Politické procesy 50. let na jihu Čech 1/15 (2011)

Připravili Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová.

Připravil ČRo České Budějovice v roce 2011. K poslechu zde.

Pozn.: Seriál Českého rozhlasu České Budějovice vznikal v průběhu roku 2010 na základě výzvy v našem vysílání, na kterou reagovala řada pamětníků politických procesů 50. let. Byly mezi nimi jak samotné oběti, tak i jejich děti. Díky nim se podařilo podrobně dokumentovat některé významné procesy v našem kraji a doplnit tak archivní materiály o přímé výpovědi. V jednotlivých dílech našeho seriálu se pokusíme zachytit nejvýznamnější formy protikomunistického odboje na jihu Čech.  

Obsah: 1.  Formy protikomunistického odboje na jihu Čech. Premiéra 24. 2. 2011 (ČRo České Budějovice).

2. Jan Mašek. Dramatický životní příběh agenta-chodce Jana Maška, který spolu s Jaroslavem Kaskou přecházel hranice ve službách americké a později britské tajné služby. Oba zároveň ilegálně převáděli lidi na západ. Jan Mašek žije dnes v Lišově.  Premiéra 3. 3. 2011.

3.  Zdeněk Strnad. V souvislosti s činností Jaroslava Kasky a Jana Maška byly zatčeny desítky dalších osob – mezi nimi i Zdeněk Strnad z Českých Budějovic, odsouzený původně k 18 letům vězení.  Premiéra 10. 3. 2011.

4.  František Heller. Alena Kubová vzpomíná na své rodiče, odsouzené v 50. letech. Její otec František Heller se rovněž setkal s agenty – chodci a byl za to odsouzen ke 14 letům vězení, její matka dostala tři roky. Aleně Kubové bylo v době jejich zatčení deset let a ujala se jí její teta.  Premiéra 17. 3. 2011.

5.  Eduard Zimmel. Jeden z posledních pamětníků dramatického příběhu, v němž hrají roli ilegální přechody hranic, tajná schránka na českobudějovickém hřbitově, přestřelka s tragickým koncem i proces, při kterém byl kamarád Eduarda Zimmla z dětství Karel Gruber odsouzen k smrti a popraven.  Premiéra 24. 3. 2011.

6.  Šimon Tancer a skupina Jana Trávníčka. Historik Libor Svoboda objasňuje činnost skupiny kolem bývalého českobudějovického učitele Jana Trávníčka, jejíž členové byli odsouzeni v politickém procesu k vysokým trestům. Byl mezi nimi také Šimon Tancer, jemuž vězení zničilo zdraví. V pořadu na něj vzpomíná jeho dcera Libuše. Premiéra 31. 3. 2011.

7.  Rudolf Fiala a František Mertlík. V okolí Jílovic na Třeboňsku se počátkem 50. let odehrál dramatický příběh, který se dotkl řady místních rodin. Byla mezi nimi i rodina Rudolfa Mertlíka a Františka Fialy. Jejich osudy sledují Hana Soukupová a historik Libor Svoboda.   Premiéra 7. 4. 2011.

8.  Stanislav Trupl. Osudy lidí ze Soběslavi a okolí, kteří se po Únoru 48 stali „bývalými lidmi“ a jako takoví skončili ve vězení. Historik Libor Svoboda a Hana Soukupová připomenou příběh někdejšího soběslavského starosty Stanislava Trupla.  Premiéra 14. 4. 2011.

9.  Jan Liška. V seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech vás seznámíme s osudem rodiny Liškovy z obce Stříbřec. Za to, že neudali kamaráda svého syna, museli do vězení a jejich nezletilá dcera do dětského domova.   Premiéra 21. 4. 2011.

10. Manželé Hlachovi. Tentokrát vám připomeneme smutný osud manželů Hlachových z Písku, lékaře a právničky, kteří byli odsouzeni v politickém procesu k vysokým trestům odnětí svobody, přestože měli tři malé děti. O jejich osudech vypráví syn Jan Hlach mladší.  Premiéra 28. 4. 2011.

11.  Miloslav Kopfstein. Na přelomu 40. a 50. let vzbudila na Českobudějovicku rozruch velká série požárů. Šlo o politicky motivované činy, jejichž aktéry potrestal režim mnoha roky vězení. Miloslav Kopfstein byl tehdy teprve patnáctiletý a vyvázl s pouhými 3,5 roky, ale přesto tato událost poznamenala celý jeho život.  Premiéra 5. 5. 2011.

12.  František Humpál. V tomto dílu našeho seriálu se zastavíme u jednoho z mnoha procesů s tzv. kulaky či vesnickými boháči, a to v obci Vlasec na Písecku. František Humpál tam vlastnil druhý největší statek – proto musel strávit pět let ve vězení.  Premiéra 12. 5. 2011.

13. (Pronásledování církví. 13. pokračování seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech věnují historik Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová pronásledování církví. Připomeneme vám procesy i konkrétní jména, a také osud pošumavského kněze P. Vojtěcha Kohouta. Premiéra 19. 5. 2011.

14. Příběh rodiny Jordánových. Ve 14. části seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech vám chceme připomenout příběh rodiny Jordánových z Temelínce. Syn zmizel beze stopy, otec byl uvězněn a zemřel v Leopoldově. Důvody, které k této tragédii vedly, zkoumá další díl seriálu. Premiéra 26. 5. 2011.

15. Závěrečné zhodnocení. V závěrečném dílu seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech hodnotí historik Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová celý patnáctidílný projekt i spolupráci s posluchači. Dozvíte se také, jak hledat v archivních fondech dokumenty o osudech obětí těchto procesů. Připomeneme nový chystaný seriál, věnovaný speciálně politickým křivdám spáchaným na venkovském obyvatelstvu. Premiéra 2. 6. 2011.

Pozn. 2: Pamětníci se nám mohou stále hlásit na telefonu 602 184 246 nebo mailem procesy@cb.rozhlas.cz.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Dobrý den!
Chtěl jsem si pustit Příběh rodiny Jordánových ze seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech. Pořad měl být odvysílaný dne 26.5.2011. Mám určité informace k osobě Františka Jordána. Mohu si někde Příběh rodiny Jordánových přečíst či poslechnout?
Děkuji
Pavel Moc, spisovatel

Český rozhlas bohužel během několika posledních let zcela zásadně proměnil své webové stránky, a tak některé nahrávky již nejsou k dispozici.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)