Krakatit 1/12 (1978)

Karel Čapek. Dramatizovaná četba. Připravil Mojmír Otruba. Zvukový mistr Blanka Bezrová. Režie Josef Melč.

Účinkují Jaromír Spal, Miroslav Moravec, Václav Postránecký, Milena Steinmaslová, Miloš Nedbal, Anna Vetlínská, Otakar Brousek st., Václav Švec, Jan Waldman, Jorga Kotrbová, Josef Chvalina, Jiří Holý, Jaroslav Wagner-Klenka, Igor Smržík, Jan Přeučil, Ladislav Pešek, Ladislav Potměšil, Radim Vašinka.

Natočeno 1978. Premiéra 1. 10. 1978 (ČRo 2 – Praha; 1 díl cca 30min.). Repríza 1. dílu 17. 4. 2023 (ČRo České Budějovice) v cyklu Podvečerní čtení.

Německá verze

Lit.: Toušková, Martina: Krakatit. Slavný román Karla Čapka o vynálezu obrovské síly, který však může být lehce zneužit. In web ČRo České Budějovice 18. duben 2023 (článek). – Cit.: Inženýr Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tomto procesu se výbuchem uvolňuje obrovské množství energie. Krakatit je výbušnina nevídané síly, její vlastník by mohl ovládnout svět. Vynálezce si uvědomí dosah svého objevu. Pochopí to ale i jiní a pokoušejí se ho o trhavinu připravit. (…)

Vědecko-fantastický román Krakatit, který patří ke slavným dílům českého spisovatele Karla Čapka, rozvíjí otázku, jak snadné a nebezpečné může být zneužití vědy.

Krakatit vycházel v roce 1923 nejprve jako četba na pokračování v Lidových novinách. Knižně vyšel v nakladatelství Otakara Štorch-Mariena v následujícím roce. (…)

Román Krakatit psal Karel Čapek (1890-1938) v době, kdy se v jeho blízkosti objevovaly zároveň dvě ženy. Jeho celoživotní láska, herečka Olga Scheinpflugová, a mladičká Věra Hrůzová, dcera brněnského univerzitního profesora, kterou spisovatel poznal náhodou v jednom literárním salonu.

Právě ona, jak vyšlo o mnoho let později najevo, byla podle literárních vědců předobrazem tajemné a kruté princezny Wille z románu. Hned po vydání ocenil literární historik a kritik Arne Novák erotické motivy v Krakatitu, pro Karla Čapka tak netypické.

Milostný trojúhelník v reálném životě vyřešil spisovatel tak, že v roce 1923 utekl na dlouhou cestu do Itálie. Věra se mezitím nečekaně provdala, ale známá herečka si musela na sňatek se slavným spisovatelem ještě řadu let počkat.

Po návratu z Itálie se spisovatel nacházející se právě ve složitém životním období uchýlil do jižních Čech. Od 23. července do začátku září pobýval ve výletní restauraci Rudolfův Dvůr na předměstí Jindřichova Hradce. Léto zde trávil ve společnosti bratra Josefa, který místo znal už z předchozího pobytu, a jeho rodiny.

Svůj slavný román Krakatit Karel Čapek na jihu Čech dokončil, ale do Rudolfova Dvora, stavby, která vznikla podle projektu architekta Josefa Zídka, autora návrhu Národního divadla či Rudolfina, se už nikdy více nevrátil. (….)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)