Pražské impromptu pro pana Gustava M. (1990)

Dokumentární rozhlasová hra o pražském bonvivantovi, bankéři, veslaři a členu theosofické společnost kněžny Blavatské Gustavu Meyerovi, který se zásluhou rafinované intriky stal proslulým spisovatelem Gustavem Meyrinkem. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Oto Ševčík.

Účinkují Pavel Pavlovský, Ilona Vaňková, Monika Švábová, Zdeněk Sedláček, Jan Gross, Milan Vlachovský, Pavel Kikinčuk, Miloslav Včala, Jiří Samek a další.

Nastudoval Československý rozhlas Plzeň v roce 1990. Premiéra 25. 2. 1992 (43 min.). Repríza 28. 7. 1992.

Lit.: Kolář, Jan: Útržky z paměti (IX) Jak se máte, Vondrovi? Divadelky. In Divadelní noviny, 26. 6. 2018 (vzpomínky). – Cit.:  (….) Jaromír Ptáček. Zřejmě nejvýznamnější dramatik českých rozhlasových her. Westdeutsche Rundfunk měsíc co měsíc posílal do Čs. rozhlasu věstník se svou produkcí a programem. V seznamu jeho autorů vždy byla zaznamenána toliko dvě česká jména: Karel Čapek a Jaromír Ptáček. Jako autor se Jaromír opíral o poetiku kafkovskou, doplňovanou inspirací českým autorským a absurdním divadlem (dr. Ivan Vyskočil a Václav Havel), vždy ale osobitě „ptáčkovskou“. V centru jeho her byly „podivné“ postavy, někdy jen modely, cizinci v rodině i ve společnosti, které drtí soukolí moci. A kromě toho byl Jaromír vědoucím dramaturgem, jenž okamžitě rozpoznal slabiny i další možnosti textu. Má rozhlasová hra Pražské impromptu pro pana Gustava M. je nejlepší z mé pětice rozhlasových her díky jeho zacílené dramaturgii. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)