Zaostřeno na mezinárodní únosy dětí (2015)
Připravila Martina Kovaříková, Kamila Schusterová rozebírá téma únosů dětí jedním z rodičů do ciziny s ředitelem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Z. Kapitánem a ústavním soudcem T. Lichovníkem. Reportáž o otci, který se už 5 let soudí o svého syna.
Natočeno 2015. Premiéra 28. 5. 2015 (ČRo Plus, 15:35 h.; 20 min.).
Lit.: Kovaříková, Martina: Zaostřeno na mezinárodní únosy dětí: rozhlasová reportáž pro Český rozhlas Plus. Brno: Masarykova univerzita, 2015 (bakalářská práce).
Lit.: Autor: Kovaříková, Martina – Schusterová, Kamila: Začarovaný kruh, kde nejvíc trpí dítě. Únosy dětí jedním z rodičů do zahraničí. In web ČRo Plus, 28. 5. 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: České a zahraniční soudy mají odlišný názor na únosy dětí jedním z rodičů do zahraničí. Těch se podle informací Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí stávají desítky ročně. Na první pohled běžná rodina, kolem pobíhá malý syn s natahovací hračkou v ruce. Chybí tady první syn čtyřicetiletého Otakara a zároveň nevlastní bratr malého Kubíka.
„Bude mu osm. Má druhou třídu. S mladším bráchou se ještě nepotkali.“
V lednu 2010 matka unesla syna na Slovensko
Představa, že si Ota hraje s oběma syny, je z říše snů. Bývalá partnerka se s prvním chlapcem před lety odstěhovala na Slovensko a od té doby se otec s malým Otíkem téměř neviděl.
„My jsme se viděli 18. 11. 2013 u znalce. Tam jsem viděl Otíka dvacet pět minut.“ Uplynul více než rok a pan Otakar o synovi téměř neslyšel. Poslední kontakt, který se mu povedlo uskutečnit, byl o Vánocích. „Po dvou letech, to byl telefonát.“
Otec, který se 5 let soudí o to, aby se mohl pravidelně vídat se svým synem, si každý kontakt nahrává a má záznam i z posledních Vánoc. Otíkovi je na nahrávce špatně rozumět. Matce odpovídá, že telefonovat nechce. Nakonec otci popřeje veselé Vánoce.“
Podle pana Otakara si s ním jeho syn nechce telefonovat, protože ho matka nepodporuje. Ví, že si ho Otík pamatuje, ale jejich vztah není tak silný. Naposledy spolu bydleli a trávili čas před pěti lety.
„V lednu 2010 jsme se rozešli. Někdo jí začal radit, že má dítě unést, je to neoprávněné přemístění do jiné země. Ve slovech soudu je to únos. Takže v podstatě Otíka 15. 12. unesla na Slovensko.“
Neschopnost rodičů dohodnout se
Pak začaly soudní tahanice. Matka by měla podle rozsudku soudu v Bratislavě odcestovat do Česka. Jenže to 4 roky nerespektuje a spoléhá na rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který jí syna svěřil do péče. Na Slovensku si navíc požádala o úplný zákaz styku otce s dítětem.
Podle pana Otakara si s ním jeho syn nechce telefonovat, protože ho matka nepodporuje – Foto: Stock Exchange
Podle pana Otakara si s ním jeho syn nechce telefonovat, protože ho matka nepodporujeFoto: Stock Exchange
Dlouhodobý soudní spor není náročný pouze po psychické stránce. Právníci stáli pana Otu desetitisíce korun. Rodina je ve špatné finanční situaci a čtyřicetiletý vyučený truhlář se u soudu poslední dva roky musí zastupovat sám.
Soudní spis s Otíkovým jménem má přes tisíc stránek. Skutečný důvod sporu mezi bývalými partnery z něj nevyčteme. Podle odborníků má většina matek důvod, který by alespoň částečně vysvětloval, proč se s dítětem rozhodly odjet.
Matka Otíka své odůvodnění zmínila náznakem v e-mailu: „Děkuji za vaši snahu docílit objektivity. Nemám zájem o žádnou publicitu mého syna, ani mé rodiny. Žila jsem s tyranem, už chci mít pokoj. Děkuji za pochopení.“
Toto tvrzení pan Otakar odmítá a tvrdí, že se se ženou celou dobu snažil rozumně domluvit. Znalci popírají otcovu agresivitu, nicméně připouští, že otec je frustrovaný tím, že se nemůže se synem vídat, a spíše vyvolává konflikty, než aby se snažil situaci řešit v klidu. U matky je podle nich problém její ochranná tendence k vyloučení otce z výchovy.
Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán vidí problém v přístupu matky. „Velkou roli hraje neochota maminky spolupracovat. To je jedno z práv, které jsou zmíněny v úmluvě o právech dítěte, dítě má právo na oba rodiče. Musí to být zodpovědné rozhodnutí obou. Přenést se nad bolesti, je někdy nepřekonatelný problém.“
Neschopnost rodičů dohodnout se, je jedna z věcí, kterou se dočteme v každém spisu o podobném případu. Podle znalců posuzujících případ pana Oty je problém, že rodiče situaci vnímají skrz vlastní potřeby a zapomínají na přání svého dítěte.
Řešení je teoreticky jednoduché. Dohodnout si určitá pravidla, a ta dodržovat. Důvodem, proč tyto případy končí u soudu, je to, že rozhádaní bývalí partneři nejsou schopní domluvit se a raději nechají rozhodnout soud. Pokud jeho rozhodnutí nerespektují, dostanou se do začarovaného kruhu, ve kterém nejvíce trpí dítě.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku