Kdo šetří, má za tři (2016)
Šetření v době reálného socialismu mělo řadu různých podob: šetřilo se individuálně, kolektivně i takříkajíc celospolečensky. Šetřily se nejenom peníze, ale také elektřina, plyn, benzín, čas a kdovíco ještě. Připravil Pavel Hlavatý.
Natočeno 2016. Premiéra 8. 4. 2016 (ČRo Plus, 20:10 h.; 27 min.) v cyklu Archiv Plus. K poslechu zde.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Archiv Plus: Když mě někdo ošidí o padesátník, tak se ozvu. In web ČRo Plus, duben 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Varování: v pořadu jsme také použili ukázky věnované systémovému okrádání zákazníků.
Kdo šetří, má za tři. Pořekadlo i název tohoto dílu, ve kterém opět Pavel Hlavatý zapátral po unikátních archivních nahrávkách.
Uslyšíte materiál o nově zřízeném prémiovém spoření mladých z roku 1970 a rozhovory k nově zřízené novomanželské půjčce z roku 1973. Z velmi populárního a dobově podmíněného (plýtvání prakticky všude) šetření elektřinou jsme vybrali zajímavý dokument z roku 1964.
Šlo o Československým rozhlasem řízenou a moderovanou soutěž mezi regiony v úspoře elektrické energie. Vypínalo se sice hlavně v domácnostech, ale z reportáže je patrné, že se rovněž vypínalo pouliční osvětlení, společné osvětlení v domech, a také osvětlení výloh a veřejných budov (to vše je ovšem pouhý zlomek oproti reálné spotřebě v průmyslu).
Šetření v době reálného socialismu mělo řadu různých podob – šetřilo se individuálně, kolektivně i takříkajíc celospolečensky. Šetřily se nejenom peníze, ale také elektřina, plyn, benzín, čas a kdovíco ještě.
Rozsáhlá reportáž z této akce obsahuje nejenom základní informace, ale také vstupy z jednotlivých krajských měst, z nichž většina má jednoznačně dadaistický nádech.
Nezapomněli jsme ani na „využívání pracovní doby“ – v tomto konkrétním případě zaměřené na nakupování v pracovní době (reportáž pochází z obchodního domu Kotva) a použili jsme také ukázky věnované systémovému okrádání zákazníků.
Velmi pozoruhodný byl pořad, nazvaný stejně jako náš, Kdo šetří, má za tři. V něm rozhorlený dělník (disponující řadou vyznamenání a ocenění) provází rozhlasového reportéra po stavbě a ukazuje mu neskutečné – tj v období reálného socialismu naprosto běžné – plýtvání, chaos a možnosti pro rozkrádání na v zásadě zaměnitelné socialistické stavbě. Reportáž byla odvysílána v rámci u nás vlastně jen verbální perestrojky na počátku roku 1988.
Nezařadili jsme ukázky z nezáživných proslovů o šetření pracovních sil, materiálu a dalších výrobních komodit.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku