Fabrika aneb příběh textilních baronů z moravského Manchestru 1/10 (2015)
Kateřina Tučková. Četba na pokračování. Připravila autorka a Ludvík Němec. Režie Zdeněk Kozák.
Účinkují Michal Bumbálek a Jana Kaločová – Štvrtecká.
Připravil ČRo Brno v roce 2015. Premiéra 31. 1. 2015 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 h.). Repríza 1. dílu 23. 12. 2017 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha; 7. 4. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha; 23. 9. 2023 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Pozn.: Při repríze v Radioknize (2017) bylo 10 krátkých dílů ze Zelného rynku spojeno vždy po dvou do celkem pětidílné série.
Obsah: 1. díl – Brno, moravský Manchester – 2. díl – V domě U Velkého střevíce – 3. díl – Hugo Franz Salm a velká průmyslová špionáž – 4. díl – Christian Carl André – 5. díl – Zmizení Friedricha Wilhelma – 6. díl – První léta ředitele Karla Offermanna – 7. díl – Sólo pro sirotka – 8. díl – Karl Offermann a Justýna Navrátilová – 9. díl – Tajemství Macochy – 10. díl – Starosti Karla Offermanna.
Pozn.: Poutavé vyprávění Kateřiny Tučkové o pěti generacích brněnských textilních magnátů a o dějinách soukromých i evropských. Vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník, aby se postupně stal jedním z nejvýznamnějších textilních baronů.
Lit.: Blažejovská, Alena: „Jsem hipster a nevím o tom“. In web ČRo Brno, leden 2015 (článek). – Cit.: (…) Zajímavostí přitom je, že katalog k výstavě Brno – moravský Manchester má podobu klasické knížky (vydalo ji nakladatelství Host), a dokonce můžeme říct: podobu románu. Toho jsme využili, a proto v Zelném rynku začíná nová četba na pokračování. Seriál s názvem Fabrika aneb příběh textilních baronů z moravského Manchestru připravila na základě své knihy sama autorka, Kateřina Tučková. V režii Zdeňka Kozáka účinkují Michal Bumbálek a Jana Kaločová. Na přípravě spolupracoval dramaturg Ludvík Němec. (….)
Lit.: Němec, Ludvík: Čtení z knihy Kateřiny Tučkové Fabrika. In web ČRo Brno, leden 2015 (článek + nahrávka reportáže Aleny Blažejovské). – Cit.: Moravský Manchester je výraz, který znají i ti, kteří v Brně nežijí a nevidí každodenně trosky, jež z této slávy zbyly. Ale ani většina Brňanů dnes už asi neví, že látky ze zdejších textilek zaplavovaly v 19. století doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.
To vše připomíná výstava Brno – moravský Manchester, kterou je možné vidět do 12. dubna 2015 v Moravské galerii. Redaktorku Alenu Blažejovskou výstavou provedli – vedle Kateřiny Tučkové – také kurátoři Andrea Březinová a Tomáš Zapletal. Reportáž zazní v Zelném rynku 31. ledna.
U příležitosti výstavy vznikla i kniha Fabrika, jejíž beletristickou část napsala právě spisovatelka Kateřina Tučková: příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru.
Desetidílná rozhlasová adaptace, kterou připravila sama autorka, se soustřeďuje především na život Karla Offermanna a je přitažlivá jak objevnými historickými fakty a souvislostmi, tak i úvahovými pasážemi autorky. Režisér Zdeněk Kozák obsadil do hlavních rolí seriálu Janu Štvrteckou a Michala Bumbálka. Četbu vysíláme v Zelném rynku rovněž od 31. ledna.
Lit.: Blažejovská, Alena: Poslechněte si četbu z knihy Kateřiny Tučkové Fabrika. In web ČRo Brno, únor 2015 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů.
Kateřina Tučková (nar. 31. října 1980 v Brně) je spisovatelka a kurátorka. Vystudovala Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně a poté historii umění a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Debutovala novelou Montespaniáda (2006), v roce 2009 vydala román Vyhnání Gerty Schnirch, za který obdržela cenu Magnesia Litera 2010.
U příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester (Moravská galerie v Brně do 12. dubna 2015) vznikla její kniha Fabrika. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie Offermannů se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru.
Desetidílná rozhlasová adaptace, kterou připravila sama autorka, se soustřeďuje především na život Karla Offermanna a je přitažlivá jak objevnými historickými fakty a souvislostmi, tak i úvahovými pasážemi autorky. Režisér Zdeněk Kozák obsadil do hlavních rolí seriálu Janu Štvrteckou a Michala Bumbálka. Na přípravě spolupracoval dramaturg Ludvík Němec.
Lit.: Blažejovská, Alena: Poslechněte si četbu z knihy Kateřiny Tučkové Fabrika. In web ČRo Brno, duben 2015 (článek). – Cit.: Příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Brnu se od té doby říká Moravský Manchester.
Moravský Manchester je výraz, který znají i ti, kteří v Brně nežijí a nevidí každodenně trosky, jež z této slávy zbyly. Ale ani většina Brňanů dnes už asi neví, že látky ze zdejších textilek zaplavovaly v 19. století doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach proměnil město v sebevědomé a moderní centrum.
Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. (…)
U příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester vznikla i kniha Fabrika, v níž spisovatelka Kateřina Tučková vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru.
Desetidílná rozhlasová adaptace, kterou připravila sama autorka, se soustřeďuje především na život Karla Offermanna a je přitažlivá jak objevnými historickými fakty a souvislostmi, tak i úvahovými pasážemi autorky.
Režisér Zdeněk Kozák obsadil do hlavních rolí seriálu Janu Štvrteckou a Jiřího Bumbálka. Na přípravě spolupracoval dramaturg Ludvík Němec.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku