Plus Speciál – Prodloužení nouzového stavu bylo protiústavní? (2021)

Pokud někdo doufal ve větší předvídatelnost rozhodování o epidemických opatřeních ze strany vedení této země, musel být po víkendu zklamán. Na konci pracovního týdne se po hlasování ve sněmovně zdálo, že nouzový stav končí v neděli. Pak přišla urgentní jednání vlády s hejtmany a výsledkem je prodloužení nouzového stavu o 14 dní. Co to znamená pro školy nebo obchody? A stalo se tak v souladu s ústavou? Moderuje Jan Bumba.

Hosty byli Andrea Kubová, redaktorka domácí redakce, Český rozhlas; Jan Kysela, ústavní právník, Právnická fakulta Univerzity Karlovy; Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a Petr Pazdiora, epidemiolog

Natočeno 2021. Premiéra 15. 2. 2021 (ČRo Plus, 8:10 h.; 23 min.).

Lit.: Bumba, Jan – Marková, Zuzana: Kysela: Prodloužit nouzový stav je protiústavní, opřené o zlý úmysl a hejtmani se staví nad sněmovnu. In web ČRo Plus, 15. únor 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vláda na žádost hejtmanů prodloužila nouzový stav. A to i přes odmítavý postoj sněmovny, která žádosti o pokračování stavu nouze minulý čtvrtek nevyhověla. „Vládě se podařilo vytvořit nečekanou – a podle mého soudu absurdní – konstrukci, která je postavena na tezi, že když nesouhlasí poslanci, stačí souhlas hejtmanů,“ hodnotí ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela. Upozorňuje ale, že to neodpovídá konstrukci ústavního zákona o bezpečnosti.

„Ten je totiž postavený na tezi, že do třiceti dnů má k dispozici nouzový stav vláda a dobu nad třicet dnů ho má k dispozici sněmovna,“ připomíná znění ústavního zákona Kysela.

Efektivita této pojistky se projeví až v případě, že vláda nemá většinu ve sněmovně, vysvětluje Kysela, což se stálo právě minulý týden. „A vláda, místo aby akceptovala tento ústavní předvídaný postup, tak začala hledat cestu, jak se z něj vymanit – podle jejího soudu možná akceptovatelnou, ale každopádně protiústavní.“

Vláda může hejtmanovi vyhovět jen tehdy, pokud mu vyhovět smí. Jan Kysela

Podle právníka sice v krizovém zákoně opravdu stojí, že pokud hejtmanovi nestačí ke zvládání krizové situace na území kraje stav nebezpečí, může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. „Vláda mu ale může vyhovět jen tehdy, pokud mu vyhovět smí. Což není tento případ.“  (….)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)