Dcera národa? 1/5 (2014)
Milena Lenderová. Četba na pokračování. Z životopisné knihy o smutném osudu dcery Karla Havlíčka Zdeňky. Rozhlasová úprava a dramaturgie Hana Soukupová. Režie Luboš Koníř.
Čte Hana Kofránková.
Připravil ČRo České Budějovice v roce 2014. Premiéra 1. dílu 23. 10. 2014 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 30 min). Repríza 1. dílu 30. 3. 2016 (ČRo Plus, 23:33 h) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Poprvé dnes otevíráme knihu historičky Mileny Lenderové „Dcera národa?“. Autorka v ní sleduje smutný osud Zdeňky Havlíčkové, dcery českého básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského. (…)
V předešlé části pětidílné četby na pokračování z knihy historičky Mileny Lenderové Dcera národa? jsme se seznámili s dětstvím malé Zdeňky Havlíčkové, která strávila dva šťastné roky s rodiči v Brixenu. V září 1854 se Julie Havlíčková s dcerkou vrátila do Čech. V brzký návrat doufal i internovaný básník a novinář Karel Havlíček. V režii Luboše Koníře účinkuje Hana Kofránková, četbu připravila Hana Soukupová. (anotace)
Lit.: anonym (= Soukupová, Hana?): Milena Lenderová: Dcera národa? In web ČRo 3 Vltava, říjen 2014 (anotace). – Cit.: Zdeňka Havlíčková (1848-1872) byla jediná dcera manželů Julie Havlíčkové (1826-1855) a Karla Havlíčka Borovského (1821-1856). Předčasná smrt rodičů i otcova proslulost byly nepříliš přívětivými „vklady“ do života. Navíc se k ní soustředily národní zájmy i špatné svědomí těch, kteří svoji přízeň za života Karla Havlíčka najevo dát nedokázali.
Jaké právo měla Zdeňka Havlíčková na osobní štěstí? Z dobových dokumentů vybrala a její obraz předložila renomovaná historička Milena Lenderová, která věnovala pozornost nejen nešťastné „dceři národa“, ale zároveň širšímu kontextu tehdejší české společnosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku