Kameň z Arábie (Kámen z Arábie, 2001)
Hra pro děti. Ján Backstuber. Dramatizace Elena Antalová. Hudební dramaturgie Lýgia Vojtková. Zvuk ing. Peter Janík. Dramaturgie Katarína Revallová. Režie Martin Kákoš.
Osoby a obsazení: Hanzi (14 r.) (Jakub Gécz), Hanzi (9 r.) (Jakub Kroner), Hanzi (3 r.) (Daniel Marko), Paprika (14 r.) (Ondrej Kaprálik), Paprika (9 r.) (Peter Daniš), Friško (Jakub Čopík), Opapa Stuber (Stanislav Dančiak), Omama Stuberová (Lena Košická), mamka (Gabriela Dzúriková), strýček Jozef (Jozef Švoňavský), frau Frischová (Oľga Solárová), Kaftan, „strýček z Arábie“ (Matej Landl), otec Ševčík (Peter Šimun), Eliška (Kristína Svarinská), muž (Jozef Šimonovič), žena (Soňa Ulická), Rus (Ivan Laca), slečna Berta (Helena Geregová), zmrzlinář (Peter Sklár), chlapec se zmrzlinou (Michal Bartošek), forman (Ján Valentík).
Nastudovala Bratislava v roce 2001 (38´24´´ min.).
Pozn.: Na XVIII. festivalu původní slovenské rozhlasové hry v Bojnicích v roce 2003 získala v kategorii her pro děti a mládež Cenu Literárního fondu ve spolupráci se Sdružením rozhlasových tvůrců a Cenu Slovenského výboru pro UNICEF za hru Kameň z Arábie.
Pozn. 2: „Vždy ma fascinoval zázračný čas detstva, keď nás majú všetci radi, a nikto nám nerozumie. Čas, o ktorom dospelí hovoria ako o šťastnom. Detská duša je oveľa boľavejšia, hoci obklopená kulisami hier, vylomenín, vrúcnych kamarátstiev a prvých lások. Myslím si, že chlapčenské vzťahy sú čistejšie ako dievčenské a tak, keď som si náhodou prečítala osobné písomné spomienky Jána Backstubera na jeho bratislavské detstvo, napadlo mi jeho motívy dotiahnuť, spracovať a domyslieť. Dať im rozhlasovú „tvár“. Pokúsila som sa zachytiť silu chlapčenského kamarátstva v Bratislave vojnových rokov, vrátane tieňov tej doby. Aj preto, že mám obavy, aby sa všetko znovu nezopakovalo.“
Týmito slovami pomenovala autorka Elena Antalová vlastnú motiváciu vzniku pôvodnej rozhlasovej hry pre deti nazvanú Kameň z Arábie. Cez príbeh chlapcov Hanziho, Papriku a Friška, cez životy a osudy ktorých sa láme doba, hlásia sa tvorcovia nahrávky k potrebe ľudskej tolerancie v nás i okolo nás, vtedy aj teraz, v meste, kde všetci žijeme a tvoríme. V žičlivej atmosfére porozumenia rodil sa Kameň z Arábie, aby ste i vy pocítili, že ani toto miesto, ani títo ľudia nám nie sú ľahostajní. Pod vrchovato naplnenú a bohato zaľudnenú zvukovú podobu spomienok Hanziho Stubera podpísal sa tím Experimentálneho štúdia Slovenského rozhlasu. (anotace)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku