Zámek 1/30 (2024)
Franz Kafka. Četba na pokračování. Překlad Vladimír Kafka. Připravil Michal Plzák. Režie Vlado Rusko.
Účinkuje Kamil Halbich.
Natočeno 2024. Premiéra 3. 6. – 2. 7. 2024 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.; 1 díl cca 28 min.).
Pozn.: Kamil Halbich hovořil o natáčení této četby v pořadu Vizitka.
Pozn.: Ve spletitém románovém příběhu zeměměřiče, který přišel do vesnice ovládané zámkem a snaží se do něho za všech okolností proniknout, aby odhalil jeho tajemství, zachytil autor část své osobní životní situace i obecného lidského údělu a vylíčil stav, jejž sám charakterizoval jako „pomezní kraj mezi samotou a společenstvím“. (anotace)
Lit.: Plzák, Michal: Franz Kafka: Zámek. Tragická srážka člověka s byrokratickou mašinérií. In web ČRo 3 Vltava, 11. červen 2024 (článek). – Cit.: Ve spletitém románovém příběhu zeměměřiče, který přišel do vesnice ovládané zámkem, do nějž se snaží za všech okolností proniknout, aby odhalil jeho tajemství, zachytil autor část své osobní životní situace i obecného lidského údělu a vylíčil stav, jejž sám charakterizoval jako „pomezní kraj mezi samotou a společenstvím“. (…)
Všechny tři romány pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky (3. 7. 1883 – 3. 6. 1924) zůstaly nedokončené: román Nezvěstný (vznik 1912–1914) vydal Max Brod tři roky po Kafkově smrti v roce 1927 pod názvem Amerika (česky 1962). Román Proces (vznik 1914–1915) byl vydán v roce 1925 (česky 1958). Román Zámek vznikl v roce 1922, vydán byl poprvé v roce 1926, česky v roce 1935.
Na románu Zámek začal Kafka pracovat v lednu 1922 po delším období literární nečinnosti. Rukopis vznikl v průběhu sedmi měsíců v Praze, Špindlerově Mlýně a Plané nad Lužnicí v době prodloužené zdravotní dovolené. Již v březnu 1922 předčítal Kafka z rukopisu příteli Maxi Brodovi, na přelomu července a srpna měl text přibližně tu podobu, v níž ho známe. Zůstal však fragmentem.
Kafka psal Zámek spontánně, bez předběžných plánů či skic (s výjimkou varianty začátku, která byla brzy zavržena). Ke čtenáři nastoupil Zámek svoji cestu až po Kafkově smrti, kdy v mnichovském nakladatelství K. Wolffa vyšlo v roce 1926 jeho první vydání. Max Brod se pokusil otupit fragmentárnost, nedokončenost Kafkova díla, která by mohla být překážkou při jeho přijetí čtenáři. V prvním vydání tedy chybí asi pětina textu.
Když Kafkův otec (jemuž pak v roce 1919 Franz adresoval věhlasný Dopis otci, v němž jej označil za viníka jejich traumatických vztahů) přešel mlčením povídku, jíž se mu syn chtěl pochlubit, bylo rozhodnuto. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku