Břehy a příboj 1/3 (1992)

Eyvind Johnson. Parafráze na Homérovu Odysseu. Přeložil Josef Michl. Hudba Daniel Forró. Dramatizace a dramaturgie Svatava Růžičková. Zvukový mistr Josef Daněk. Režie Zdeněk Kozák.

Osoby a obsazení: Odysseus (Zdeněk Maryška), Hermés (Jaroslav Kuneš), Kalypsó (Eva Gorčicová), Pénelopé (Ivana Valešová), Eurykleia (Libuše Billová), Télemachos (Tomáš Herfort), Peisistratos (Erik Pardus), Helena (Zdena Herfortová), Meneláos (Jiří Tomek), Arété (Aranka Lapešová), Alkinoos (Karel Bartoň), Antinoos (Zdeněk Junák), Amfinomos (Zdeněk Černín), Eurymachos (Luboš Ondráček), Nausikaá (Dita Kaplanová), Melanthó (Kateřina Vaníčková), Medón (Karel Mišurec), Enoina (Věra Zástěrová),  Eumaios (Ladislav Lakomý), Pallas Athéna (Drahomíra Hofmanová).

Nastudovalo Brno v 1992 (3 x 39 min.). Premiéra 3. dílu 17. 4. 1993 (Praha, 9:45 h.). Repríza 1. dílu 11. 8. 2019 (ČRo 3 Vltava, 11:00 h.).

Lit.: Hložková, Hana: Břehy a příboj.  ČRo Brno, 2012 (anotace). – Cit.: Třídílný dramatický seriál Břehy a příboj vznikl na základě románu švédského spisovatele Eyvinda Johnsona. Jeho variace na Homérovu Odysseu z roku 1946 je viděna perspektivou člověka, který se vyrovnává se zkušenostmi z uplynulého válečného konfliktu. Morální dilema a důsledky bojů, o kterých zpětně přemýšlí hrdina Odysseus, jsou v Johnsonově díle záměrně podobné rekapitulaci, kterou byla společnost nucena učinit po druhé světové válce.

Mýtický rek se po deseti letech bloudění, které uplynulo od jeho účasti v Trojské válce, navrací na rodnou Ithaku. Bývalý vladař nachází svou zemi v nestabilní politické situaci. Manželka Pénelopé, dvacet let čekající na nezvěstného panovníka, je nucena provdat se za jednoho z mnoha nápadníků, aby byl v zemi opět nastolen pořádek. Odysseus v přestrojení za chudáka sleduje intriky, jež se v jeho zemi dějí, a které musí zastavit, ačkoliv už nemá chuť konat další hrdinské činy. Unavený válečník, znechucený mocenskými souboji, teď touží po životě obyčejného člověka.
Dílo nositele Nobelovy ceny za literaturu Eyvinda Johnsona (1900–1976) je  prostoupeno humanistickými ideály a kritickým postojem autora vůči diktaturám a zneužívání jedinců v jejich prospěch. Kromě Břehů a příboje, napsal např. čtyřdílný autobiografický Román o Olofovi (1934-37), Mraky nad Metapontem (1957), Za časů jeho Milosti (1960), Po všechny dny života (1964). Jako prvnímu mu byla v roce 1962 udělena cena Severské rady za literaturu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)