Portréty – Otto Bláha (2021)
Před 75 lety se v osvobozeném Československu naplno rozbíhaly poválečné procesy s pronacistickými kolaboranty. Jako úplně první byl souzen představitel takzvaného Českého svazu válečníků Otto Bláha. Čím se provinil a jak za své chyby zaplatil? V Portrétech na to odpoví Michal Pehr a David Hertl.
Natočeno 2021. Premiéra 18. 3. 2021 (ČRo Plus, 20:05 h.; 23 min.). Repríza 8. 5. 2024 (ČRo Plus, 14:10 h.).
Lit.: Hertl, David: Vysloužilý četník Otto Bláha chtěl poslat Čechy na východní frontu. In web ČRo Plus, 18. březen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Před 75 lety se v osvobozeném Československu rozbíhaly procesy s pronacistickými kolaboranty. Jako první byl souzen představitel takzvaného Českého svazu válečníků Otto Bláha. Čím se provinil a jak za své chyby zaplatil?
Spolupráce Čechů s nacisty v letech 2. světové války má mnoho podob. Jednou z nich je působení Českého svazu válečníků. I když se deklaroval jako nepolitický, v tíživé protektorátní atmosféře měla i jemná symbolika význam – třeba to, jak intenzivně se představitel svazu Otto Bláha stýkal s představiteli okupačního režimu nebo jak i v českém prostředí zdravil zdvižením pravice.
Otto Bláha (1881–1946) pocházel z rodiny poděbradského statkáře, život spojil s četnictvem a je neuvěřitelné, jak se mu hodila jeho náhodná setkání.
Coby velitel četnické stanice v Náchodě (1911–1914) dohlížel na bezpečnost majitelů zámku v Ratibořicích. Přijížděl tam i příslušník württemberské šlechty Konstantin von Neurath, později první protektor v Praze. V letech první světové války byl Bláha ve štábu německé jižní armády, kde se seznámil s Johannesem Blaskowitzem, pozdějším velitelem okupačních vojsk v Protektorátu. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku