Nebarevné vzpomínky 1/5 (2014)
Martin Vopěnka. Četba na pokračování. Režie Luboš Koníř.
Účinkuje Lukáš Hlavica.
Připravil ČRo České Budějovice v roce 2014. Premiéra 26. – 30. 1. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.).
Pozn.: Kniha Martina Vopěnky Nebarevné vzpomínky přináší podstatný kamínek do mozaiky, v niž si s časovým odstupem skládáme obraz šedesátých let dvacátého století. Málokterý český spisovatel dokázal tuto dobu zachytit tak věcně, střídmě a přesvědčivě jako on.
Autor v knize vypráví o svém dětství a rodině. Činí tak klidně, soustředěně a jemně, aby nenarušil postupné nanášení „nebarevných barev“ své paměti na plátno, o něž se s námi chce podělit. Při svém psaní ovšem jen nezaznamenává a nepopisuje. Protože ví, že jeho dětství je již nenávratnou minulostí stále se vzdalující v čase, vidí ho též již z historické perspektivy a potřebného odstupu a je schopen hodnotit to, co ho tehdy obklopovalo a v čem žil. Pod klidným tokem jeho vyprávění lze téměř na každé stránce vycítit silné citové zaujetí – je zřejmé, že tato kniha má pro autora zvláštní význam, že většinu toho, co zaznamenává, znovu vnitřně žije. (anotace)
Lit.: anonym: Martin Vopěnka: Nebarevné vzpomínky. In web ČRo 2 Praha, leden 2015 (anotace). – Cit.: Šedivé fasády domů, ale i lidské životy zbavené pestrosti. Tak popisuje spisovatel a nakladatel svůj život. A zvláštní melancholickou náladu příběhu podtrhuje svou interpretací i Lukáš Hlavica.
V četbě Martina Vopěnky se setkáme s jeho otcem, významným matematikem, křehkou, nemocnou maminkou i dalšími členy rodiny. Připomenete si všední dny v totalitě i zázračné chvíle, kdy bylo na okamžik možné nahlédnout za hranice a do svobodného světa.
Zavzpomínáte na fronty na potraviny, a to nejen na ně. A máte ještě v paměti obydlené dvorky? Vnitrobloky, kde pobíhaly děti? V létě na plovárnu, v zimě na brusle. I taková prý dovedla být 60. léta. Bohužel, měla i své daleko stinnější stránky.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku