Dobrá vůle – Posviť si citronem na duhu (2015)
Květa Stejskalová vyvrací snad všechny zažité stereotypy, které se tradují o ženách vědkyních: Příjemná, svižná a pohledná manželka a matka dospívající dcery a dospělého syna, které byste určitě nehádali blížících se padesát. Jeden z nejnáročnějších vědních oborů, fyzikální chemii, dokáže úspěšně kloubit s osobním životem a navíc jej popularizovat i mimo akademické prostředí. Z pražského Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského vyráží do mateřských a základních škol s divadelním představením sestaveným z chemických a fyzikálních pokusů. Spolu s dětmi míchá barvy duhy a vyrábí elektrickou energii z ovoce. Připravila Tereza Burianová. Dramaturgie a režie pořadu Lenka Svobodová.
Natočeno 2015. Premiéra 5. 12. 2015 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.; 29 min). Repríza 1. 4. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h).
Lit.: Burianová, Tereza: „Posviť si citronem na duhu!“ Dokument o tom, jak zpopularizovat chemii na školách. In web ČRo 2 Praha, 5. 12. 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak z ovoce vyrobit elektřinu? Nebo banánem nabít telefon? Také o tom učí Květa Stejskalová v představení Posviť si citronem na duhu.
Květa Stejskalová se už léta snaží popularizovat chemii i další přírodovědné a technické obory, kterým zoufale chybí mladá krev. Dělá to neskutečně originálním způsobem. Už v mateřských školách.
Květa Stejskalová vyvrací snad všechny zažité stereotypy, které se o vědcích (a ještě více o vědkyních) tradují. A to si vybrala ten nejnáročnější chemický obor: chemii fyzikální, která platí i mezi studenty přírodovědy za ten největší postrach.
Kdo na moje místo?
Vlastní výzkum kinetiky reakcí mezi plyny a tuhými látkami už skoro neprovozuje. „Budovat jakýkoliv obor bez toho, že bych vychovala někoho, kdo jej po mně převezme, kdo na mě naváže nebo kdo alespoň vzejde z mé školy, mi přece nedovolí bezstarostně umírat,“ vysvětluje.
Už 10 let proto přibližuje fyzikální chemii vysokoškolákům, doktorandům z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského (ÚFCH JH). Jenže si při tom uvědomila, že dobří a zapálení vysokoškoláci se rekrutují z řad dobrých a zapálených středoškoláků. A ty zase nutně formuje zkušenost ze základní školy…
Začít už v mateřských školkách!
A tak vzniklo představení Posviť si citronem na duhu. Květa Stejskalová s ním teď objíždí mateřské školky a spolu s předškoláky míchá barvy duhy a vyrábí elektrickou energii z ovoce. Tím ale její popularizační a vzdělávací úsilí rozhodně nekončí.
Radí učitelům středních a základních škol, jak barevně a barvitě vyučovat chemii. Píše popularizační scénáře. Provází nadějné budoucí vědce na jejich stážích v ÚFCH JH a organizuje nejrůznější experimentování, workshopy a letní školy.
Není to žádná věda…
Květa Stejskalová vyvrací stereotypy o vědcích. Nechodí v propáleném plášti ani netrpí žádnými tiky a vadami řeči. A už vůbec se nestraní lidí. Naopak. Je to příjemná, pohledná paní, které byste netipli padesát. A taky máma dospělého syna a dospívající dcery.
Je to přesně ten typ vědce, kterého by chtěl mít každý ústav Akademie věd ČR. Za svou činnost posbírala několik ocenění. Mimo jiné i Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy.
Poslechněte si rozhlasový dokument Posviť si citrónem na duhu, který pro cyklus Dobrá vůle natočila Tereza Burianová. Dramaturgie a režie pořadu Lenka Svobodová, mistr zvuku Roman Špála. Záznam pořadu najdete vždy v iRadiu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku