Na modrej vlne 1/???? (Na modré vlně, 1961-1990)
Páteční večery pro mladé.
Připravili a účinkují Ernest Weidler, Viktor Oravec, Oľga Odzganová, Jozef Buranský, Stano Dančiak, Milan Moravčík a další.
Natočeno 1961 – 1990. Premiéra prvního dílu 15. 9. 1961.
Lit.: Šebo, Juraj: Zlaté 60. roky. In web Bratislava – Sme.sk, 24. 7. 2009 (článek). – Cit.: Dvanásť na hojdačke bola relácia uvádzaná Jiřím Černým a jeho manželkou v rokoch 1964 – 1969 a významne ovplyvnila vkus vtedajšej tínedžerskej populácie. Po prvýkrát reláciu odvysielali 13. decembra 1964.
Zakaždým zaznelo dvanásť piesní, osem postúpilo z predchádzajúceho kola, štyri boli nové. Prvých sedem mesiacov sa vysielalo len na VKV v nedeľu predpoludním. Od 28. júna 1965 pribudli reprízy: každú stredu od tretej poobede na Československu I, ktoré bolo počuť aj na stredných vlnách.
Podľa autora relácie J. Černého, keď sa Hojdačka začala reprízovať v rámci Mikrofóra, počet listov od poslucháčov sa niekoľkokrát znásobil. Neskôr sa program uvádzal pod názvom Trinásť na hojdačke aj Štrnásť na hojdačke. Posledný raz znel z éteru 30. marca 1969. Vyhrala skladba Jaromíra Vomáčku Nezapomeň si tu klobouk, známa skôr ako Běž domů, Ivane.
Normalizácia zaberala na plné obrátky a populárna hitparáda sa po päťdesiatich štyroch domácich kolách a rovnakom počte zahraničných skončila.
Zo svojich poznámok som vyčítal, že v druhej polovici roka 1965 boli na čele skladby Dej mi víc své lásky od Olympicu a Break It od skupiny Beatmen. Začiatkom roka 1968 kraľoval Dežo Ursiny so skupinou Soulmen a skladbou Sample of Happiness. Neskôr bodoval aj Pavol Hammel s Medulienkou.
Mikrofórum
Každodenné vysielanie pre mládež so začiatkom o tretej poobede sa otváralo saxofónovou znelkou Raunchy v podaní Bootsa Randlopha.
Obľúbená bola relácia Desky na černo. Vysielali sa aj novinky z anglickej hitparády v pomerne dobrej kvalite, dalo sa to aj nahrávať. Jeden čas sa púšťali celé platne. Bolo si treba namontovať VKV anténu, čo bolo vždy lacnejšie, ako si kúpiť platňu na burze za 250 korún.
Stanica Bratislava
Slúžila najmä na to, aby sme denne dostali predpísanú dávku socializmu. Rozhlasové noviny nás informovali o našich každodenných úspechoch. Človek sa dozvedel, koľko kravka nadojila, ktorý úderník prekročil plán, kto najviac pokosil s kombajnom, ktorá zmena vydolovala najviac uhlia…
Správy zo zahraničia sa často venovali rôznym juntám, aj to tak zo začiatku vyslovovali.
Ďalšou obľúbenou témou boli rôzne puče vo svete. Zaujímavá správa bola, keď sme sa s úžasom dozvedeli, že „čílska junta ma prsty v puči“.
Aká hudba sa púšťala? Medzi najviac hrané patrili skladby Dobrý den, majore Gagarine, Kalinka (Alexandrovci), Avanti Popolo Bandiera Rosa, Chytila jsem na pasece motýla. Posledne menovaná mala aj alternatívny text, ktorý znel asi takto:
Chytila jsem na pasece drobný hmyz / lidově se tomu říká syfilis / zůstane se mnou a já s ním / pomalu jej mezi lidi roznosím…
Na modrej vlne
Relácia vysielaná naživo v piatok večer suplovala to, čo dovtedy chýbalo. Hovorilo sa najmä o problémoch mladých ľudí, okrem zaujímavých tém bola súčasťou programu aj dobrá muzika vrátane rokenrolu v podaní zahraničných interpretov i našich bigbítových skupín.
Reláciu uvádzal Ernest Weidler v spolupráci s Viktorom Oravcom. Medzi prvých moderátorov patril aj Stano Dančiak.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku