Obrazy více nežli jako živé (2015)

Josef Lada. Povídka z knihy Straky na vrbě. Rozhlasová úprava Petr Veselý. Dramaturg Alena Blažejovská. Režie Alexandra Bauerová.

Účinkují Pavel Zatloukal a Vladimír Hauser.

Nastudoval ČRo Brno v roce 2015. Premiéra 7. 3. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 23 min). Repríza 4. 7. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 23:00 h.); 28. 2. 2021 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.) v cyklu Malířské povídky.

Lit.: Veselý, Petr – Blažejovská, Alena: Malířské povídky. Rozhlasová antologie textů o malířích a malířství od světových i českých autorů. In web ČRo 3 Vltava, 22. únor 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Redon, Babel, Lada, Svobodová, Vedova, Hildesheimer nebo Kratochvil. Povídky světových i českých autorů mají tentokrát společné téma – malování, malbu a malířství. (…)

V roce 1985 vyšla antologie Malířské povídky, obsahující texty „o malířích, strázních a krizích uměleckého hledání, o zázraku tvorby a věčnosti umělecké interpretace“. Z knihy, v níž najdeme jen ruskojazyčné autory, převzal autor rozhlasového cyklu Petr Veselý povídku Isaaka Babela (1894–1940) Pan Apolek v překladu Jana Zábrany. Zavede nás do Novogradu (Novohrad-Volynskyj na Ukrajině), kde vypravěč potkal podivného a současně podivuhodného malíře ikon, pana Apolka. Tato povídka zazní v pořadí druhá, neboť cyklus přihlíží k chronologii života autorů a vzniku textů.

Pro Petra Veselého, který jako malíř, výtvarný pedagog a básník odbornou i uměleckou literaturu o umění celoživotně sleduje, nebyl uvedený sborník jedinou inspirací. Pro text, který cyklus zahajuje, sáhl do knihy Odilona Redona (1840–1916) Samomluvy, která vyšla v roce 1996 v překladu Jitky Hamzové. Uslyšíme pasáže z deníku francouzského malíře a grafika, psaného za jeho pobytu v Pyrenejích v letech 1870 a 1878. Redon se také znal s Milošem Martenem, Vilémem Mrštíkem i Juliem Zeyerem. (…)

Lit.: Veselý, Petr: Josef Lada: Obrazy více nežli jako živé. In web ČRo 2 Praha, březen 2015 (článek). – Cit.: Co je ukryto za živostí Ladových obrazů? Nahlédněte do malířovy alchymistické laboratoře! Premiéra humoristické povídky z neprodejného vydání edice Klíč. „Všem čtenářům, kteří uvěří aspoň deset procent, vroucí: Zaplať Pámbů!“ To vetkl Josef Lada jako věnování do úvodu souboru svých povídek Straky na vrbě.

Věřte, nevěřte

Domníváme se, za mnohé (a nejen dětské) diváky, čtenáře a posluchače, že autorovi můžeme uvěřit mnohem víc. Kocourem Mikešem a dalšími postavami jeho nespočetných kreseb počínaje a příběhem vybrané povídky konče.

„Druhý den to prasklo. Ten den byla dopoledne silná bouřka s hromobitím a také u mne v bytě bylo boží dopuštění. Přítel Hašek zrovna zkoušel nový způsob rychlozatápění v kamnech petardami a po zkoušce zbyla z kamen jen hromádka šutru, plechu a popela. Naštěstí jsme v tom pokoji nic jiného neměli, kamna jsme už také nepotřebovali, ale horší bylo, že krátce po výbuchu k nám vrazil pan restauratér Kuliš a chtěl vidět obraz. Jedním tahem přehlédl všechny čtyři prázdné stěny a pak na mně utkvěl strnulým pohledem. A já jsem klidně ukázal na hromádku popela.“

Když se obraz utrhne ze řetězu

Málokoho například zaskočí, že obraz s hřebcem je namalovaný tak živě, že se každou chvíli utrhne ze zdi a natropí plno škod. Nebo že se obraz sánského teriéra schová pod kanape a pod místem, kde dříve visel na stěně, nalézá malíř nejednu loužičku.

Ladova alchymie

Sami můžete posoudit také uvěřitelnost vzniku a posléze zániku obrazu typicky české, celoročně se proměňující krajiny, namalované foetorními barvami na silném plechu, smíchaném z různých kovů a galvanizovaném meteorologickým super-summusem.

„Přišel jste jen o pár minut pozdě, milej pane. Ještě před hodinou volala křepelka z obrazu, pět peněz, ale potom se obloha na obraze počala zatahovat černými mraky a z těch zrovna před chviličkou udeřil hrom do věže kostela. V tu ránu bylo po celém obraze a jen tahle hromádka z něj a ze všeho zařízení tady zbyla.“

Málo známá sbírka

Sbírka Ladových povídek Straky na vrbě obsahuje 14 drobných humorných historek z jeho rodných Hrusic a z Prahy. Vyšla v roce 1972 v Československém spisovateli jako neprodejná prémie edice Klíč.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)