Studna světců (2014)
John Millington Synge. Voda ze zázračné studny nakrátko vrátí zrak dvěma slepým manželům. Konečně mohou porovnat realitu s představami, které si udělali o světě i sami o sobě. Rozhlasová úprava divadelní hry irského autora. Překlad Ondřej Pilný. Dramaturgie Renata Venclová. Režie Lukáš Hlavica.
Osoby a obsazení: žebrák Martin Doul (Viktor Preiss), žebračka Mary Doulová (Simona Stašová), kovář Timmy (David Novotný), Molly Byrneová (Andrea Elsnerová), svatý muž (Jaroslav Plesl), Bride (Lucie Polišenská), vesničané (Vojtěch Bartoš, Ondřej Vacke, Michal Necpál, Tereza Krippnerová, Josefína Voverková, Marie Radová a Iva Holubová).
Natočeno 2014. Premiéra 24. 12. 2014 (ČRo 3 Vltava, 21:00 h.; 57 min.). Repríza 31. 5. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 18. 10. 2015 (ČRo 3 Vltava, 16:45 h) v rámci pořadu Ad libitum – u příležitosti udělení ceny Neviditelný herec Viktoru Preissovi; 30. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h); 23. 3. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h); 1. 5. 2020 (ČRo 2 Praha, 13:03 h.); 13. 8. 2022 (ČRo 2 Praha, 13:03 h.) v cyklu Hra na sobotu.
Lit.: Venclová, Renata – Novotná, Klára: Nalaďte si o svátcích – V hlavní roli třikrát Viktor Preiss. In Týdeník Rozhlas 52-1/2014-2015, s. 11 (článek).
Lit.: Venclová, Renata: John Millington Synge: Studna světců. In web ČRo 3 Vltava, 24. prosinec 2014 (článek). – Cit.: Průzračně prostý příběh z irského venkova je podobenstvím o vnitřní slepotě i lidské pošetilosti. Voda ze zázračné studny nakrátko vrátí zrak dvěma slepým manželům. Konečně mohou porovnat realitu s představami, které si udělali o světě i sami o sobě.
Jako zdroj Synge ve hře použil vyprávění o zázračné studni, které slyšel na ostrově Inishmoru, jednom ze tří Aranských ostrovů. Ty se na začátku minulého století vyznačovaly velmi svéráznými obyvateli se specifickými zvyky a legendami.
Na Aranské ostrovy se Synge ze studijních důvodů opakovaně vracel a přivezl si odtud náměty k několika svým hrám. Pravidelná setkání s lidmi obývajícími nejzápadnější výspu Irska, do jejichž světa ještě nestačila proniknout nastupující moderní civilizace, se pak odrazila především v jazyce Syngových her.
Jak sám napsal: „Kdo se dostal skutečně důvěrně do styku s irským vesnickým lidem, ví, že ta nejdivočejší rčení a obraty mého dialogu jsou velice krotké ve srovnání s nápady a úslovími, jež můžete vyslechnout v každé malé chaloupce na úbočí kopců v Geesale, Carraroe nebo Dingle Bay.“
Dalším výrazným inspiračním zdrojem byla francouzská Moralita o slepci a mrzáku André de la Vigneho z 15. století. Děj samotné hry je prostý: Mary a Martin Doulovi jsou dva staří slepí žebráci, kteří žijí z milosti svých sousedů na drsném irském venkově. Jednoho dne jim potulný světec zázračnou vodou z posvátné studny vrátí zrak. Martin a Mary znovu vidí okolní svět, svoje bližní i sami sebe. Oproti představám, které o světě i o sobě navzájem měli, jim skutečnost připadá ošklivá a krutá, jejich bližní prolhaní a bezcitní. Po čase přestane zázrak působit a Doulovi oslepnou znovu, odmítnou nechat se ještě jednou uzdravit a vesničané je vykážou ze svého středu. Se souhlasem světce vyženou slepé manžele do močálu.
Lit.: Hnilička, Přemysl: Hattrick Viktora Preisse. In Týdeník Rozhlas 5/2015,s . 21 (recenze). – Cit.: Když Renata Venclová s Klárou Novotnou připravovaly propagační článek pro předvánoční Týdeník Rozhlas, nemohly vybrat příhodnější název: V hlavní roli třikrát Viktor Preiss. Skutečně, během vánočních svátků se v programové nabídce sešly hned tři premiérově uvedené inscenace, v nichž tento herec účinkoval.
Na Štědrý den to byla rozhlasová úprava divadelní hry Johna Millingtona Syngeho Studna světců (dramaturgie Renata Venclová, režie Lukáš Hlavica), v níž voda ze zázračné studny vrátí zrak dvěma slepým žebravým manželům. Protože se však jejich představa o světě nedá srovnávat s chudou realitou, raději znovu přijmou břímě slepoty. Režisér Hlavica zde nechal volné pole pro představitele žebravých manželů Doulových – Viktora Preisse a Simonu Stašovou; oba vynikají především ve scéně, v níž svůj sen o partnerovi konfrontují s neutěšenou skutečností. U obou se otevřou stavidla herecké bravury, s níž představují životní zklamání a vnitřní marasmus, který se náhle bez zábran žene na povrch. Až zamrazí z té vyprahlosti, s níž žádají o navrácení – slepoty.(….)
Všechny tři inscenace nabídly posluchači to, co asi o vánočních prázdninách očekával: kvalitní a nepodbízivou zábavu. Odhlédneme-li však od premiérového zařazení, musíme se začít ptát po dramaturgické aktuálnosti všech tří her. Co přimělo dramaturgyně k zařazení do tvůrčího plánu? U Pinterova dramatu se nabízí nejen téma boje s byrokraty, ohrožujícími podstatu lidskosti, ale také jistá návaznost na dřívější rozhlasové realizace Pinterových dramat (Rodinné hlasy, 2011; Nádraží Victoria, 2011). U dalších dvou je však dramaturgický přínos spornější. Nutno se tedy spokojit s kladem, který je společný pro všecky tři inscenace: nabídly vynikajícímu herci v krátkém časovém období hned tři rozdílné postavy.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Dobrý den, ráda bych doplnila kompletní herecké obsazení inscenace. Děkuju a zdravím
Renata Venclová
Osoby a obsazení: Martin Doul (Viktor Preiss), Mary Doulova (Simona Stašová), Timmy, kovář (David Novotný), Molly Byrneova (Andrea Elsnerová), Světec (Jaroslav Plesl), Bride (Lucie Polišenská), Vesničané (Vojtěch Bartoš, Ondřej Vacke, Michal Necpál, Tereza Krippnerová, Josefína Voverková, Marie Radová a Iva Holubová)