Smrť Ďurka Langsfelda (Smrť Ďurka Langsfelda, 1958)

Jozef Gregor Tajovský. Rozhlasová hra. Režie Mikuláš Bugár.

Osoby a obsazení: Ďurko Langsfeld (Mikuláš Huba), Ján, jeho otec (Samuel Adamčík), Kata, Ďurkova matka (Beta Poničanová), Janko (Peter Mikulík), Zuzka Hrušké (Jela Lukešová), otec Lilgo (Alojz Kramár), Janko Jesenský (J. Sodoma), Samuel Štefanko, kapitán (J. Klimo), Kazimír Čišonski (M. Gallo), Kluch (Štefan Figura), Görgey (Jozef Budský). Dále účinkují Viera Bálinthová, Ctibor Filčík, Jozef Šándor a další.

Připravil Československý rozhlas Bratislava v roce 1958 (94 min.). Československá premiéra 10. 5. 1965 (Československo II, 19:30 – 21:05 h.). Obnovená premiéra 10. 5. 2024 (SRo 8 Rádio Litera, 2:00 h.). Repríza 10. – 16. 5. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).

Pozn.: Učiteľ Jufaj Langsfeld, slovenský národovec a člen slovenskej dobrovolníckej armády, si získal uznanie pri obrane Šútovskej úžiny proti maďarským vojskám. Za svoje ideály obetoval život.

Juraj Langsfeld, narodený 16.10. 1825 v Sučanoch Zomrel 22.6.1849v Kremnici – dobrovoľnícky dôstojník, učiteľ. Otec Ján Langsfeld., krajčír, matka Katarína, rod. Rizmanová. Mal 2 sestry a 3 bratov. Študoval na evanjelickom lýceu v Kežmarku a na ev. kolégiu v Prešove. Učiteľ v Žabokrekoch a v Martine. Po vypuknutí revolúcie v roku 1848 prívrženec štúrovského hnutia, za čo ho uhorské úrady na jeseň 1848 uväznili. Po príchode slovenských dobrovoľníkov do Turca v januári 1849 vstúpil do ich zboru, poručík, veliteľ čaty, v bojoch preukázal veliteľské schopnosti a odvahu. Po rozpustení zboru v polovici apríla 1849 sa s ďalšími jeho príslušníkmi z Turca a Liptova vrátil cez Halič na Oravu, aby pokračovali v boji, 28.4.1849 pri dolnom Kubíne porazení. Skrývali sa v horách, 12.5 prepadli v kraľovianskej doline jednotku uhorskej domobrany pod velením H. Görgeya, spomalili jej ústup pred ruskou armádou, nakoniec ustúpili presile. Opäť sa skrýval, 20.6. ho vlastný strýko vyzradil za odmenu 300 zlatých. Pred vojenským súdom v Kremnici, ktorému predsedal H. Görgey, potvrdil vernosť slovenskému národu a ideálom za ktoré bojoval. Odmietol milosť ponúknutú za zrieknutie sa revolučných ideálov a vodcov politického života. Odsúdený na trest smrti obesením, popravný pred svojími spolubojovníkmi a obyvateľmi Kremnice. Po porážke revolúcie 28.10. symbolicky slávnostne pochovaný slovenskými dobrovoľníkmi.

Lit.: Šaráková, Lucia: Venušine variácie alebo literárne Evy a Magdalény. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 6. 5. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň bude typicky májový alebo ak chcete Venušin, budú mu dominovať témy osudových žien (neraz s tragickým príbehom lásky), ale bude to aj týždeň zaujímavých výročí, dlho nevysielaných hier a smútočnej spomienky na predčasne zosnulú Dominiku Madro (1990 – 2024). Vo vysielaní sa objaví aj cyklus Venušine variácie z roku 1975. Pripomenieme si výročie Bedřicha Smetanu rovnomennou hrou z roku 1954, narodeniny Štefana Kvietika (hrou Bača) i narodeniny Jozefa Šimonoviča (hrou Princ Bhadra a princezná Vasantaséna). Poslucháčskym tipom je hra J. G. Tajovského z roku 1965 Smrť Ďurka Langsfelda. Nebude chýbať esej (Z Barcelony ) a poézia (V. Sklárskeho). Podmanivé bude Tajomstvo majstra Stradivara.  Premiéru bude mať aj cyklus Z tvorivej dielne Rádia Litera. (…)

Divadelná hra Smrť Ďurka Langsfelda od spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského, patrí do cyklu národných drám zo slovenských dejín. Zobrazuje smrť jedného z martýrov slovenského povstania z rokov 1848-1849. Langsfeld bol slovenský národovec, učiteľ a dobrovoľník slovenskej dobrovoľníckej armády, ktorý si získal uznanie pri obrane Šútovskej úžiny proti maďarským vojskám. Za svoje ideály napokon obetoval život. V réžii Mikuláša Bugára v rozhlasovej adaptácii účinkujú Mikuláš Huba, Samuel Adamčík, Beta Poničanová, Peter Mikulík, Alojz Kramár, Jela Lukešová, Viera Bálinthová, Ctibor Filčík a ďalší. Hra je z roku 1965. Počúvajte od piatku. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)