Pro a proti – Sociální vyloučení v České republice (2020)
Češi jsou podle premiéra Andreje Babiše – odvolavajícího se na zjištění Eurostatu – v Evropě nejméně ohroženi chudobou a sociálním vyloučením. Skutečně si stojíme v porovnání s ostatními evropskými státy tak dobře? A odpovídají statistiky vždy realitě? Moderuje Veronika Sedláčková.
Hovoří europoslankyně hnutí ANO Radka Maxová a sociolog Daniel Prokop.
Natočeno 2020. Premiéra 7. 1. 2020 (ČRo Plus, 9:33 h.).
Lit.: Sedláčková, Veronika – Erhart, Michael: Ve sněmovně chybí vůle řešit chudobu. A ani vláda se tomu moc nevěnuje, kritizuje europoslankyně Maxová (ANO). In web ČRo Plus, 7. leden 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit: Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prožívá Česko jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své historie. A Češi jsou prý v Evropě nejméně ohroženi chudobou a sociálním vyloučením. Je to opravdu tak?
„Skutečně existuje ukazatel Eurostatu, který to říká, moc to ale neznamená. Kdo cestuje do Švýcarska, Norska nebo Německa, tak vidí, že chudoba je tam menší,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop.
Zmiňovaný ukazatel je založen na relativní příjmové chudobě – zkoumá se, kolik domácností má příjem menší než je 60 % mediánového příjmu v daném státě. Takových je sice v Česku jen asi 9 % a výrazně méně než třeba v Německu, ovšem němečtí „chudí“ jsou stále bohatší. Pokud bychom zohlednili paritu kupní sílu, ocitla by se pod „evropskou“ úrovní chudoby pětina až čtvrtina Čechů.
„Tento ukazatel nic moc neznamená. Vynikající byl třeba v 80. letech – medián byl tehdy tak nízko, že pod 60 % mediánu už skoro nikdo neměl,“ podotýká. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku