Wirth versus stát 1/5 (2014)

Petr Ritter.  Četba na pokračování o jedné olomoucké (nejen) restituční kauze. Připravil  Jan Sulovský. Dramaturg Michal Bureš. Redaktorka Zuzana Vojtíšková. Zvukový mistr Jiří Vavrda. Hudební spolupráce Antonín Schindler. Použitá hudba Johnny Hawksworth (Back Alley Blues). Režie Michal Bureš.

Čte Igor Bareš.

Nastudoval ČRo Olomouc 30. 4. – 3. 5. 2014 (R2+Pl/ČRoOL). Premiéra 12. – 16. 5. 2014 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.). Repríza 31. 3. – 4. 4. 2019 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Pozn.:  Dnes se poprvé zaposloucháme do pětidílné četby na pokračování odehrávající se v současné Olomouci. Jejím autorem a hrdinou v jedné osobě je olomoucký právník Petr Ritter, který si za inspirační zdroj vybral jeden ze svých případů. Přidal k němu nezbytnou dávku humoru, sebeironie, autorské licence a nadhledu, a vznikl příběh nazvaný „Wirth versus stát“, který tímto otvíráme. (anotace)

Lit.: anonym: Petr Ritter: Wirth versus stát. In web ČRo 2 Praha, květen 2014 (článek). – Cit.:  Román olomouckého právníka, spisovatele a scenáristy Petra Rittera se točí kolem restitucí. Wirth je šarmantní a úspěšný advokát. Stát má majetek po jeho židovských předcích. Spor o restituci se táhne už 14 let. Tradiční polistopadová realita.

S každým návratem k osudům Wirthových předků se vrací i známé kapitoly našich dějin 20. století: obě ničivé světové války, období budování socialismu, pražské jaro a po něm okupace vojsky Varšavské smlouvy, následná normalizace a sametová revoluce.

Jak obtížná je u nás pořád vymahatelnost práva?

Známý olomoucký právník, spisovatel a scenárista Petr Ritter (*1950) je zkušeným autorem, který napsal některá díla společně se svým kolegou z advokátní kanceláře Zdeňkem Šťastným. Několik se jich dočkalo i televizního zpracování.
Petr Ritter čerpá témata z celoživotní advokátní praxe. Je to prostředí atraktivní, hýřící konflikty, umožňující rozehrát pestrou paletu lidských osudů.

Téma restitucí je bezesporu žhavým problémem polistopadové doby. Právník a spisovatel Petr Ritter umně rozplétá nitky svého příběhu, aby dokázal, jak obtížná je u nás dosud vymahatelnost práva. S tím, jak se vrací k osudům svých předků, defilují před námi známé kapitoly našich dějin dvacátého století: obě ničivé světové války, období budování socialismu, pražské jaro a po něm okupace vojsky Varšavské smlouvy, následná normalizace a sametová revoluce. Tyto kapitoly jsou zároveň mezníky životů Wirthových nejbližších. 

Lit.: anonym: SERIÁL. Petr Ritter: Wirth versus stát. In web ČRo Plus,  3. duben 2019 (článek). – Cit.:  Četba na pokračování na motivy románu Petra Rittera o peripetiích české justice.

Autor už vydal několik úspěšných románů a povídek inspirovaných advokátní praxí. Ritter je sám právníkem, román je tedy bohatý na zevrubné popsání celého soudního procesu. Nevyhýbá se ani zachycení širšího historického kontextu. Svým typickým ironickým tónem popisuje minulost i současnost.

Hlavní postavou románu je úspěšný a zejména charismatický právník Petr Wirth, který před bezmála 14 lety podal žalobu proti městu ve věci restitučního nároku. Wirth v tomto nesmyslně dlouhém soudním procesu usiluje o navrácení továrny na cukrovinky a zelnárny – majetku, který byl jeho předkům zestátněn.

Jak se ukazuje, nebojuje ani tak proti městu, jako spíše proti předpojaté soudkyni Nebeské. Příběh se ovšem neodehrává pouze v soudní síni, ale nahlíží i do soukromého života hlavní postavy. Vzdá se město nespravedlivě nabytého majetku? A nakolik je české soudnictví zkostnatělé?

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)