Hluboký kočičí spánek (2015)

Vladislav Kracík. Dobrodružný příběh Bennyho začíná nevinně. Když se poprvé vydá na prohlídku okolí svého bydliště, počíná si tak lehkovážně, že málem padne do pařátů nebezpečného gangu… Pohádkový kočičí noir. Zvukový mistr Lukáš Dolejší. Dramaturgie Hana Hložková. Hudba Jiří Kučerovský. Režie Martina Schlegelová.

Osoby a obsazení: Benny (Martin Siničák), Láďa (Pavel Vacek), Markéta (Sára Venclovská), Ivan zvaný Drago (Jiří Valůšek), Šeherezáda (Alžběta Kynclová), Sando (Marián Chalány), Kan (Tomáš Milostný), Alexandra Veliká (Simona Peková), Mikeš (Ladislav Kolář), Velký kočičák (Vladimír Krátký).

Nastudovalo Brno v roce 2015. Premiéra 20. 3. 2016 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.; 53 min.). Repríza 27. 8. 2017 (ČRo 2 Praha, 13:04 h); 19. 1. 2021 (ČRo Rádio Junior).

Lit.: Hložková, Hana: Vladislav Kracík: Hluboký kočičí spánek. In web ČRo 2 Praha, březen 2016 (článek). – Cit.: Kočičí špionská parodie (nejen pro děti na filmy s Jamesem Bondem. Která kočka bude Bond girl? Bude to Šeherezáda, Miss kočičí World 2015, známá z titulních stránek časopisů Kočičí respekt a Mladá kočka dnes?

Chovatelství koček je specifické hobby, která majitele brzy uvrhne do pozice „podnájemníka a svačináře“. Bytost, kterou si domů donesel, totiž fatálně ovládne jeho život a donutí ho, aby se malé šelmě bez protestů přizpůsobil. Takovou zkušenost má i dramatik Vladislav Kracík, který svůj chovatelský zážitek přeměnil v humornou rozhlasovou gangsterku.

Láďa a Markéta (novopečení majitelé britského krátkosrstého kocoura) se s naivitou začátečníků domnívají, že jejich chlupáč stále spí, reaguje pouze na zvuk granulí o misku na žrádlo, anebo se jen tak povaluje v klidu domova. Z ironického komentáře jejich kocoura Bennyho se ale dozvíte o druhém životě, který každá kočka tajně vede.

Lit.: Hložková, Hana: Vladislav Kracík: Hluboký kočičí spánek. In Týdeník Rozhlas 10/2016 (článek). – Cit.: Gangsterská komedie o tajném životě kočičích mazlíčků.

Chovatelství koček je specifické hobby, které mnohého majitele záhy uvrhlo do pozice „podnájemníka a svačináře“. Bytost, kterou si domů donesl, totiž fatálně ovládne jeho život a donutí ho, aby se malé šelmě bez protestů přizpůsobil. Takovou zkušenost má i dramatik Vladislav Kracík, který svůj chovatelský zážitek přeměnil v humornou rozhlasovou gangsterku, nazvanou Hluboký kočičí spánek. Láďa a Markéta – novopečení majitelé britského krátkosrstého kocoura se s naivitou začátečníků domnívají, že jejich chlupáč stále spí, reaguje pouze na zvuk granulí o misku na žrádlo, anebo se jen tak povaluje v klidu domova. Z ironického komentáře jejich kocoura Bennyho se ale dozvídáme, že nemají ani zdání o druhém životě, který každá kočka tajně vede.

Dobrodružný příběh Bennyho začíná nevinně. Když se poprvé vydá na prohlídku okolí svého bydliště, počíná si tak lehkovážně, že málem padne do pařátů nebezpečného gangu. Naštěstí se zavčas seznámí s bezdomovcem jménem Mikeš. Tento kočičí důchodce mladého kocoura zavčas ukryje a vysvětlí mu, že Bratrstvo kočičí pásky – jak si gang říká, obchoduje s pančovaným kočičím krmivem a terorizuje celé město, proto na jeho ulicích kočku stěží potkáš. Benny je sympatický kocour, ale velký mluvka a tak není divu, že se brzo stane terčem pozornosti kočičí mafie. Když se k tomu zamiluje do nejkrásnější kočky světa, tak má na malér ušito. Konfliktu s gangem už se nevyhne a tak se musí pustit do nerovného boje, ve kterém mu pomáhá nejen zkušený Mikeš, ale také „malá lež“ o tom, že je Benny elitní britský agent.

Kočičí komedie nejen pro děti si tematicky pohrává s odkazy na filmy s titulní postavou Jamese Bonda – agenta 007, s prvky filmů noir a s formálními principy komiksů i animovaných filmů. Pro milovníky koček zde autor vytvořil nápaditý rejstřík charakterů postav, které vycházejí z představy lidí o různých kočičích rasách. Kromě již zmíněného hlavního hrdiny a jeho přítele, tedy kočky britské krátkosrsté a české pouliční směsky, zde figurují kočky ruské modré, bengálské a dlouhosrstá perská kočka. Proti chytrosti, ale i lstivosti charakterů koček, jsou jediné dvě lidské postavy jemně zesměšněny, protože člověk bývá ve vztahu ke kočkám častokrát nebetyčně nedůvtipný. Což nám mnohokráte sděluje jiný slavný kocour Garfield.

Vladislav Kracík (1981) je absolventem oboru Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, věnuje se ale praktickému divadlu. Od roku 2007 je uměleckým šéfem olomouckého Divadla Tramtarie, pro které píše hry a dramatizace a také zde režíruje. Pro Český rozhlas zatím napsal hru Pohádková ordinace doktora Bálka (2013) a Pohádky z taxíku pro cyklus Hajaja (2015).

Lit.: Hložková, Hana: Vladislav Kracík: Hluboký kočičí spánek. In web ČRo 2 Praha, 27. srpen 2017 (článek). – Cit.:

Pohádková parodie na bondovky a špionážní příběhy. K poslechu do neděle 3. září 2017.

Chovatelství koček je specifické hobby, které majitele brzy uvrhne do pozice „podnájemníka a svačináře“. Bytost, kterou si domů donesl, totiž fatálně ovládne jeho život a donutí ho, aby se malé šelmě bez protestů přizpůsobil. Takovou zkušenost má i dramatik Vladislav Kracík, který svůj chovatelský zážitek přeměnil v humornou rozhlasovou gangsterku.

Láďa a Markéta (novopečení majitelé britského krátkosrstého kocoura) se s naivitou začátečníků domnívají, že jejich chlupáč stále spí, reaguje pouze na zvuk granulí o misku na žrádlo, anebo se jen tak povaluje v klidu domova. Z ironického komentáře jejich kocoura Bennyho se ale dozvíte o druhém životě, který každá kočka tajně vede.

Benny, kocour 007

Benny je sympatický kocour, ale velký mluvka a tak není divu, že se brzo stane terčem pozornosti kočičí mafie. Když se k tomu zamiluje do nejkrásnější kočky světa, tak má na malér ušito. Konfliktu s gangem už se nevyhne a tak se musí pustit do nerovného boje, ve kterém mu pomáhá nejen zkušený Mikeš, ale také „malá lež“ o tom, že je Benny elitní britský agent.

Dobrodružný příběh Bennyho začíná nevinně. Když se poprvé vydá na prohlídku okolí svého bydliště, počíná si tak lehkovážně, že málem padne do pařátů nebezpečného gangu. Naštěstí se zavčas seznámí s bezdomovcem jménem Mikeš. Tento kočičí důchodce mladého kocoura zavčas ukryje a vysvětlí mu, že Bratrstvo kočičí pásky – jak si gang říká, obchoduje s pančovaným kočičím krmivem a terorizuje celé město, proto na jeho ulicích kočku stěží potkáš.

Odkazy na noir detektivky i animáky

Kočičí komedie nejen pro děti si tematicky pohrává s odkazy na filmy s titulní postavou Jamese Bonda – agenta 007, s prvky filmů noir a s formálními principy komiksů i animovaných filmů. Pro milovníky koček zde autor vytvořil nápaditý rejstřík charakterů postav, které vycházejí z představy lidí o různých kočičích rasách.

Kromě již zmíněného hlavního hrdiny a jeho přítele, tedy kočky britské krátkosrsté a české pouliční směsky, zde figurují kočky ruské modré, bengálské a dlouhosrstá perská kočka. Proti chytrosti, ale i lstivosti charakterů koček, jsou jediné dvě lidské postavy jemně zesměšněny, protože člověk bývá ve vztahu ke kočkám častokrát nebetyčně nedůvtipný. Což nám mnohokráte sděluje jiný slavný kocour Garfield.

Lit.: -VK-: Skandál: Český rozhlas 2 odvysílal pohádku, ve které gang ruských koček terorizuje v Praze britská a česká plemena! Protiruská zpolitizovaná rétorika kauzy Skripal je nalévána do hlav nejmenších dětí v ČR za peníze koncesionářů! Další z řady skandálů veřejnoprávního rozhlasu, které neberou konce! Multikulti Sněhurka a homosexuální porno inscenace nestačila, oni už rvou dětem do hlav i protiruskou nenávist a fóbii z Ruska! In web Aeronet, 10. 10. 2018 (článek). – Cit.: A máme to tady znovu, další mediální skandál z dílny veřejnoprávního média.  Naše redakce byla upozorněna, že Český rozhlas 2 Praha opět překročil další nepřekročitelnou mez. V programovém pásmu pro děti byla odvysílána rozhlasová hra natočená podle předlohy Vladislava Kracíka s názvem Hluboký kočičí spánek [1]. Oficiálně jde o parodii na Jamese Bonda pro děti. Ve výše uvedené ukázce na záznamu ale můžete slyšet věci, které s Bondem moc společného nemají, ale o co se konkrétně jedná? Britská kočka jménem Benny se vydá na cestu do Prahy a vidí skupinu koček, se kterými se chce setkat a popovídat si. Jenže, vedle ní se objeví česká kočka Mikeš, která ji okamžitě upozorní, že s těmi kočkami tam naproti se rozhodně setkat nechce, že představují nebezpečí a hrozbu, a že je potřeba se honem rychle schovat do popelnice. Britská kočka tomu nerozumí, ale česká na ni naléhá, že je třeba se před těmi kočkami, co přicházejí, urychleně schovat.

Rozhlasová hra, která podle dramaturgického popisu je určena pro děti od 3 do 6 let, tzn. pro děti předškolního věku, pokračuje scénou, kdy skupina koček dorazí k popelnicím a začnou si mezi sebou povídat. Hlavní kočka, resp. kocour, má silně východní přízvuk, ale k tomu se hned dostaneme. Ihned začne vzdávat pokyny, že ostatní kočky mají okamžitě začít hledat a pátrat po britské kočce, protože ta “britská kůže” tu někde musí být okolo. Až ji dostaneme, tak z ní vymlátíme všechny granule a potom ji nařežeme do rizota. Kočky začnou popelnice jednu podruhé prohledávat, ale najednou se ozve policejní siréna a gang zlých koček se dá na útěk.

Gang ruských modrých koček terorizuje město, zachraň se kdo můžeš!

Následuje třetí obraz a rozuzlení. Britská a česká kočka vylezou z popelnice a představí se samy sobě. V této části se dozvíme, že ten gang koček, kterému šéfoval kocour s východním přízvukem, byla skupina ruských modrých koček, která ovládá celosvětový obchod s kočičím krmivem. Obchodují s pančovaným mlékem, řízlými granulemi, masovými konzervami s obsahem 0% masa, zkrátka samá levota. Teď doslovně cituji záznam z této rozhlasové hry pro předškolní děti. A hra pokračuje dalšími perlami. Ruské kočky spravují obrovský kapitál a ten hlavní šéf ruských koček se jmenuje Ivan, ale říká se mu Drago. Další dvě kočky se jmény Sando a Kan jsou sice bengálské, ale slouží prý těm ruským. Pozná se to prý podle bílé pásky, co mají na tlapce. Celý gang se jmenuje Bratrstvo kočičí pásky.

Gang terorizuje celé město, proto nejsou žádné kočky na ulici, poučuje britská kočka tu českou, která jenom nevěřícně poslouchá historku o tom, co ty ruské kočky jsou vlastně zač. Česká kočka se svěřuje, že se ukrývá před ruským gangem v kanálech, ale že to tam je strašné, nic pro načesané aristokratické kožíšky britských koček. Český kocour se nakonec vrací do kanálu, protože ruské kočky se brzy vrátí a britský kocour dostane radu, aby se rychle vrátil domů. Britský kocour se vyděsí, a i když považuje českého kocoura za praštěného, tak ho poslechne a rozhodne se honem rychle vrátit domů, protože Praha (a potažmo Česko) je terorizováno ruskými gangy (kočičími).

Rozhlas chce vašim dětem narvat do hlav protiruskou agitku a obdiv k aristokratické Velké Británii

Český rozhlas tak znovu překročil další hranici únosnosti. Nedávno otřásal Českým rozhlasem skandál kvůli odvysílání porno rozhlasové hry na stanici Vltava pro gaye, kde padala slova o koulích a pérech [2], věcí se dokonce zabývala Rada Českého rozhlasu, ale odvysílání tohoto pořadu pro předškolní děti dosahuje pomalu legendární úrovně nepřekonatelné Multikulti Sněhurky z dílny České televize a z úst Miroslava Donutila, o které jsme jako první přinesli informace v roce 2016 zde. Pohádka o české a britské kočce a o tom, jak celé město terorizuje gang ruských modrých koček, které ovládají celosvětový trh s padělaným zbožím, indoktrinuje a nasunuje do hlav a podvědomí českých malých dětí strach, obavy a úzkost z Ruska a ze všeho ruského, z lidí, kteří mají východní přízvuk a Český rozhlas tak pěstuje v dětech xenofobii vůči Rusku.

Zatahování politiky do rozhlasových her pro nejmenší, tedy pro předškolní děti, je nebezpečným procesem, který známe z 50. let, když tehdy Československý rozhlas vysílal pohádky o zlých americký broucích, kteří lezou přes západní hranici z Německa na naše česká pole a v noci ukusují z úrody a našeho společného krajíce, takže je potřeba proti ním postavit plot se strážníky a psy. Režim tím ospravedlňoval a vysvětloval nejmenším své postoje k procesu zadrátování hranic. Jak je vidět, v Českém rozhlasu se nic nezměnilo, propagandistické pohádky jsou produkovány i nadále, tentokrát je ale nepřítelem ruská kočka, už to není americký brouk.

Indoktrinace předškolní mládeže je nebezpečným procesem, protože bez vědomí rodičů se dětem ukotvují percepce hrozeb a indukovaného strachu z ruského národa

Malé děti v předškolním věku si ukotvují modely a vzory nejen chování, ale i kognitivní percepce okolí, tzn. chápání a učení se hrozbám, že horká plotna pálí, horká voda také, nikomu se nesmí otevírat dveře, s cízími lidmi se nemluví apod. Český rozhlas tak indoktrinuje nejmenší, aby si vybudovali strach a obavy z Ruska a ze všeho ruského. Představte si, že by někdo ve scénáři vyměnil ruské kočky za muslimské, perské, arabské, nebo dokonce americké. Přitom americké kočky ovládají celosvětový obchod s granulemi doopravdy, protože největším světovým výrobcem krmiv je americká firma Pedigree Petfood, která spadá pod americký koncern Mars. Rusko je v rozhlasové hře vykreslováno jako země, která ovládá černý trh. V dětském podvědomí se tyto vztahy ukotví a v dospělosti bude mít člověk strach ze všeho ruského.

Tato kauza indoktrinace české předškolní mládeže pouze ukazuje, že naprosto zoufale chybí v Česku koncepce reformy veřejnoprávních médií, která je naprosto nevyhnutelná. Tato média se musí transformovat do státních organizací, za jejichž provoz bude přímo zodpovídat Vláda ČR, takže bude transparentně zdokladovatelné, kdo nese zodpovědnost za tyto sračky, které Český rozhlas vysílá, ať už jsou to pořady o gayích se ztopořenými ptáky na koupališti, nebo protiruská agitka a šíření hysterie a strachu z Ruska do hlav nejmenších. Veřejnoprávní status škodí České republice z toho důvodu, že za provoz veřejnoprávních médií, a to je to největší zděšení, nenese nikdo personální a ani hmotnou zodpovědnost. Veřejnoprávní média patří jako všem, ale ve skutečnosti nikomu, s výjimkou lidí, kteří jsou finančně napojeni na bezedné zdroje zakázek do Českých rozhlasů a Českých televizí, o kterých jsme přinesli mimochodem informace zde.

Veřejnoprávní média za zády rodičů vymývají dětem mozky a budují v nich obavy, strach a nenávist vůči tomu zlému Rusku. Tyto pořady ČRo totiž dětem velmi často pouští učitelky v mateřských školkách, takže rodiče vůbec netuší, jaká svinstva se jejich dětem dostávají do hlav ve chvíli, kdy rodiče pracují. Český rozhlas jim mezitím z dětí vychovává rusofoby. Audio záznam s ruským překladem jsme poskytli ruské televizi a postoupili jsme věc i ruskému velvyslanectví v Praze, abychom zdokladovali, jakou nenávist a zášť vůči Rusku šíří české veřejnoprávní médium do hlav předškolní mládeže s politickým podtextem. Skandál tohoto rozsahu, kdy děti předškolního věku jsou infikovány protiruskou rétorikou, jenž nechutně připomíná kauzu Novičoku a Sergeje Skripala a britského konfliktu s ruskou stranou, naprosto přesahuje rámec únosnosti a vyvolává xenofobii vůči ruské národnosti v ČR. Něco takového je z hlediska funkce veřejnoprávního média neakceptovatelné.

Rozhlas dokonce použil na svém webu [3] stylovou grafiku ala James Bond s pohledem na kočku zevnitř hlavně pistole, což může evokovat střelbu na “ruskou kočku”. Šiřte prosím tento článek na sociálních sítích, zalarmujte poslance a politiky, aby se konečně někdo začal zajímat o reformu veřejnoprávních médií, které musí v současné podobě v ČR skončit a být nahrazeny takovými subjekty, za které ponese zodpovědnost buď Vláda ČR, anebo soukromý subjekt, pokud dojde k privatizaci veřejnoprávních vysílaček s přidanou úlohou veřejné služby, což je model z USA, kde soukromá média plní veřejné úlohy a za to dostávají od federální vlády peníze a příspěvky. Pokud se s veřejnoprávními médii nic neudělá, stanou se nástrojem nikým nevolených skupin, neziskovek a skrytých subjektů, které už dnes ovládají zpravodajství a éthos veřejnoprávních služeb a šíří tak protiruskou xenofobii do hlav už i těch nejmenších.

Lit.: Šídlo, Jindřich: Šťastné pondělí: Víme první! Po pornu na Vltavě má Český rozhlas další skandál. Šíří nenávist k Rusku. Už brzy… In Seznam Zprávy, 5. 11. 2018 (anotace + video). – Cit.: Pletou se vám poslanci Ondráček (KSČM) a Vondráček (ANO)? Poradíme vám, jak je rozeznat. Zarecitujeme básně prezidentem oceňeného umělce a pustíme skandální pohádku Českého rozhlasu. Další díl satirického pořadu Jindřich Šídla.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)