Muž z ostrova Lewis (2014)
Peter May. Thriller o vyšetřování rituální vraždy. Nezkrácená audiokniha (2. část strilogie Lewis). Překlad Linda Kaprová. Produkce Martin Pilař. Zvuk a střih Tomáš Gsöllhofer. Mastering Pavel Krch. Grafická úprava Jindřich Loučka, 2014. Úprava a režie Jitka Škápíková.
Čte Jiří Dvořák.
Vydal OneHotBook v roce 2014 (1 CD MP3, AK026, 11 hod. 29 min.).
Pozn.: Muž beze jména. Muž bez paměti. Muž, který nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy bodných ran. Bývalý detektivní inspektor Fin Macleod se vrací na svůj rodný ostrov a jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal.
Fin Mcleod se vrací domů. Jeho manželství i kariéra u policie jsou v troskách. Proto se rozhodne odstěhovat z Edinburghu, jít zpět ke svým kořenům a obnovit vztahy s rodinou a starými známými v místě. Vrací se zpět na svůj rodný ostrov. Bohužel to vypadá, že si od policejní práce hned tak neodpočine. Zřejmě bude muset začít řešit případ, kterému se začalo říkat Muž z ostrova Lewis...
Minulost temnější a city hlubší než rašeliniště ukrývající mrtvolu..
Bývalý policejní detektiv Fin Macleod opustil svůj život v Edinburghu a vrací se na rodný ostrov, kde se snaží obnovit přerušené vztahy a opravit zchátralý dům po rodičích. Místní policie mezitím v rašeliništi na ostrově Lewis objeví tělo zavražděného mladého muže, který je podle testů DNA spřízněný s otcem Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové. Jenomže Tormod Macdonald, dnes již vetchý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že žádné příbuzné nemá. Příběh opět střídá dvě linie: aktuálně se odehrávající Finovo pátrání a vzpomínkové pasáže, které vypráví právě zestárlý, zmatený Tormod. Dokáže si chorý stařec vybavit dávné události? A neměly raději zůstat pohřbené v bažině? Audiokniha v podání Jiřího Dvořáka, jehož podmanivý hlas umí sugestivně zprostředkovat napínavé hledání pravdy i subjektivní retrospektivu, disponuje také originálním hudebním doprovodem. Ten ilustruje prolínání minulosti a současnosti zapojením motivů tradiční skotské hudby v moderním pojetí a navozuje tak pochmurnou, ale čarovnou atmosféru ostrovů Vnějších Hebrid tak působivě, až z toho mrazí v zádech. (anotace)
Lit.: anonym: Muž z ostrova Lewis. Praha, červenec 2014 (promo text vydavatele). – Cit.: Druhá část trilogie Lewis britského autora Petera Maye vychází jako audiokniha Muž z ostrova Lewis, opět ve výtečném podání Jiřího Dvořáka! Dějově navazuje na předchozí Skálu, která rovněž získala zvukovou podobu s týmž vypravěčem. „Když jsem četl první knihu od Petera Maye, připadala mi výborně napsaná a díky doslova hmatatelné atmosféře i jiná než ostatní detektivky. Skálu jsme se tedy rozhodli vydat a nahrávka se u posluchačů setkala s úspěchem. V anketě Audiokniha roku 2013 byla také nominována v kategorii Nejlepší jednohlasá audiokniha. Pustili jsme se tudíž i do pokračování, v němž nemohl chybět ‘větrem ošlehaný hlas’ Jiřího Dvořáka, který načetl už předchozí díl. Napětí i mlha by se v něm opět daly krájet,“ uvedl Martin Pilař, majitel vydavatelství OneHotBook.
Policejní detektiv Fin Macleod opustil svou práci a život v Edinburghu, aby se mohl vrátit na rodný ostrov. Hlavní město Irska jej deprimuje vzpomínkami na synka, kterého srazilo auto, ale návrat do rodného kraje přináší naději na obnovení vztahu s bývalou láskou Marsaili i s nedávno objeveným společným potomkem. Zatímco se snaží opravit zchátralý dům po rodičích, místní policie v rašeliništi na ostrově Lewis objeví tělo mladého muže zavražděného v 50. letech, který je podle testů DNA spřízněný s Marsailiným otcem Tormodem. Ten však celý život tvrdil, že žádné příbuzné nemá a v současné době už mu příliš neslouží ani paměť, neboť trpí stařeckou demencí. V zájmu nově nalezených rodinných pout se tedy Finn pouští do vlastního vyšetřování, ovšem s nezanedbatelnou pomocí konstábla Gunna.
Ve vyprávění se opět střídá současná linie z pohledu „vševědoucího vypravěče“, která se soustředí na Finovo pátrání, a subjektivní vzpomínkové pasáže v ich formě. Retrospektivu má tentokrát na starosti právě zestárlý Tormod Macdonald, jehož bloudění labyrintem vjemů, pocitů a slov kvůli nemoci často přeskakuje po asociačních oslích můstcích. Z chaosu jeho mozkových synapsí se však postupně vynořují přehlednější útržky minulosti, v níž staří lidé často tráví své dny. Dokáže si chorý stařec vybavit dávné události? A neměly raději zůstat pohřbené v bažině? Jak se nová zjištění podepíšou na komplikovaných vztazích všech zúčastněných? „Fascinuje mě Finův vztah s Marsaili, který se táhne už od jejich dětství ve Skále a pokračuje právě v Muži z ostrova Lewis. Přestože si navzájem ublížili, stále je k sobě něco táhne. Autor má výborně odpozorované ze života, jak se lidské osudy se mohou zaplést, takže i když se spolu dva lidé třeba nevidí spoustu let, jsou na sebe pořád nějakým způsobem napojení. Podle mě má každý někoho, kdo ho nějakým způsobem provází celý život, aniž by se spolu museli vídat. Mohou žít v různých zemích, ale když se pak potkají, mají pocit, jako by se rozešli před chvilkou,“ líčí herec Jiří Dvořák, který se zhostil četby.
Podobně jako ve Skále pomáhá melancholickému ladění příběhu působivě vylíčené prostředí a podnebí skotských Hebrid plné kvílení silného vichru, kapek počínajícího deště či přeskupujících se mračen, jež zahalují ostrovy do potemnělého přítmí. Na vlastní kůži jej okusila i režisérka audioknihy Jitka Škápíková: „Oba dva romány Petera Maye se mi moc líbily a navíc jsem shodou náhod těsně před tím, než jsme začali točit, projela Vnější Hebridy, kde se trilogie Lewis odehrává, takže jsem zažila tu atmosféru drsného kraje, pustin, větru, hry slunce a oblaků, které May ve svých knihách popisuje. Tyhle silné dojmy jsme se pak pokusili přenést i na posluchače.“ Právě na udržení určité ponurosti příběhu se soustředil také Jiří Dvořák, jehož podmanivý hlas dokáže sugestivně podat napínavé Finnovo pátraní i ponor do minulosti starého muže stiženého demencí. „Obě linie se od sebe liší především intonačně, ale příběh Tormoda byl pro mě výzvou i v tom, že se ve svých vzpomínkách vždycky vrací do dětství. Takže bylo potřeba začít vyprávět jako starý člověk a v průběhu nepozorovaně přejít do tónu mladého kluka,“ vysvětluje herec.
Vypravěčským oříškem byla i gaelština. „Všechny ty pro Středoevropana neobvyklé výrazy byly náročné, protože se nikdy nečtou tak, jak se píší, takže jsem neustále zapomínal, jak se co vyslovuje. Výjimkou byl hlavní hrdina Fin, protože má poangličtené jméno, a Marsailin syn Fionnlagh. Ale vždycky, když jsem narazil na místní jména nebo názvy zátok a ostrovů, musel jsem se zastavit a poradit se s režisérkou. Nepomohl ani trénink z prvního dílu, protože děj se odehrával někde jinde,“ popisuje Jiří Dvořák. „Na gaelštinu jsem měla naštěstí slovníček od překladatelky, ale stejně jsem se snažila co nejvíc vyhledávat informace a radit se s odborníky i lingvisty,“ objasňuje režisérka a dodává: „Na druhou stranu je to další aspekt audioknihy, díky kterému může mít posluchač komplexnější zážitek než čtenář románu, který si správnou výslovnost psaného slova třeba ani neuvědomuje.“ Audiokniha v režii Jitky Škápíkové opět disponuje původním a originálním hudebním doprovodem, který znázorňuje prolínání minulosti a současnosti zapojením motivů tradiční skotské hudby v moderním pojetí a navozuje tak pochmurnou, ale čarovnou atmosféru ostrovů Vnějších Hebrid tak působivě, až z toho mrazí v zádech.
Další skvělá kniha, která je každým řádkem stejně vynikající jako Skála… Autor ji napsal tak čtivě, že vás zcela pohltí. - Euro Crime
May dokazuje nejen slovesné mistrovství, které mu dovoluje spojit vnitřní hlas starého Macdonalda, jemuž se vzpomínky na dětství míhají mezi rostoucími projevy demence, a Finnovo pátrání do pevného, působivého tvaru.- František Cinger, Právo
Peter May je mistrovský vypravěč. Obratně kombinuje patos i otázky identity, téma ztracené lásky či rodinných vztahů a vytváří tak vzrušující thriller. - The Irish Examiner
Audiokniha vychází na CD mp3 a k dispozici bude rovněž ke stažení ve formátu mp3 prostřednictvím internetových e-shopů. Ukázky z audioknihy si můžete poslechnout ZDE.
Peter May(*20. 12. 1951)
Spisovatel se se narodil v Glasgowě a v současné době žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scénáristou, aktuálně se věnuje převážně psaní. Za první díl trilogie Lewis, mezinárodní bestseller Skála (2009; česky 2013), získal cenu Barry Award za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění, obdobně si vedl také druhý díl série Muž z ostrova Lewis (2012; česky 2014), který se žebříčku britských bestsellerů udržel celých osmnáct týdnů a ve Francii posbíral trojici ocenění (Kniha získala Cenu čtenářů knižního festivalu Les Ancres Noires 2012, Velkou cenu čtenářů deníku Télégramme 2012 a Prix International na festivalu Cognac 2012). Třetí kniha série nazvaná Šachové figurky se v žebříčku britských bestsellerů držela 23 týdnů a v roce 2012 za ni autor získal Prix Polar International. Román Skála vyšel také jako audiokniha v podání Jiřího Dvořáka. Více na www.petermay.info
Jiří Dvořák (* 4. 2. 1967)
Jiří Dvořák se narodil v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2. Pro vydavatelství OneHotBook se zhostil četby první audioknihy trilogie Lewis Skála, coby Vikomt de Valmont účinkuje i v audioknize Nebezpečné známosti.
Lit.: Horák, Jakub: Peter May: Muž z ostrova Lewis. In web Audiokniha roku, 2014 (recenze). – Cit.: Peter May, Fin Macleod, Host, Jiří Dvořák, OneHotBook – silná sestava, která loni ukázala českému literárnímu a audioknižnímu národu, že i v lehkém žánru mohou vznikat velmi dobrá díla. Skálu ještě před jejím českým vydáním doprovázela legenda výjimečnosti, přesto byla pro mnohé příjemným překvapením a jako první díl plánované trilogie zafungovala skvěle. Bylo jasné, že její autor položil sám sobě laťku velmi vysoko a mnohý se zatajeným dechem čekal, zda ji při dalším pokusu neshodí. Čtenáři se mohli nadechnout už v březnu, kdy na Velký knižní čtvrtek vyšel Muž z ostrova Lewis v českém překladu. Audioknižní posluchači museli vydržet o něco déle a tak se jim už nejspíš doneslo, že May ani podruhé nezklamal.
Muž z ostrova Lewis |
Stejně jako ve Skále i v Muži z ostrova Lewis zvolna rozjíždí příběh s kriminální zápletkou v němž je ale hlavním prvkem něco docela jiného – život obyvatel svébytného skotského ostrova, jejich minulost, soukromá i veřejná tajemství, hluboko pohřbené svědomí. A do toho všeho neutěšená krajina a ještě neutěšenější počasí, jímž jsou všichni tito zemití ostrované zmítáni. Tenká detektivní linka se příběhem vine celkem jasným směrem a jen málokdy překvapí nějakým uzlíkem či navázáním. Její konec je ale už mnohem tučnější a uspokojí i ty, kteří čekají především thriller.
Muž z ostrova Lewis navazuje na předchozí Skálu jen volně a lze ho číst i bez znalostí předchozího dílu. Kdo by to ovšem dělal? Pro mnohé je tedy postava, dnes již bývalého policisty Fina Macleoda známá, stejně jako jeho dřívější láska Marsaili. Zato její otec, Tormod Macdonald, se ukáže být záhadným nejen pro čtenáře, ale i pro jehovlastní dceru. Kým vůbec je? A co tají? Pátrání po vrahovi muže, jehož mrtvé tělo bylo jednoho dne nalezeno v rašeliništi, trochu připomíná počítačovou hru – někam jdete, na něco se zeptáte, dostanete odpověď, jdete jinam, tam hledáte, něco najdete, jdete jinam… Z pera Petera Maye je to ale adventura nadmíru poutavá.
May je opravdu skvělým vypravěčem. Jeho postavy mají život a stačí jen několik málo odstavců, abyste měli pocit, že o nich víte vše. Vyvstanou vám před očima, víte jak stojí, jak mluví a jak se zachovají. Podobně mistrně zvládá popisy krajiny a povětrnostních podmínek – téměř si jich nevšimnete, přesto ale máte pocit, jako byste byli na místě. Atmosféra románu je mnohem silnější než jeho příběh, což ovšem neznamená, že by zápletka byla nepovedená. May nedělá ze čtenáře hlupáka, nepředkládá mu nepravděpodobné zvraty a nezdůvodňuje jednání svých postav pochybnými pohnutkami.
Audioknižní zpracování Mayova Muže z ostrova Lewis pečlivě připravilo vydavatelství OneHotBook a stejně jako v případě Skály povolalo i tentokrát do nahrávacího studia Jiřího Dvořáka aby celý příběh přečetl. Tomu se tentokrát dostalo mnohem většího hereckého prostoru, když mohl nastudovat vnitřní monology demencí stiženého Tormoda. Dvořák dokázal tyto pasáže interpretovat dokonale přesvědčivě až se nabízí srovnání s výborným výkonem Jana Kačera ve Vyhasínání mozku Martina Kleina.
Zmíněnou, tak důležitou atmosféru Mayova románu doplňuje v audioknize původní hudba. I v ní lze slyšet poryvy větru či kapky deště, i ona dokáže stupňovat napětí. Muž z ostrova Lewis může být názorným příkladem toho, jakou přidanou hodnotou hudební složka pro audioknihu je. Nejenže slouží pro snadnější oddělení jednotlivých kapitol či obrazů, ale může se stát nezanedbatelným partnerem původního literárního textu.
Třetí, poslední díl trilogie z ostrova Lewis vyjde u nás na podzim pod názvem Šachové figurky. Posluchači mohou doufat, že se vydavatelství OneHotBook podaří vše zařídit tak, aby na jeho audioknižní podobu nemuseli čekat déle než do Vánoc. Zatím si mohou zakoupit Muže z ostrova Lewis s nepřehlédnutelným elvisovským motivem na obalu.
Lit.: Šašek, Petr: Mrazivý audio zážitek. In web Neoluxor, 6. 8. 2014 (recenze). – Cit.: Spisovatel Peter May omámil před časem svým románem Skála doslova celý detektivní svět. V knize Muž z ostrova Lewis se opět potkáme s Finem Macleodem, který se vrací na svůj rodný ostrov. Z klidu ho však vytrhne nález mrtvého muže, který je podle DNA příbuzný otce jeho dávné lásky. Knihu si můžete nejen přečíst, ale nyní i poslechnout ve strhující audioknize, ze které dýchá deštivé podnebí skotských ostrovů Hebridy a napětí by se dalo krájet.
Spisovatel Peter May pochází ze skotského Glasgow. Na knižní trh vtrhl silou vichřice románem Skála, prvním dílem trilogie s názvem Lewis. Za knihu získal cenu Barry Award za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění, obdobně si vedl také druhý díl série, Muž z ostrova Lewis, který se v žebříčku britských bestsellerů udržel celých osmnáct týdnů.
Obě knihy se právem dočkaly velkého úspěchu i u nás a bylo jen otázkou času, kdy vyjdou ve stále populárnější audio podobě. Skála měla okamžitě po svém vydání v roce 2013 obrovský úspěch a v anketě Audiokniha roku v témže roce byla nominována v kategorii Nejlepší jednohlasá audiokniha. Nyní vychází i druhý díl trilogie, Muž z ostrova Lewis, a je to poslech stejně omračující, jako byl ten první.
Krátce k ději. Policejní detektiv Fin Macleod opustil svou práci a život v Edinburghu, aby se mohl vrátit na rodný ostrov. Hlavní město Irska jej deprimuje vzpomínkami na syna, kterého srazilo auto. Návrat do rodného kraje mu přináší naději na obnovení vztahu s bývalou láskou Marsaili i s nedávno objeveným společným potomkem. Zatímco se snaží opravit zchátralý dům po rodičích, místní policie v rašeliništi na ostrově Lewis objeví tělo mladého muže zavražděného v 50. letech, který je podle testů DNA spřízněný s Marsailiným otcem Tormodem. Ten však celý život tvrdil, že žádné příbuzné nemá a v současné době už mu příliš neslouží ani paměť, neboť trpí stařeckou demencí. V zájmu nově nalezených rodinných pout se tedy Finn pouští do vlastního vyšetřování.
Vydavatelství mělo šťastnou ruku při výběru hlasu. Za mikrofon se posadil, stejně jako u Skály, vynikající herec a dabér Jiří Dvořák. V jeho podmanivém hlase je potřebná melancholie, sugestivita i tajuplnost. Všechny tyto a další odstíny zvládá s přehledem a sílu psaného Mayova textu Dvořák pozvedá ještě o kus výš. Z jeho přednesu mě občas mrazilo.
Celou pochmurnou atmosféru a celkové vyznění navíc dokresluje vynikající hudební složka s motivy tradiční skotské hudby, kterou bych chtěl jako soundtrack na podzimní sychravé večery u vína :-D
Peter May je mistrovský vypravěč a OneHotBook poctivé tuzemské vydavatelství audioknih. Z tohoto spojení nemohlo vzniknout nic jiného, než další „audio“ událost. Já nemohu jinak, než udělit plných 100 % za precizně odvedenou práci. Přeji vám krásný, mrazivý poslech.
Lit.: Růžičková, Markéta: Audiokniha: Peter May – Muž z ostrova Lewis. In web Markéta Růžičková, 18. 8. 2014 (recenze). – Cit.: Po doposlechnutí Skály jsem neváhala ani sekundu a hned si pustila do uší druhý díl trilogie Muž z ostrova Lewis. A zase jsem ji zhltla jako malinu, i když mi chvíli trvalo, než jsem sepsala recenzi.
Minulost je temnější a city hlubší než rašeliniště ukrývající mrtvolu. Tak zní slova doprovázející Muže z ostrova Lewis, a musím říct, že audioknihu vystihují více než trefně. Opět se totiž setkáme s vraždou a opět nás zahltí drsná atmosféra Skotska a osudy hrdinů, kteří mají svá temná tajemství.
Příběh, který Peter May napsal, opět není tak úplně detektivka, ale spíše mix žánrů. Jestliže u Skály jsem váhala nad zaškatulkováním, u Muže z ostrova Lewis to platí dvojnásob. Fin Macleod už není detektiv a mrtvola, která byla nalezena v rašeliništi na ostrově, by se ho neměla vůbec týkat. Jenže týká. Zjistí se, že mrtvý je spřízněný s Tormodem, otcem Marsaili, Finovy dávné lásky, a byl brutálně zavražděný v 50. letech. Moc se toho o něm nezjistí, jen to, že má na paži tetování s Elvisem (odtud opět brilantní obrázek na obalu). Zápletka se navíc komplikuje tím, že Tormod o své minulosti nikdy nemluvil a tvrdil, že žádné příbuzné nemá. Navíc dnes trpí demencí. Kdo je tedy zavražděný a jak to všechno souvisí s Tormodem?
Audioknihu, stejně jako v případě Skály, namluvil Jiří Dvořák, který se podle mého názoru v druhém díle ještě víc překonal. Jeho hluboký melancholický hlas opět výborně podbarvuje atmosféru a dokáže zvýraznit všechny přednosti příběhu. A třešničkou na dortu je jeho namluvení Tormodových pasáží. Muž z ostrova Lewis pokračuje v kompozici děje Skály – máme tu linii současnou (v ní sledujeme osudy Fina, Marsaili, Fionnlagha a Tormoda) a z minulosti (kdy na postu vypravěče v první osobě vystřídal Fina Tormod se svým vzpomínáním na dětství a dospívání).
Právě Tormodova současná linie dává Jiřímu Dvořákovi obrovský prostor, aby se předvedl. Vtáhne vás do starcovy zmatené mysli pouhým hlasem, za což klobouk dolů. Tyto pasáže jsou také skvěle napsané, takže vám dovolí nahlédnout do života člověka, který nepoznává své blízké, ztrácí pojem o realitě a který je závislý na péči druhých. Jeho tápání vás v podání Jiřího Dvořáka chytne u srdce.
Režie audioknihy se zhostila Jitka Škápíková (stejně jako v případě Skály i Zmizelé) a opět bezchybně. Všechno, co dělá audioknihu výborným poslechem, funguje jako dobře promazaný stroj. Jako celek je to skvělá audiokniha, kterou se nakladatelství OneHotBook může bez uzardění chlubit.
Krátké hudební motivy doprovázejí každou kapitolu a jsou snad ještě melancholičtější než v díle prvním, z čehož mě mnohokrát mrazilo v zádech, když po nich následovalo Tormodovo vyprávění. Narozdíl od Skály jsou ale jednotlivé stopy mnohem kratší, často nepřekročí stopáž deseti minut, což jsem ocenila, když mě něco při poslechu vyrušilo a já pak hledala, kde jsem skončila.
Doporučuji zakoupit set s CD, ne pouze samotné mp3 (to si přece můžete kdykoli z cédéčka převést), protože na vás v balení s Elvisem na obálce čeká i informace o Peterovi Mayovi a Jiřím Dvořákovi a mapka ostrova Lewis, kterou jsem velmi ocenila. Máte-li vlastní knihovnu, pak se tam Muž z ostrova Lewis bude krásně vyjímat.
Tenhle skotský příběh (kromě absolutního pohroužení do vyprávění) způsobil také další věc: Někdy se na ostrov Lewis a skotské Hebridy musím zajet podívat, už je to nevyhnutelné. ;)
Děkuji nakladatelství OneHotBook za poskytnutí recenzního cédéčka. A co vy a Muž z ostrova Lewis?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku