Interview Plus – Pavel Kysilka (2019)

České dráhy jsou – opět – ve stadiu přeměny nejvyššího vedení. Zatím poslední generální ředitel Miroslav Kupec skončil po devíti měsících, v červnu letošního roku. Statistiky ukazují, že ČD mírně roste počet cestujících, nedá ale velkou práci mezi nimi najít ty, kteří jsou se službami hrubě nespokojeni. Ministr dopravy Vladimír Kremlík za hnutí ANO říká, že se České dráhy musí připravit na další liberalizaci trhu. A pomoci k tomu má i nový člen dozorčí rady, bývalý bankovní topmanažer Pavel Kysilka. Jaké jsou jeho plány? Moderuje Jan Bumba.

Natočeno 2019. Premiéra 17. 9. 2019 (ČRo Plus, 11:34 h.).

Lit.: Luptáková, Věra – Bumba, Jan: ČD lidé považují za bazální, spolehlivé služby. Měli bychom nabídnout víc, poodhaluje své vize nový supervizor drah Kysilka. In web ČRo Plus, 17. září 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak může Českým drahám (ČD) pomoct nový člen dozorčí rady, bývalý bankovní top-manažer Pavel Kysilka? Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) tvrdí, že našeho velkého dopravce čeká další liberalizace trhu.

Bývalý viceguvernér České národní banky, dlouholetý šéf České spořitelny a zakladatel 6D Academy v Interview Plus říká: „ČD procházejí řadou změn, jsou tady velká očekávání vlády i veřejnosti. A já byl oslovený jako člověk se zkušenostmi s řízením velkého podniku,“ vysvětluje svůj vstup do Českých drah Kysilka.

Své vize a plány prý zatím nechce prozrazovat, něco ale naznačil: „Mým snem jako občana a manažera je, aby všechny velké české firmy byly konkurenceschopné. Čeká nás nejmíň 13–14 let otevírání trhu evropské ale i globální konkurenci. A jde i o velká jména ze zahraničí, se kterými souvisí nemalá očekávání. Takže – musíme udržet kvalitu, vysokou finanční stabilitu, což souvisí i s ratingem ČD, protože firma je pod dohledem ratingové agentury.“

Kysilka se dlouhá léta pohyboval v digitální technologiích nebo v bankovnictví. Jak to jde dohromady se železnicí? „Nebudu manažerem, na to je představenstvo. Teď budeme uzavírat výběrové řízení na jeho doplnění o skvělé odborníky. Má funkce je supervizor,“ odpovídá.

Noví manažeři ČD

Jména nových manažerů by prý měla být oznámena do konce září. „Nejlepší týmy jsou ty, které jsou složeny diverzně, tedy sedí tam lidé, které se doplňují a ne překrývají ve svých schopnostech, znalostech a odborností. Budu dbát na to, aby to tak bylo i v ČD, a to včetně chuti věci měnit.“

Ideální je kombinace lidí zevnitř s těmi zvenčí. „Dnes je dokonce trend, že si ke stolu berete i uživatele… Třeba internetové bankovnictví ve spořitelně jsme vyvíjeli vysloveně s nebankéři. Tato kombinace opravdu funguje,“ tvrdí Kysilka.

Od roku 2003 bylo v ČD už osm ředitelů, někteří vydrželi jen pár měsíců. O čem to vypovídá? „Je to problém, přitom ale stabilita, ne rigidnost, nijak špatná není. Jsou asi optimální lhůty, kdy má každý člověk ve špičkové funkci vydržet, a dobrým výběrem manažerů se může prvek stability zvýšit,“ odpovídá.

Každý vlastník firmy, tedy i stát, má prý ale právo říct, s kým chce dál pracovat. „Bylo by skvělé, kdyby se i v případě nějaké budoucí změny vládnoucí garnitury řeklo, že tento management uspěl a není důvod k obměnám, zejména politického typu,“ odpovídá na další otázku, jak může nové vedení drah odolat případným politickým výkyvům.

Tato vláda má vizi

Kysilka ale teď, s novým ministrem Kremlíkem, cítí jasné vize, tah na branku, jasnou odpovědnost a přitom k tomu vytvořený dostatečný prostor. A co když se zas ministr změní? „To se samozřejmě může stát, firma nemá vliv na výběr ministrů. Věřím, že některé věci jsou tak jasné a zjevné, že další lidé budou v nastoupeném kurzu pokračovat… Ale silný hlas musí zaznít i ze strany drah, kde je řada odborníků. Tedy kam se upírá evropský trh, jaké jsou trendy v kvalitě služeb a technologií.“

V roce 2018 ČD hospodařily se ziskem téměř miliardu 200 tisíc korun. Ten ale zajistila nákladní doprava. Naopak osobní doprava vykázala ztrátu zhruba 230 milionů. Proč je osobní doprava ČD ztrátová? „Tohle hodnotit je předčasné. Až se seznámím s tím, co za těmi čísly doopravdy je, tak si na to udělám názor,“ odpovídá vyhýbavě.

Obecně pak připouští, že vždy a u každé firmy chce, aby „nestála jen na jedné silné noze. Aby fungovala jako u stolu, jako čtyři pilíře, které přinášejí výnosy a generují zisk. Samozřejmě, že to podléhá spoustě objektivních výkyvů − máme ekonomické cykly, a tak může nějaká poptávka klesnout a jiná zas vyrůst. Je dobře, aby se dobře rozvíjely všechny pilíře,“ dodává.

Máme rezervy…

ČD pokrývají až 95 % trhu a udržet takový kolos ve spolehlivém provozu je prý obdivuhodné. „Už ale taky umíme porovnávat kvalitu, vlídnost a příjemnost služeb s konkurenty. A co slyším, je tady hezký prostor pro zlepšování i v ČD…“

Průzkumy veřejného mínění „něco“ naznačují. „Lidé dráhy považují za bazální spolehlivé služby, ale mohli bychom nabídnout daleko víc. Taková digitalizovaná komunikace je dnes přece jen standard.“

 Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus Jana Bumby.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)