Česká soudnička 1/52 (2009-2010)
Karel Poláček (1-7), Egon Erwin Kisch (8-14), Karel Ladislav Kukla (15 – 21), Jan Neruda (22), Ignát Herrmann (23 – 29), Rudolf Těsnohlídek (30 – 36), František Němec (37 – 43), Karel Čapek (44), Ivan Suk (45 – 47), Josef Trojan (48 – 49), Eduard Bass (50), Jakub Arbes, Jan Drda, Karel Schulz, Karel Ondrák (51) a Jiří Franěk (52). Připravil Přemysl Rut. Mistr zvuku Michal Kolář. Režie Luboš Koníř.
Účinkuje autor pořadu Přemysl Rut a Markéta Potužáková.
Nastudoval Český rozhlas České Budějovice v letech 2009-2010. Premiéra 2. 1. – 29. 12. 2010.
Lit.: {Rut, Přemysl}: Česká soudnička aneb Malé české zločiny. In web ČRo České Budějovice, leden 2010 (článek). – Cit.: Česká literatura nemá velký rodokmen detektivního románu, ani psychologické či filosofické novely s kriminální zápletkou, nemá svou Agathu Christie ani svého Chestertona. Má však velmi bohatou tradici v žánru, jemuž se říká soudnička: drobný případ, často spíše přestupek než zločin, který pak v literárním zpracování vyvolává víc smíchu (či pocitu trapnosti) než hrůzy. K poslechu vás srdečně zve autor – Přemysl Rut – spolu s herečkou Markétou Potužákovou a režisérem Lubošem Konířem každou sobotu v 9.30 v premiéře a repríze ve středu 20.30.
Soudnička čerpá přímo ze skutečnosti (o to méně prostoru v ní zbývá pro brilantní logické dedukce), a třebaže ji – obvykle pro živobytí – pěstovali spisovatelé, zůstalo jí leccos z kultury orální: mluvená čeština přesně odposlechnutá „z úst lidu“, rozměr a často i stavba anekdoty – s pointou či mravním naučením na konci.
Soudnička je ovšem spjata s novinami, u nás ji přivedl k životu a oblibě Jan Neruda, po něm se jí věnovali Ignát Herrmann, Jaroslav Hašek, Egon Erwin Kisch, Karel Poláček, Karel Čapek, Eduard Bass, František Němec, ale také – o poschodí níž – Karel Ladislav Kukla.
Starší sestrou soudničky je kramářská píseň: nejen z časů, kdy se noviny ještě zpívaly na jarmarcích, ale i z 19., dokonce z počátku 20. století. Je to snad překvapivé, ale kramářská píseň jakožto žánr zaniká až v době, kdy ustupuje i soudnička žurnalistická; kdy se z pražského (a vůbec městského) života vytrácí sousedský životní styl, lidé se přestávají vzájemně znát, tedy taky zdravit a fackovat.
V anonymním prostředí se lépe daří terorismu než malým osobním zločinům, spíš mediální dezinformaci než pavlačové pomluvě. Odtud taky ta nostalgie, kterou při četbě starých soudniček pociťujeme: jak útulný, obyvatelný musel být svět, v němž i vražda měla familiární rozměry!
Celoroční cyklus Česká soudnička navazuje na pořad Písničky malých divadel, který jste mohli slyšet týden co týden po celý rok 2009.
Pokud se vám náš pořad líbí, ale i v opačném případě, máte-li pocit, že je třeba cokoliv dodat, upřesnit, doplnit…, napište nám na známou poštovní adresu Český rozhlas České Budějovice, U Tří lvů 1, 37001 České Budějovice a nezapomeňte připojit heslo Česká soudnička. Využít můžete případně i email režiséra pořadu: lkonir@cb.rozhlas.cz.
Obsah: 1. S Karlem Poláčkem … O jídle – 2. S Karlem Poláčkem … O úkazech nadpřirozených – 3. S Karlem Poláčkem … O vdovském údělu – 4. S Karlem Poláčkem … O služkách a milostpánech – 5. S Karlem Poláčkem … O zlých jazycích – 6. S Karlem Poláčkem … O umělcích všeho druhu – 7. S Karlem Poláčkem … O ničem – 8. S Egonem Erwinem Kischem … O ženě, která čekala na vraha – 9. S Egonem Erwinem Kischem … O tom, jak se dělají soudničky – 10. S Egonem Erwinem Kischem … O choromyslných – 11. S Egonem Erwinem Kischem … O loupežnících na Chlumu – 12. S Egonem Erwinem Kischem … O Babinském – 13. S Egonem Erwinem Kischem … O proměně bankéře Meyera – 14. S Egonem Erwinem Kischem … O Goethovi, katovi, kancléři a zloději – 15. S Karlem Ladislavem Kuklou … Na návštěvě u kata – 16. S Karlem Ladislavem Kuklou … O prodejných ženách – 17. S Karlem Ladislavem Kuklou … O zlatovlasé Else – 18. S Karlem Ladislavem Kuklou … O ženské moci tělesné i duchovní – 19. S Karlem Ladislavem Kuklou … O jídle a pití – 20. S Karlem Ladislavem Kuklou … O podivné živnosti – 21. S Karlem Ladislavem Kuklou … O čaji a revoluci – 22. S Janem Nerudou … Na policejní obchůzce – 23. S Ignátem Herrmannem … O otcích a dětech – 24. S Ignátem Herrmannem … O mužském pokolení – 25. S Ignátem Herrmannem … O záhadách a fantomech – 26. S Ignátem Herrmannem … O muzikantech – 27. S Ignátem Herrmannem … O penězích – 28. S Ignátem Herrmannem … O srdečních záležitostech – 29. S Ignátem Herrmannem … O literatuře a čtenářích – 30. S Rudolfem Těsnohlídkem … O brněnském vězení a jeho obyvatelích – 31. S Rudolfem Těsnohlídkem … O nechtěných dětech – 32. S Rudolfem Těsnohlídkem … O rušení náboženství – 33. S Rudolfem Těsnohlídkem … O trestných činech nespáchaných – 34. S Rudolfem Těsnohlídkem … O zlodějských typech – 35. S Rudolfem Těsnohlídkem … Z písničky do pohádky – 36. S Rudolfem Těsnohlídkem … O hovadech a Noemovi – 37. S Františkem Němcem … O mužském materialismu – 38. S Františkem Němcem … O ženách chtivých i nepřístupných – 39. S Františkem Němcem … O mužské nevychovanosti – 40. S Františkem Němcem … O hubách nevymáchaných – 41. S Františkem Němcem … O mužích pokořených – 42. S Františkem Němcem … O touze po stavu manželském – 43. S Františkem Němcem … O všelijakých dobrotách – 44. S Karlem Čapkem … O těch posledních – 45. S Ivanem Sukem … O svatbách, z kterých sešlo – 46. S Ivanem Sukem … O žertech hospodských – 47. S Ivanem Sukem … O manželích pod vlivem – 48. S Josefem Trojanem … O skutcích spíše politováníhodných – 49. S Josefem Trojanem … O milostném trápení – 50. S Eduardem Bassem … O manželství Mamerta Kalivody – 51. S ledskýms … O lecčem. V příbězích Jakuba Arbese, Karla Schulze, Karla Ondráka a Jana Drdy – 52. S Jiřím Fraňkem … O ukradené čepici.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku