Hlasový umělec (2015)

Petr Vodička. Lesk a bída rozhlasové ilustrace. Rozhlasová hra. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Petr Vodička.

Osoby a obsazení: Vypravěč (Jaroslav Plesl), Umělec (Ivan Trojan), jeho žena (Helena Dvořáková), šéf (Lukáš Hlavica), moderátor (David Novotný), doktor (Josef Plechatý), odborník (Vasil Fridrich), redaktorka (Lucie Pernetová), náměstek (Miroslav Hanuš) a hlas (Lubor Šplíchal).

Natočeno květen 2015. Premiéra 11. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 9:30 h.; 20 min) v cyklu Kabinet. Repríza 31. 12. 2015 (ČRo 2 Praha, 10:04 h.); 2. 12. 2016 (ČRo 3 Vltava, 9:30 h) v cyklu Kabinet; 25. 3. 2017 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.); 4. 10. 2020 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.) v cyklu Hra na neděli; 23. 6. 2024 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.) v cyklu Hra na neděli.

Pozn.: Nominace na Grand Prix Nova 2017 Bukurešť – pod názvem The Voice Artist.

Pozn.: Ukázka ze hry zazněla v rozhovoru s Ivanem Trojanem v Noční Čajovně Kateřiny Rathouské.

Lit.: anonym: Lesk a bída rozhlasové ilustrace. In web ČRo 3 Vltava, srpen 2015 (článek + videoukázka z natáčení hry). – Cit.: Představte si, že posloucháte rozhlasovou debatu a najednou se v ní vynoří neznámý hlas, který vám začne popisovat, co mají hosté a moderátor na sobě, jak všichni přítomní vypadají, jak se tváří a gestikulují, kolik měří studio a co všechno se v něm nachází.

Dramatik Petr Vodička si s takovou úvahou pohrál a napsal komedii Hlasový umělec, která nabízí pohled do světa „rozhlasové ilustrace“. Hlavní postavou dramatu je nezaměstnaný herec, který díky inzerátu získá práci v rádiu. Jeho šéf je totiž otráven z faktu, že toto médium nemá obraz. Kam takové jednání vede? A co čeká člověka, který se vypracuje v „hlasového umělce“? Vedle znalosti rozhlasového prostředí se autor nechal lehce inspirovat také Rackem A. P. Čechova. 

Petr Vodička se narodil v roce 1974. Postupně studoval první ročníky jaderné fyziky, medicíny a humanitních věd, než se stal loutkovým elévem v Západočeském divadle Cheb. Po roce byl přijat na alternativní a loutkové herectví na DAMU. Tamtéž později studoval i obor režie – dramaturgie. 

Už jako student získal angažmá v divadle Minor, kde působil jako herec asi osm let, a zároveň pohostinsky režíroval v různých českých divadlech. Většinu představení připravoval také autorsky nebo jako dramatizátor. V současné době se živí jako režisér, autor a herec na volné noze. Je frontmanem kapely Orchestr Posledního Dne, pro niž píše texty. Za svou pohádku Babu a papoušek získal v roce 2014 cenu na festivalu Prix Bohemia Radio. 

Lit.: -krs- (= Rathouská, Kateřina): Povedený Zásek Ivana Trojana. In web ČRo 3 Vltava, květen 2015 (článek). – Cit.: Hostem sobotní Noční Čajovny bude herec a nyní také režisér Ivan Trojan. Společně s několika kolegy nedávno připravil kus nazvaný Zásek. Nazkoušel ho ve svém domovském a řadu let velmi oblíbeném Dejvickém divadle. Na prknech této scény ztvárnil mnoho rolí, mimo jiné Boha v Ucpaném systému, za kterého získal Cenu Alfréda Radoka, Lva Sergejeviče Teremina v inscenaci Teremin nebo Karamazova v Bratrech Karamazových. 

Herec a nyní také režisér Ivan Trojan byl hostem Kateřiny Rathouské. Hlavní témata: inscenace Zásek, Bratři Karamazovi, Ucpanej systém a Racek, rozhlasové herectví.

„Ať už v Dejvicích člověk vidí cokoli, neodchází v depresi ani s pocitem ošklivosti,“ napsala v recenzi Záseku kritička Jana Soprová. „A přitom to nikdy není trapně patetické ani plakátové.“ 

Jaký příběh sledujeme na jevišti? „Na počátku vlastně nebylo více nežli situace skupiny lidí v prostoru, z něhož na jistou dobu není úniku. Tedy výtah zaseknutý mezi patry blíže nedefinované výškové budovy a v něm pět různorodých postav. A právě toto prostorové omezení, ale i náhle vyšetřený čas, v němž se nedá dělat nic jiného než čekat, vytváří zcela přirozeně potenciální dramatické situace. Poté, co všichni vyčerpají svůj repertoár momentálních tiků, dojde (…) k sestupu do hlubších bolestivých vrstev, a tedy k prohloubení existenciálního podtextu. Tvůrci přitom dokážou nabídnout typy postav, které každý z nás v životě potkává. A vůbec tedy nevadí, že celá tato celovečerní etuda nekonstatuje nic jiného, nežli, že každý má své konkrétní problémy, svůj velmi specifický život. A v něm nehraje roli, jak je kdo bohatý či chudý, milovaný či nemilovaný, mladý nebo starý, zadaný či svobodný. Spíše jde o to, jak se každý z nich dokáže se svým životem vyrovnávat.“ 

Tématem rozhovoru bude i rozhlasové herectví. Ivan Trojan právě dotočil part titulní figury ve hře Petra Vodičky Hlasový umělec, ze které si pustíme ukázku. Další práce ho čeká už brzy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)