Legendy a historky amerického západu 1/10 (2014)

Richard Erdoes. Překlad Roman Tadič. Připravila Jiřina Tejkalová.  Režie Vlado Rusko.

Účinkují Jiří Hromada a Apolena Veldová.

Natočeno 2014. Premiéra 28. 4. – 5. 2014 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.

Obsah: 1. Americký západ. (15 min) – 2. Lovci dlouhých cest. – 3.  Zálesáci a lodníci. – 4. Trapeři a kovbojové. – 5. Zlatokopové a dřevorubci. – 6. Pistolníci. – 7. Hazardní hráči a divoké kočky z planin. – 8. Soudci a kazatelé. – 9. Potvory a výmysly. – 10. Zázraky a svatí.

Lit.: anonym: Richard Erdoes: Legendy a historky amerického Západu. In web ČRo 3 Vltava, duben 2014 (článek + zvuková ukázka). – Cit.: V historkách z amerického Západu je všechno větší než v životě, supertrapeři bojují se superindiány, jsou tu superduchové i supermedvědi. (…)

Trestí amerických legend, zvláště historek o Západu, je přehánění. Je to přehánění zrozené z prostoru: historky velké jako kontinent, rozpínající se od oceánu k oceánu, příběhy vznikající na pozadí mohutných řek, nekonečných planin a zářících hor.

Území Spojených států není kulturně jednotné, na jihu se projevuje silný španělský vliv, na severu anglosaský, ale ve starých příbězích je také hodně motivů, které si přistěhovalci přivezli za staré vlasti.

Historky a legendy amerického Západu zapsal Richard Erdoes, jehož osobnost je stejně zajímavá jako příběhy jím vyprávěné. Narodil se ve Vídni roku 1912, vystudoval v Berlíně výtvarnou akademii a v době nastupujícího nacismu se angažoval jako karikaturista v antifašistických časopisech.

Od roku 1933, kdy se k moci dostal Adolf Hitler, Erdoes jako potomek židovských rodičů musel neustále prchat – z Berlína do Vídně, z Vídně do Paříže, pak do Londýna a nakonec do Spojených států. Tam se stal spolupracovníkem redakce magazínu National Geographic a potkal se s tématem, které ho zaujalo na celý život – život původních amerických obyvatel.

Jeho newyorský byt se stal útočištěm aktivistů amerického indiánského hnutí. V roce 1975 se s rodinou přestěhoval na jih, do Santa Fé, kde pokračuje ve své činnosti na obranu občanských práv původních amerických obyvatel.

Jím vyprávěné příběhy a jejich hrdiny známe z westernových filmů, Erdoes nemožně zveličené historky uvádí na pravou míru a do historického kontextu, přitom však dává najevo radost z humoru a vypravěčské potěšení.

Richard Erdoes zemřel v Santa Fé roku 2011 v 96 letech.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře
Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)