Šesťdesiat minút zo života obetí a vrahov (Šedesát minut ze života obětí a vrahů, 2002)
Natália Hattalová. Původní rozhlasová hra, rekonstrukce jednoho z obludných procesů komunistického režimu 50. let. Dramaturgie Zuzana Križková. Hudební spolupráce Miroslav Nemec. Mistr zvuku Andrej Kubík. Režie Štefan Korenči.
Osoby a obsazení : On (Karol Machata), Francúz (Richard Stanke), Magda (Helena Geregová), Mračka (Dušan Tarageĺ), major (Ján Mistrík), otec (Ján Valentík), Maciašik )Marián Geišberg), Tykvart (Alfréd Swan), vyšetrovatel (Ján Kroner), žena (Jana Strnisková), prokurátor (Peter Bzdúch), expert (Vladimír Durdík), školník (Anton Korenči), vrátný (Vladimír Minarovič), soudce (Jozef Šimonovič), moderátor (Vladimír Štefuca), dozorce 1 (Ivan Laca), dozorce 2 (Peter Sklár).
Nastudovalo Štúdio Bratislava v roce 2002. Premiéra 12. 12. 2002 (Rádio Slovensko, 20:05 – 21:30 h.; 58 min). Repríza 12. 11. 2013 (SRo 8 Rádio Litera); 16. – 21. 11. 2021 (SRo 8 Rádio Litera).
„Keby sme za každého popraveného, umučeného, alebo zavraždeného človeka držali minútu ticha, svet by onemel na 190 rokov.“ To je citace repliky z původní rozhlasové hry „Šesťdesiat minút zo života obetí a vrahov“.
Předobrazem tohoto autorského debutu mladé posluchačky Vysoké školy múzických umení Natálie Hattalové je skutečný příběh, rekonstruovaný autorkou na podkladě materiálů, které se staly základem série jejích článků o „Zločinoch komunizmu“. Příběh rozhlasové hry reflektuje minulost z pozice současného mladého člověka. Autorka nejen zachycuje autentický půdorys příběhu, ale v jeho podtextu hledá a nachází stopy nadčasových principů. Principů, které zbavují jednotlivce pocitu osobní zodpovědnosti, morálky a lidskosti vůbec. Hra sa tak stává nejen pietou zmařených, nevinných lidských životů, ale obrazem ohrožení základních morálních kritérií v takovém spoločenském uspořádání, kde podmínky na přežití diktuje fenomén strachu a člověk, oběť stejně jako vrah, společně přicházejí o svojí svobodu a vědomí lidskej důstojnosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku