Pohyblivý sviatok 1/5 (Pohyblivý svátek, 2000)

Ernest Hemingway. Četba ze vzpomínek na Paříž (A Moveable Feast, vydáno 1964). Překlad Juraj Vojtek. Redakce Peter Glocko ml. Hudební dramaturgie Eleonóra Vančíková-Kapasná. Zvuk Ľuboš Klásek. Režie Martin Bendík.

Čte Dušan Jamrich.

Připravil Slovenský rozhlas Bratislava v roce 2000 (5 x 30 min.). Repríza 24. – 28. 7. 2017 (Rádio Litera); 25. – 29. 6. 2018 (Rádio Litera, 16:00 h); 8. – 12. 4. 2019 (SRo Rádio Litera, 18:30 h)..

Obsah: - Dobrá kaviareň na place Saint-Michel – Slečna Steinová poúča – ,,Une génération perdue“ – Hlad bol dobrý učiteľ disciplíny – Ford Madox  Ford a Pekelník – Ezra Pound – Veľmi čudný koniec – Muž, ktorý mal do čela vpísanú smrť – Jastraby sa nedelia – Otázka rozmerov – Paríž sa nikdy  nekončí.

Pozn.: Posmrtně vydaný soubor vzpomínek na život v Paříži ve dvacátých letech minulého století. Autor se vyznává k lásce k tomuto městu a vzpomíná na celou řadu více či méně známých osobností tehdejšího kulturního života. V době své životní i tvůrčí krize se Ernest Hemingway vrací do let, kdy teprve začínal psát první povídky a všechnu spisovatelskou slávu měl ještě před sebou. Pohyblivý svátek nepatří mezi nejslavnější knihy světoznámého autora, ale pro mnohé může být příjemným překvapením.

Do tohoto románu vkládal Ernest Hemingway velké naděje. Byl však přijat velmi rozporuplně. Zatímco jeden kritik označil Hemingwaye za nejlepšího spisovatele tohoto století, jiný kritik román „překřtil“ na Přes ulici do baru.

Paríž a šťastie boli pre Hemingwaya synonymá. Aj preto nazval svoje búrlivácke mladé roky strávené v tomto meste pohyblivým sviatkom. Týmto prirovnaním sa inšpirovala aj Mary Hemingwayová pri posmrtnom vydaní manželovho diela v roku 1964.

Črty o svojom živote v Paríži začal autor písať roku 1958 a s prestávkami v nich pokračoval až do konca svojho života, upínajúc sa v hlbokej tvorivej aj životnej kríze na najšťastnejšie obdobie svojho rozletu v úsilí nájsť stratenú istotu. V memoárovom súbore spomína na známe aj menej známe osobnosti vtedajšieho parížskeho kultúrneho života (Steinová, Joyce, Pound, Fitzgerald), ktoré zohrávali významnú úlohu v literárnych kruhoch. Z pôvabných, jemne nahodených obrázkov utkáva s pozoruhodnou plasticitou Paríž dvadsiatych rokov, ktorý poznamenal umenie celého nášho storočia. Tieto sugestívne pamäti predchnuté hemingwayovskou mužnou nostalgiou nám pomáhajú pochopiť nielen ducha doby a pohrúžiť do sveta, ktorý sa už nikdy nevráti, ale aj osobnosť spisovateľa, ktorý má nezastupiteľné miesto v svetovej literatúre dvadsiateho storočia.

Lit.: anonym: Čítanie na pokračovanie: Ernest Hemingway – Pohyblivý sviatok. Literatúra. In web SRo Rádio Litera, 4. 4. 2019 (článek). – Cit.: Inšpirujúci Paríž ako Pohyblivý sviatok Ernesta Hemingwaya si vás získa od pondelka 8. apríla do piatka 12. apríla o 18.30 a na druhý deň o 13.30 – v Rádiu Devín.

Paríž a šťastie boli pre nositeľa Nobelovej ceny za literatúru – Ernesta Hemingwaya – synonymá. Aj preto nazval svoje búrlivácke mladé roky strávené v tomto meste pohyblivým sviatkom. Rovnomenný názov nesie aj kniha, z ktorej vám bude čítať Dušan Jamrich..

Lit.: Gažíková, Katarína: Po stopách stratenej generácie – 1. časť. Téma týždňa. In web Rádio Litera, 24. 7. 2017 (článek). – Cit.: Vyberte sa tento týždeň spolu s nami nasledovať stopy americkej stratenej generácie. Chvíľku pobudneme v Spojených štátoch a zájdeme aj na návštevu Paríža, kde dlhé roky pôsobil Ernest Hemingway a napríklad aj Gertrude Steinová. V Čítaní na pokračovanie sa môžete tešiť na známy román Pohyblivý sviatok a tento týždeň sme si pre vás pripravili ďalšiu časť premiérovej relácie Rádia Litera Poviedkár Hemingway majster krátkej prózy. Nebude chýbať ani čítanie poviedky Zápasník. Ako rozhlasovú hru budeme vysielať aj jedno z najznámejších diel literatúry 20. storočia – Veľkého Gatsbyho F. S. Fitzgeralda, ktorý odkrýva mýtus amerického sna. Od Fitzgeralda budú aj ďalšie dve dramatizácie Šťastný deň Pata Hobbyho Vyrovnaný život. Milovníci poézie si prídu na svoje pri veršoch Ezru Pounda.

Paríž a šťastie boli pre Hemingwaya synonymá. Aj preto nazval svoje búrlivácke mladé roky strávené v tomto meste pohyblivým sviatkom. Týmto prirovnaním sa inšpirovala aj Mary Hemingwayová pri posmrtnom vydaní manželovho diela v roku 1964. Črty o živote v Paríži začal Hemingway písať roku 1958. S pozoruhodnou plasticitou vykresľuje Paríž dvadsiatych rokov, jeho spomienky sú pretkané jemu vlastnou nostalgiou a pri ich počúvaní sa môžeme ponoriť do sveta, ktorý poznamenal umenie celého storočia, sveta, ktorý sa už nikdy nevráti. Pohyblivý sviatok vysielame v piatich častiach ako Čítanie na pokračovanie. V réžii Martina Bendika Dušan Jamrich. (….)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)