Guláš z turula 1/5 (2011)
Krzysztof Varga. Eseje. Redaktorka Mária Danadová. Zvuk Iveta Janáková. Hudba Ľuboš Kovačech. Režie Vladimír Kivader.
Účinkuje Michal Ďuriš.
Připravilo Štúdio Rozhlasu a televízie Slovenska v Banskej Bystrici v roce 2011 (4 x 16 min.).
Pozn.: Čítanie z esejisticky ladenej a humorom podloženej (pritom serióznej) knižky o Maďaroch a Maďarsku, ktorá má parametre bestselleru, pretože je napísaná živo a so šarmom, je v nej zážitok i poznanie, intelekt i emócia, vynoria sa pred nami tri pojmy: história, nostalgia, nacionalizmus. Z nich je utkaná maďarská povaha. Pokiaľ ide o históriu, je to v podstate útek do histórie, a tá je, ako píše autor, vo vedomí Maďara, preplnená mýtmi. Táto miešanina výdatne kŕmi maďarskú dušu. Maďari sa upínajú na to, čo bolo. Budúcnosť vidia v návrate minulého. Akoby neuvažovali o tom, čo bude, keď sa minulosť nevráti. Je to iste paralyzujúci moment. Varga hovorí v tejto súvislosti o frustrácii , komplexoch a nevyliečiteľnej, bolestnej, pokrivenej pamäti. (anotace vydavatele)
Autor je po otcovi Maďar, mladosť prežil v Maďarsku, po matke je Poliak, žije v Poľsku. V informatívnej poznámke na obálke sa v súvislosti s touto knižkou hovorí o autorovej rozpoltenosti. Jeho maďarská polovica s Maďarmi sympatizuje, poľská mu dovoľuje kritický odstup. S jedlom súvisia aj jednotlivé kapitoly, ktoré sú nadpísané vo forme jedálnych lístkov a názov jedla sa spája s menom konkrétneho politika (Paprikáš z Kádára a pod.) Vystrieda sa tu rad typických maďarských jedál (paprikáš, perkelt, maďarská saláma, guláš atď.) a zároveň rad politikov (Kádár, Horthy, Rákosi, Kossuth, Gyurcsány, Orbán), každý z nich predstavuje a zároveň charakterizuje jednu vývinovú etapu v maďarských politických dejinách. „
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku