Prameň živej vody (Pramen živé vody, 1979)

Helena Križanová-Brindzová. Pohádková hra na motivy baškirského lidového eposu Ural-batyr. Scénická hudba Hanuš Domanský. Dramaturgie Emília Drugová. Hudební dramaturgie Anna Farkašová. Zvuk Ada Rehorová a Jaroslav Fránik. Asistentka studia Jarmila Krivosudská. Režie Mikuláš Bugár.

Osoby a obsazení: vypravěčka (Viera Bálinthová), Ural (Dušan Jamrich), Šulgen (Mrvečka), Janbirde (Alojz Kramár), Humaj (Táňa Hrivnáková), Akbuzat (Vladimír Minarovič), Azraka (Vladimír Müller), Kachkachi (Ivan Letko), Zakrum (Stano Dančiak), drak (Július Paluš), stařeček (Samuel Adamčík), rádce (Gustáv Legéň), 1. batyr (Ľubo Gregor), 2. batyr (Andrej Hryc), 3. batyr (Igor Čillík), balička (Mária Úradníčková), hlasy (Jozef Dánai, Klára Sekerášová, Viera Weidlerová a Elena Bauerová).

Připravil Slovenský rozhlas Bratislava v roce 1979 (43 min.).

Lit.: Vlasková, Rozália – Dianišková, Veronika: Nesmrteľný polmesiac 1. časť. Téma týždňa. In web SRo Rádio Junior, 27. 3. 2018 (článek).  -Cit.: Keď povieme, že sme vám nachystali „Nesmrteľný polmesiac“, znamená to, že najbližšie dva týždne budú: o nesmrteľnosti, večnej mladosti, nesmrteľných príbehoch, prebúdzajúcej sa prírode a veľkonočných zvykoch. (..)

(…) Prameň živej vody je poklad z rozhlasového archívu. Podľa baškirského ľudového eposu Ural-batyr ho zdramatizovala Helena Križanová-Brindzová. Prenesieme sa v ňom ďaleko na Ural, ďaleko do minulosti, kde sa ešte zvieratá premieňajú na ľudí a majú zázračné schopnosti. Prenesieme sa do doby, v ktorej svet, ktorý ľudí obklopoval, ešte nemal vysvetlenie a pravidlá. Tie mu poskytli až prvé mýty. V boji esenciálneho dobra a ešte esenciálnejšieho zla proti sebe stoja dvaja bratia – Ural (Dušan Jamrich) a Šulgen (Anton Mrvečka). Prvý neznesie smrť a musí šíriť dobro a šťastie, druhý je lovcom telom i dušou. Obaja, hoci oddelene, hľadajú prameň živej vody. Dozvedia sa o ňom od zranenej labute, ktorú chcel Šulgen zabiť, ale Ural ju zachránil. Nezomrela by, len by trpela, pretože rodičia ju vykúpali v prameni živej vody. Tá labuť je vlastne len jedna z podôb krásnej a múdrej Humaj (Táňa Hrivnáková), dcéry Slnka a vládcu oblohy. Okúzľujúci príbeh plný čarov a symbolov svojou hudbou ozvláštnil Hanuš Domanský. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)