Fašismus – Varování 1/10 (2019)

Madeleine Albrightová. Četba na pokračování. Vzestupy a pády fašismu sleduje nejen jako zkušená politička, ale i pamětnice s unikátní zkušeností dvojí emigrace – v době nacismu a komunismu. Po sedmdesáti letech ale pozoruje symptomy totality i ve Spojených státech amerických. Pro rozhlas připravila Ivana Myšková. Dramaturgie  Vladimíra Bezdíčková. Režie Petr Mančal.

Čte Ivana Plíhalová.

Natočeno 2019. Premiéra 1. dílu 20. 5. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Obsah: 6. Erdogan Skvělý -

Lit.: Myšková, Ivana: SERIÁL. Madeleine Albrightová: Fašismus. Varování. In web ČRo Plus, 20. květen 2019 (článek). – Cit.: Mějte se na pozoru! Varuje své čtenáře bývalá velvyslankyně USA při OSN a v letech 1997–2001 americká ministryně zahraničních věcí českého původu Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Körbelová, ve své nejnovější knize Fašismus. Varování. Tu na sklonku roku 2018 v překladu Tomáše Vrby vydalo nakladatelství Argo.

V sedmnácti čtivě napsaných kapitolách, ze kterých přinášíme výběr, Albrightová dokládá jeden neopomenutelný fakt: v dějinách 20. století není demokratické zvolení diktátora žádnou výjimkou.

Autorka s obavami, ale i s jemným sarkasmem sleduje nynější vzestup fašistických tendencí a počínání autoritářských politických vůdců ve Venezuele, na Filipínách, v Turecku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Spojených státech, České republice i v jiných zemích a hledá příčiny a souvislosti tohoto pochmurného vývoje.

V knize se Albrightová mimo jiné zabývá samotnou definicí i užíváním a nadužíváním samotného pojmu fašismus. „Fašista je podle mne ten, kdo se silně identifikuje s celým národem nebo s celou skupinou obyvatel a uzurpuje si právo mluvit jejich jménem, nezajímají ho práva ostatních a je odhodlán použít k dosažení svých cílů veškeré nutné prostředky včetně násilí.“ Problematiku také konzultuje se svými studenty z Georgetownské univerzity.

Jako když škubete slepici…

I když Albrightová poměrně podrobně vykresluje portréty jednotlivých vůdců evropských i neevropských totalitárních, nedemokratických či jen zdánlivě demokratických režimů, nepostupuje ve vyprávění lineárně, ale tematicky; historická fakta neustále porovnává s nedávnými událostmi i s vlastními vzpomínkami a zkušenostmi coby diplomatky, která se s řadou uvedených politiků setkávala osobně.

Fašismus. Varování sleduje především jisté zákonitosti a mechanismy, které se dají vypozorovat při nástupu autoritářských politiků k moci, a s oprávněnou naléhavostí vyzývá k mimořádné obezřetnosti.

Nedemokratické režimy totiž bez ohledu na děsivou historickou zkušenost stále lákají k napodobování. Běžný občan nemusí změnu velmi dlouho postřehnout, neboť při kumulování moci, jak jednou trefně vyjádřil otec fašismu Benito Mussolini, „je dobré postupovat podobně, jako když škubete slepici – peříčko po peříčku.“

Desetidílnou premiéru připravila Ivana Myšková. V režii Petra Mančala čte Ivana Plíhalová. Dramaturgyně Vladimíra Bezdíčková.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)