Jak jsem potkal cirkus 1/13 (2016-2017)
Ondřej Suchý. Cyklus vzpomínek a vzácných zvukových dokumentů o nejslavnějších klaunech a cirkusových umělcích 20. století. Dramaturgie a režie Markéta Košťáková.
Účinkují Ondřej Suchý a Jiří Lábus. Ze záznamu hovoří Boris Hybner, Leonid Jengibarov, Michal David, Antonín Hančl a Bolek Polívka a další. V 11. dílu hovoří dr. Hanuš Jordan z Divadelního oddělení Národního muzea v Praze, Jaromír Joo, principál Národního cirkusu JO-JOO, Hana Hegerová a Tereza Pokorná. Zpívá Jitka Molavcová, Jiří Suchý, Jitka Zelenková, Hana Hegerová a Rudolf Cortés. Hraje orchestr Karla Vlacha.
Natočeno 2016-2017. Premiéra 1. dílu 2. 7. 2017 (ČRo 2 Praha, 10:30 h.). Premiéra 13. dílu 24. 9. 2017 (ČRo 2 Praha, 10:30 h.).
Obsah: 3. Cirkusový rod Kludských. – 5. Klauni pro děti – 6. Cirkus Humberto a Eduard Bass – 7. Ruští klauni (Oleg Popov, Jurij Nikulin a další) – 8. Ruští klauni II. (Leonid Jengibarov) – 9.
Pozn.: 8.díl. Tentokrát budu vzpomínat na kamaráda, arménského klauna Leonida Jengibarovi, kterého dokonce i uslyšíte ve vzácné nahrávce, nalezené v rozhlasovém archivu. O Leonidovi si budu povídat s bratrem Jiřím, Waldemarem Matuškou a Miroslavem Horníčkem, písně Leonidovi věnované českými autory zazpívají Jitka Zelenková a Karel Gott. (anotace O. Suchého na Facebooku)
Lit.: Suchý, Ondřej: …po Novém roce budu mít na ČRo Dvojce seriál. In Facebook, 27. 8. 2016 (odpověď na status Daniela Srba). – Cit.: Pane Srbe, po Novém roce budu mít na ČRo Dvojce seriál „Jak jsem potkal cirkus“, kde budu na Leonida vzpomínat, kde bude vzpomínat sám Leonid na na vzácném nalezeném záznamu, kde na něj zavzpomíná zesnulý Boris Hybner a kde o něm zazní i písně v podání Jitky Zelenkové a Karla Gotta. O všem dám včas přátelům na fb vědět!
Lit.: Suchý, Ondřej: O CHYSTANÉM ROZHLASOVÉM SERIÁLU. In web Ondřej Suchý, 7. 2. 2017 (zpráva). – Cit.: Na tomto místě vás budu informovat o vývoji vzniku rozhlasového seriálu JAK JSEM POTKAL CIRKUS. Tento měsíc (t.j.únor), až dorazím po protivné chřipce na další frekvence do Prahy, budeme mít natočenu polovinu dílů. Netušil jsem, jak nelehké to bude dílko, na druhou stranu jsem si vědom toho, že čím precizněji se snažíme na něm všichni pracovat (neodpustím si uvést alespoň jedno jméno za všechny – Markéta Košťáková, dramaturgyně a režisérka) tím větší je naděje, že posluchači budou spokojení. Držte palce!
Lit.: Svoboda, Samuel: Ondřej Suchý potkal cirkus, Oldřicha Nového i Zaz. In web Top Vip, 7. 8. 2017 (článek). – Cit.: Spisovatel, textař a moderátor Ondřej Suchý připravil pro posluchače Českého rozhlasu nový seriál Jak jsem potkal cirkus. Co ho nejvíc v cirkuse nebo na cirkusech fascinuje? „Upřímně řečeno v první řadě klauni,“ říká Ondřej Suchý v rozhovoru, který s ním v sobotu přinesou Haló noviny.
„V polovině padesátých let mně bylo deset, když jsem se poprvé potkal se světem cirkusů a cirkusových klaunů. Musel to být pro mě asi silný zážitek, protože obdiv – především ke klaunskému řemeslu – mně od té doby nikdy neopustil. Ta první setkání mi kupodivu tenkrát nezprostředkoval přímo cirkus jako takový, ale biograf. Vzpomínám na nádhernou klaunskou etudu s palačinkami v podání Lubomíra Lipského a Miloše Kopeckého ve filmu z roku 1954 Cirkus bude. Koukal jsem na ty dvě nalíčené tváře jako na zjevení a chechtal se tomu, co ti dva nad talířem palačinek provádějí. Myslím, že tady byl prvopočátek mého zájmu o cirkusy, až jsem se pojednou dopracoval do stádia, kdy mě napadlo, že bych pod názvem »Jak jsem potkal cirkus« mohl vyprávět leccos zajímavého rozhlasovým posluchačům ve třináctidílném seriálu. Nehraji si v něm na žádného znalce historie cirkusového umění, ale jak jsem se představil v prvním díle seriálu: Stal jsem se v průběhu let, kdy jsem cirkus »potkával«, pouze jakýmsi zvídavým »kolemjdoucím«, kterého šťastné náhody zavedly občas i do cirkusového zákulisí, kde jsem také později potkal své budoucí přátele. Ve svém vzpomínání se probírám také rozhlasovým i vlastním zvukovým archivem, knížkami i starými cirkusovými programy. Posuďte sami: Každou neděli v 10.30 hodin na Dvojce Českého rozhlasu,“ představil Ondřej Suchý svůj nový rozhlasový seriál v Haló novinách.
A na čem nyní pracuje známý a uznávaný spisovatel? „Můj velký rest posledních několik let je knížka Svět Oldřicha Nového, jejíž základ sice bude tvořit někdejší moje kniha Oldřich Nový přichází, ale ta bude doplněna ještě dvěma díly – Svět Oldřicha Nového a Ženy kolem Oldřicha Nového. Další knížka bude zvláštní tím, že půjde o česko-slovenský pohled na slavnou současnou francouzskou zpěvačku Zaz. Českou část píšu já coby předseda Českého fajnklubu Zaz, slovenskou část předseda slovenského Fan clubu Zaz Ján Baran ze Zvolena. Zaz k nám přijíždí koncertovat téměř každý rok, letos má však pauzu a tak bychom rádi vydání téhle knížky načasovali až na její příjezd,“ prozradí mimo jiné v sobotních Haló novinách Ondřej Suchý s tím, že připravuje i knižní zpracování svého rozhlasového seriálu Jak jsem potkal cirkus.
Lit.: Kamberský, Jakub: Jak Ondřej Suchý potkal cirkus. In Týdeník Rozhlas 39/2017 (recenze) – Cit.: Když jsem se doslechl, že textař, spisovatel, scenárista a moderátor Ondřej Suchý připravuje rozhlasový seriál o cirkuse, byl jsem velmi zvědav, jak si s něčím tak vizuálním poradí. Zároveň jsem tušil, že takový rozhlasový harcovník, jakým Suchý bezpochyby je, si bude vědět jistě rady. Třináctidílný cyklus Jak jsem potkal cirkus odstartoval na Dvojce Českého rozhlasu 2. července. Autor hned v úvodu prvních dílů zdůrazňuje, že není historik a že půjde hlavně o osobní vyznání cirkusu, komikům a klaunům. Je ovšem velmi skromný, protože z poslechu je patrná pečlivá příprava.
Seriál je obohacen mnoha zajímavostmi, Suchý zasazuje věci do patřičných kontextů, co je možné, datuje. Každý díl tematicky vyme -zuje, takže jednou hovoří o klaunech, jindy o cirkusu a dětech, o cirkusu Kludský, cirkusu Humberto a některé díly zasvětil i klaunům – Leonidu Jengibarovovi nebo třeba fenomenálnímu Grockovi. Už samotná znělka, složená z koláže orchestrálních melodií a klaunského výstupu Jiřího Štuchala, dává tušit defilé písniček, vzpomínek, kuriozit a anekdot. Cyklus má spád díky patřičnému množství zpívaných, ale i orchestrálních písní, ale zejména díky archivním snímkům. Suchý však nečerpá pouze z rozhlasového, ale i z televizního archivu a v neposlední řadě z archivu vlastního.
Zaznívají cenná svědectví komiků: Jana Wericha, Jiřího Suchého nebo Miroslava Horníčka. Setkáme se tu ale i s hlasy těch, na které autor vzpomíná. Svou hudebně-hlasovou exhibici předvádí klaun Grock, který navštívil Československo ve třicátých letech, ozve se hlas komika němých grotesek Charlieho Chaplina, zařazen je i unikátní rozhovor s ruským klaunem Jengibarovovem, pořízený v šedesátých letech. Nelze nezmínit úryvky z Bassova Cirkusu Humberto v interpretaci Rudolfa Pellara z roku 1957 či úryvky z filmů Cirkus bude a Cirkus Hurvínek. Ke slovu se rovněž dostávají archiválie písemné v podobě úryvků z knih a soukromé korespondence, jimž hlas propůjčili herec Jiří Lábus a spíkr Libor Vacek, který je také slovesným dramaturgem Dvojky. Za zmínku stojí i závěr každého dílu, jenž se skládá z anekdoty a orchestrálky. Ondřej Suchý je průvodcem laskavým a zasvěceným, možná místy trochu sentimentálním, ale rozhodně ne patetickým. Na podobě seriálu se jistě podepsala spolurežie Markéty Košťákové, se kterou Suchý spolupracoval a spolupracuje na dalších svých projektech.
Kultivovaný, poučný a zábavný seriál má v nedělním dopoledni na Dvojce své místo. Zcela se ztotožňuji s myšlenkou šéfredaktora Dvojky Martina Gromana soustředit se na uzavřené cykly. Mnohé projekty s týdenní periodicitou si totiž často koledují o zánik. Autoři se vyčerpají, téma je naplněno, nakonec zbyde setrvačnost v podobě repríz, a cyklus se pak v tichosti odebere do rozhlasového nebe. Jsem si jist, že takový osud seriál Jak jsem potkal cirkus nečeká. Ten totiž po svém třináctém dílu odkráčí hrdě do zlatého fondu Českého rozhlasu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku