnú hodnotu ako bumerang? Či neplatí aj dnes, že najlepšia obrana je útok a že omámenie mocou má krátke trvanie a zlé následky?

Aj dnes sú ľudia pohodlní na to, aby premýšľali, radšej prijímajú hotovú pravdu, i keď je iba zdanlivá, zabúdajú, že z mladých nepovšimnutých drám vznikajú veľké drámy s celoživotnými následkami. Veľa otázok kladie dramatické mystérium Eleny Antalovej, k napísaniu ktorého ju inšpirovala aj vlastná zvedavosť a snaha porozumieť príbehu Judáša a dobe, v ktorej žil. Predchádzalo tomu štúdium mnohých prameňov, ktoré jej priblížili čas, v nich sa rodila súčasnosť, ktorá bohužiaľ, stále nesie so sebou bremeno nedostatkov a nešvárov. Ľudstvo je však nepoučiteľné, v tom je jeho tragédia!

Treba sa poďakovať autorke a celému tímu, tiež vedúcej knižnice Anne Labárovej za nevšedný duchovný zážitok a možnosť ponoru do vlastnej duše každého z nás. V praxi to znamená: Nerobiť nikdy a nikde kompromis so zlom! Vynasnažíme sa niesť intelektuálny náboj hry do vzťahov ľudí okolo nás. Poželajme si, aby sa nenapĺňal obsah aforizmu Tomáša Janovica: „Neslušným ide o to, aby sa slušní stali poslušní!“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)