Táňa Pauhofová – Rozhlas mám skutočne rada

Překládáme čtenářům Panáčka jen drobný úryvek z delšího poutavého rozhovoru s mladou slovenskou herečkou „Táňa Pauhofová – dievča s aurou“ (rozhovor vedla Soňa Koželová):

Okrem dabovania počuť váš hlas aj z rozhlasu. Čo sa vám na ňom páči?

Rozhlas, to bola moja prvá skúsenosť s herectvom, cezeň som začala objavovať tvorivú prácu a keby ma to nebavilo, tak sa nestanem herečkou. Rozhlas mám skutočne rada. Mojou rozhlasovou hviezdou je režisérka Táňa Tadlánková. V každom texte mi dokázala ukázať neuveriteľné veci. Je mi ľúto, že rozhlasové hry nevychádzajú na CD.

V Česku to robia, mám sedemhodinovú Ságu rodu Forsytovcov s výbornými hereckými výkonmi, klasické hry, Sherlocka Holmesa, hry Divadla Járy Cimrmana, rozprávky. Milujem hovorené slovo viac ako televíziu, dokonca viac ako hudbu. Je to upokojujúce. Mám dokonca nahrávky, ktoré som si kupovala ako dieťa a na ktoré som si sporila.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Bol raz jeden Kráľ

Rádio Devín

20. 12. 2010, 14:56

Rozhlasové umelecko-dokumentárne pásmo

Názov by mohol napovedať, že pôjde o rozprávku, lenže ten Kráľ v názve je s veľkým písmenom. Nebude to teda rozprávka o kráľovi, ale rozprávanie o Jankovi Kráľovi. Presnejšie – o dramatických činoch i čiernych dňoch v živote tohto básnika, búrliváka, rebela a národného dejateľa. Jeho osoba bola už za života opradená mnohými legendami. záhadami a dohadmi. Nie neprávom ho nazvali „divný Janko“. Autor rozhlasového umelecko-dokumentárneho pásma Emil Benčík sa podujal zmapovať a priblížiť poslucháčom niektoré dramatické a tragické chvíle z jeho tajuplného dobrodružného života. Tou dramaticky najvypätejšou, priamo osudovou udalosťou bola pre neho nesporne tá, keď sa v revolučnej jari národov v roku 1848 postavil, spolu s priateľom učiteľom Jánom Rotaridesom, na čelo vzbúrencov v Honte a volal: Vešajte pánov, páľte kaštiele, teraz ste pánmi vy, berte si, či vám patrí! Bol to jeho hviezdny čas. Nasledovalo však zatknutie, kruté mučenie a brutálne žalárovanie v Šahách a v Pešti. A to tomuto voľnému orlovi zlomilo krídla. Pravdaže, fakty sú viac-menej známe, autor sa však zameral najmä na vnútorné pocity Janka kráľa – ako to vnímal, prežíval a pociťoval on. Čo sa dialo v jeho hlave a srdci, keď stál pod šibenicou a v duchu sa lúčil so životom. Emil Benčík sa do témy zahryzol tak, že sa od nej nedokázal odpútať a preto súčasne s rozhlasovým fíčrom Bol raz jeden Kráľ, pripravil aj rozšírené knižné vydanie – triptych o čiernych dňoch v živote až troch slovenských „kráľov ducha“ – Janka Kráľa, Svetozára Hurbana Vajanského a Pavla Országha Hviezdoslava. Je to prípad, keď rozhlasová tvorba inšpiruje autora k transformácii diela do knižnej literárnej podoby.
Besedu s autorom o rozhlasovom pásme Bol raz jeden Kráľ i o knihe Králi ducha sme vysielal Slovenský rozhlas na Rádiu Devín 1. decembra 2010.

Rozhlasové pásmo Bol raz jeden Kráľ vysielame 27.decembra 2010 o 19.00 hod. na Rádiu Devín.
Autor Emil Benčík
Redaktorka Táňa Kusá

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)