Umbrografie aneb Strašidlopis 1/80 (1999-2000)

Josef Veselý (s použitím těchto knih: „Bubáci“ – Radovan Krátký, „Pohádkové vandrování po Čechách“ a „Pohádkové vandrování Moravou“ – Vladimír Hulpach a dalších pramenů). Režie Jaromír Ostrý.

Účinkují Josef Veselý a Igor Bareš.

Premiéra prvního dílu 6. 6. 1999 (Český rozhlas Brno, 9:15 h.).

Obsah: Obsah: 1. Rusalka – 2. Víla – 3. Lesní panna – 4. Víla stromu – 5. Meluzína – 6. Bludička – 7. Polednice – 8. Můra – 9. Divoženka – 10. Bazilišek – 11. Vlkodlak – 12. Diblík – 13. Hejkal – 14. Fext – 15. Plivník – 16. Bludný kořen – 17. Čert – 18. Anděl – 19. Bílý kůň – 20. Lesní muž – 21. Bílá paní – 22. Drak – 23. Mnich – 24. Ohnivý muž – 25. Had hospodáříček – 26. Kostlivec – 27. Permoník – 28. Zimnice – 29. Lucerna – 30. Vodník – 31. Obr – 32. Salamandr – 33. Prašivec – 34. Ďábel – 35. Černý ohnivý pes – 36. Cholera – 37. Had se zlatou korunkou – 38. Rýbrcoul – 39. Kudibal – 40. Divoká honba – 41. Klekáníček – 42. Perkajst – 43. Bohynky – 44. Čarodějnice I. – 45. Čarodějnice II. – 46. Čarodejnice III. – 47. Čarodějnice IV. – 48. Čarodějnice V. – 49. Kejchadlo – 50. Golem – 51. Stodolník – 52. Rozobabel – 53. Hastrman – 54. Bezhlavý jezdec – 55. Černá paní – 56. Rarášek – 57.  Sudičky – 58. Duch – 59. Dětská strašidla – 60. Upír I. – 61. Upír II. – 62. Upír III. – 63. Upír IV. – 64. Upír V. – 65. Upír VI. Dracula. Další díly:  Duchové,  Klemprda a další.

Lit.: Veselý, Josef: Umbrografie neboli Strašidlopis. In Týdeník Rozhlas 20/2000 (2. 5. 2000) (anotace). – Cit.: „Latinské slovo umbra znamená stín, tmu, ochranu. Kromě toho však i přízrak, přelud, vidění, mátohu či rovnou strašidlo. A právě tento poslední význam posloužil k tomu, že se 6. června 1999 (přesně v 9 hodin a 15 minut) objevil na vlnách Českého rozhlasu Brno novotvar umbrografie. Česky strašidlopis, v němž od té doby v brněnském pořadu Zastavárna aneb Frc s důkladností, jež by slušela i jiným oborům lidské činnosti (politiku nevyjímaje), přinášíme naší po strašidlech hladovějící veřejnosti odborně fundované a umělecky vypracované portréty strašidelných subjektů, jejichž výskyt je na území České republiky prokázán. Za věcnou správnost a vědeckou poctivost ručí autor, který se během mnohaletého výzkumu sblížil se strašidly natolik, že si jich řadu ochočil a některá ho začala pokládat za svého příbuzného.

Břímě umělecké náročnosti však leží především na bedrech člena činohry Národního divadla v Brně Igora Bareše. Je dozajista sympatické, jak tento herec rozhodně neregionálního formátu práci na tomto seriálu pochopil. Ano, on ji přijal jako výzvu, kterou nemohl odmítnout, a nedbal přitom takzvaně dobře míněných rad, že by interpret Hamleta, Raskolnikova či Alcesta neměl své umění rozmělňovat rolemi Diblíka, Bludného kořene či dokonce Cholery. Mistr Bareš je názorným důkazem, jak lze na miniaturní ploše pár minut vytvořit plastický obraz strašidla i té nejzavilejší čeledi, což zcela určitě potvrdí každý, komu naskočila husí kůže z jeho baziliška, vlkodlaka či hejkala. A to ještě nebyly ty nejzávažnější úkoly, jež Igora u mikrofonu tohoto prvního původního strašidlopisného seriálu v dějinách Českého rozhlasu čekaly, neboť řekněte sami – jak vy byste si poradili se salamandrem, fextem či dokonce kundibalem? Obraz všech těchto bytostí, více či méně virtuálního charakteru, přináší seriál Umbrografie nejenom slovně, ale i zvukově, což zejména v rozhlasovém vysílání nabývá neobyčejné emocionální účinnosti (mnozí z četných pravidelných posluchačů se slzách v očích děkují tvůrčímu kolektivu ČRo Brno za to, že tento program vysílá v hodinách dopoledních, neboť slyšet jej takhle zvečera, do rána by nezamhouřili oka).

A na závěr skutečnost, která potěší stále se rozšiřující řady příznivců tohoto seriálu. Jelikož nalézáme nové a ještě před nedávnem netušené doklady o českých, moravských a slezských strašidlech, nehrozí, že by tento pořad zašel na úbytě. V nejbližších dílech nás čekají až neskutečně závažné výpovědi o takových umbrografických subjektech, jakými jsou divoká honba, klekáníček, perkajst, rozobabel a stodolník, popřípadě klemprda – v červnu uzavřeme první ročník 52. dílem a další se již rýsují na obzoru. Veřejnost určitě ocení, že převážná většina ztvárňovaných bytostí je mnohem reálnější než to, co kupříkladu straší našim politikům v jejich hlavách.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)