Graham Greene: Hotely jsou vždycky plné, když je revoluce (2014)
Spisovatel Graham Greene patří u nás k nejoblíbenějším anglosaským autorům. Krajina jeho knih bývá nazývána Greenlandem. Návštěvu v této krajině připravil ke sto desátému výročí spisovatelova narození Pavel Hlavatý.
Natočeno 2014. Premiéra 3. 10. 2014 (ČRo Plus, 20:10 h.) v cyklu Archiv Plus.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Graham Greene: Hotely jsou vždycky plné, když je revoluce. In web ČRo Plus, říjen 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 110 let uplynulo 2. října od narození britského spisovatele Grahama Greena, který u nás patří k nejoblíbenějším a nejvydávanějším anglosaským autorům.
Britský spisovatel Graham Greene se narodil 2. října 1904, vystudoval historii a působil jako novinář. V průběhu druhé světové války pracoval pro britskou tajnou službu. Během svého života navštívil řadu zemí, v některých pobýval v kritickém období jejich dějin (Indočína, Malajsie, Keňa, ale i Československo v únoru 1948). Jako katolík odmítal označení „katolický spisovatel“ a označoval se za „spisovatele, který je náhodou také katolíkem“. Zemřel 3. dubna 1991.
Je autorem řady románů, několika povídkových sbírek, divadelních her a cestopisných knih i velkého množství esejů. Krajina jeho knih bývá nazývána Greenlandem či Greenelandem. Ačkoliv je děj situován do různých zemí, vnitřní svět hrdinů, vztahy mezi nimi, stavba příběhu i celková atmosféra jsou nezaměnitelně greenovské.
Obtížně řešitelné morální otázky, či v podstatě neřešitelná dilemata se prolínají s paradoxy a autorův politický relativismus se vždy staví na stranu utlačovaných proti jakémukoliv establishmentu.
V češtině vyšla – často i v několika vydáních a různých překladech – řada jeho románů, ale i povídky, hry a eseje. Za Greenovy vrcholné romány jsou obecně považovány: Brightonský špalek(1938, česky 1946), Moc a sláva(1940, česky 1947), Jádro věci (1948, česky 1957), Konec dobrodružství (1951, česky 1959) a Vyhaslý případ (1961, česky 1962) – u českých edic uvádíme rok jejich prvního tuzemského vydání. V češtině vyšla i obsáhlá monografie Jana Čulíka nazvaná Graham Greene, básník trapnosti (1994).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku