Faustidáda 1/5 (2000)
Jonáš Záborský. Pětidílná četba na pokračování. Redakce Pavol Hudík. Zvuk Mária Vrancová, Alena Duchoňová. Režie Martin Bendík.
Účinkuje Ján Valentík.
Natočil Slovenský rozhlas v roce 2000 (2:24 hod.). Repríza 5. dílu 7. 2. 2022 (SRo 8 Rádio Litera, 18:00 – 18:29 h.).
Pozn.: Čítanie na pokračovanie z „fantastickej hrdinskej básne“ (z r. 1864), diela slovenského básnika, prozaika, dramatika, historika, novinára, kňaza a teológa. V centre je neľútostná anatómia života v slovenskom malomeste v čase vrcholenia a pádu Bachovho absolutizmu. Dej je lokalizovaný do kocúrkovskej metropoly, ktorú možno nájsť „kdekoľvek medzi Tisou a Dunajom“. Na hlavu obrátený klasický rámec satirických reminiscencií na Danteho, Rabelaisa, Swifta, Miltona, Cervantesa, Goetheho a Kollára vypĺňajú „letiace arabesky“ – mozaikové epizódy. Spojovacím článkom avantúr je postava doktora Fausta, márne bojujúceho proti mašinérii rakúskeho byrokratického aparátu a plánovitej dezorganizácii verejného života rovnako panslávmi, ako aj maďarónmi. Faustiáda je však vo svojej podstate tragickou výzvou na návrat do reality a k racionálnym princípom života. (anotace).
Lit.: Kekeliaková, Monika: Mefisto s ružou a faustiáda na slovenský spôsob – 2. časť. In web Rádio Litera, 8. 2. 2016 (článek). – Cit.: V tomto druhom faustovskom týždni sa môžete tešiť na ďalšie kvalitné a najrozmanitejšie rozhlasové spracovania tohto nadčasového fenoménu. Čaká vás Záborského Faustiáda, rozhlasová hra Martina Kákoša Doktor Faust a rozhlasová hra Pavla Hrúza Noc s Faustom, kde sa stretnú v nočnej dišpute Faust a Paracelsus. Do poézie vás pozývame s Jánom Buzássym, budeme sa venovať jeho knihe Pani Faustová. V slovenskej literatúry zostaneme aj vďaka Tatarkovmu Démonovi súhlasu. Od Johanna Wolfganga Goetheho si budete môcť vypočuť Čarodejníkovho učňa, ale aj verše z jeho zbierky Slasť a bôľ a pásmo o autorových baladách. Esej Richarda Friedenthala odhalí čo-to zo stretnutia Goetheho a Napoleona. Zimomriavky vám navodí thrillerová poviedka Vražda na svadobnej ceste.
V Čítaní na pokračovanie vás čaká päť častí zo satirického diela Jonáša Záborského Faustiáda. „Záborského doktor Faust putuje po svete a všíma si sociálne postavenie národov, bojuje a víťazí nad obrom Puchorom, ktorý predstavuje Bachov absolutizmus.“ V diele badať inšpiráciu postavou Goetheho Fausta, ale aj danteovské motívy (pobyt hlavnej postavy v nebe, pekle a očistci) či podnety z Chalupkovho Kocúrkova. Všetky tieto literárne vplyvy sú však posunuté, často parodované, obrátené naruby a zasadené do absurdného kontextu. Stávame sa svedkami ostrej kritiky slovenskej pasivity, zadubenosti, morálneho úpadku, alkoholizmu, povier. V réžii Martina Bendika vám Záborského Faustiádu prečíta Ján Valentík. (…)
Předmluva ke knižnímu vydání :
Faustiáda. Fantastická hrdinská báseň. Vydanie tretie, lenže prvé a druhé ešte nevyšlo. 1912
(Predmluva, ktorú nikto čitať nebude; I. Obydlie a nečiny obra Puchora na Rvačári. Černokňažník Faust doznáva sa o ňom a pojíma myšlienku o jeho záhube. Básnik vzýva Umku a vyslovuje svoju radosť nad pokresťanením pohanských bohov; II. Faust vyberá sa s Towiańskym na šarkanovi do Kocúrkova; miesto toho však prichádza k bráne nebeskej, kde zazrie rozličné pamätné veci; III. Opisujú sa blaženosti nebeské a daktoré výjavy zo života blahoslavených v nebi; IV. Opisujú sa pamätnosti hradu božieho v nebi a tam držané porady; V. Výjavy v očistci a pekle; VI. Koniec cesty Towiańskeho. Šťastie i nešťastie Faustovo v Carihrade a cesta do Kocúrkova; VII. Faust pri morovej stráži. Jeho skúsenosti a zamilované príbehy na kocúrkovskom predmestí; VIII. Príchod Faustov do samého mesta Kocúrkova a do anglického parku meštanostovho; IX. Uzavretie proti panslávom, uväznenie českého spisovateľa, objavenie predsavzatia Faustovho, občerstvenie; X. Zbankrotovaný kníhkupec, patentálny farár, návšteva berničného, súdneho, slúžnovského úradu, dve paničky; XI. Shromaždenie účastinárov novín v slovenskom kasíne a márne snahy národovcov slovenských pri nich; XII. Opísanie kocúrkovských panslávov; XIII. Vyjednávanie s kalvínskym farárom, hádka o nájdenú klobásu, pamätnosti františkánskeho kláštora, návšteva panslávov; XIV. Lotrovstvo na luteránskej fare. Spoločníci Faustovi. Pasovanie tohto na rytiera, nocľah a odchod na Rvačár; XV. Slávnostné modlitby za zdar pri Faustovom podniku. Scelistvované služby božie a rozličné udalosti pri tom; XVI. Rozplašenie pidimužíkov, oslobodenie sa od psohlavcov, príchod do ohrád Puchorových na Rvačári, štúdie nad obrom a jeho premoženie; XVII. Oslepenie a konečná skaza obra Puchora; XVIII. Shony v Kocúrkove následkom zmenenej štátnej sústavy; XIX. Veliká hostina, žarty, rozprávky, telegramy, prípitky pri nej; XX. Výjavy pri osvetlení mesta, divadlo, odchod cudzozemcov.)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku