Kázání na Mniší hoře (2015)
Veronika Pospíšilová. Básníkův návrat k historii jednoho místa. Dokument vychází z veršů brněnského básníka Tomáše Lotockého. Zvukový design, hudební spolupráce a střih Marek Salamon.
Natočeno 2015. Premiéra 27. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 59 min) v cyklu Hry a dokumenty nové generace.
Lit.: Pospíšilová, Veronika: Básník Tomáš Lotocki a jeho Kázání na Mniší hoře. In web ČRo Brno, 11. 9. 2015 (článek). – Cit.: Dokumentaristka, studentka Divadelní fakulty JAMU, Veronika Pospíšilová natočila s brněnským básníkem Tomášem Lotockým rozhlasový dokument, jehož dějištěm se stala Mniší hora.
Mniší horu, ležící v městské části Brno-Bystrc, znají dnes nejen obyvatelé jihomoravské metropole jako místo, na němž se rozkládá zoologická zahrada. Stovky návštěvníků, hlavně těch dětských, tu denně obdivují přes dvě stě druhů zvířat, od čarokrásných akvarijních rybek až po majestátní tygry a lední medvědy.
Přítomnost je barevná a okouzlující. Hora má však, stejně jako člověk, také paměť. A tato paměť ožívá a zavádí nás do doby, kdy „Mnišárnu“ naplňovalo trochu jiné exotické hemžení: „… žádné cestičky s vyfintěnými pávy/však mumraje tolik/že si z toho krutihlav div hlavu nevykloubil…“
Báseň Tomáše Lotockého Kázání na Mniší hoře můžeme vnímat jako řetězení vzpomínek. Vzpomínek autora na prarodiče, kteří jej vychovali a pomáhali utvářet vnímání jeho dětského světa, a to především formou vyprávění. To získává podobu rodinného mýtu, předávaného z generace na generaci. Tak se v dějové linii dostáváme až do období první světové války, mezi československé legionáře.
Těžištěm příběhu je však válka druhá, nahlížená klukovskými očima. Stará Bystrc za období protektorátu je zabydlena rázovitými postavičkami; na pozadí jejich obyčejných lidských životů a bezstarostných klukovských her se však rýsují nepopsatelné hrůzy válečného běsnění, hrůzy, které nejen dětská mysl nedokáže zcela pochopit, neboť dalece přesahují možnosti lidského chápání. Až mnohem později se možná do duše začne vkrádat neodbytná otázka: Jsme jenom obětmi, nebo též viníky?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku