Osudy – Jan Hanuš: Labyrint svět 1/10 (2015)
Jan Hanuš. Četba na pokračování ze vzpomínkové knihy českého skladatele. Připravila Eva Ocisková. Režie Hana Kofránková.
Účinkuje Josef Somr.
Natočeno 2015. Premiéra 11. – 15. 5. a 18. – 22. 5. 2015 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.; 10 x 30 min).
Lit.: Ocisková, Eva: Jan Hanuš: Labyrint svět (1/10). In web ČRo 3 Vltava, květen 2015 (článek). – Cit.: Významný český skladatel se narodil před sto lety, 2. května 1915. Se svými obětavými, činorodými, uměnímilovnými rodiči a sedmi sourozenci prožil obě světové války, tu první jako nejmladší člen i na tehdejší dobu veliké rodiny. Války a následný komunistický režim se nezvratně podepsaly na jeho osobním i rodinném životě. Nevzaly mu však laskavost a noblesu, s jakou o všech událostech vypráví ve své knize vzpomínek Labyrint svět, původně určené vlastním dětem a vnoučatům.
Za okupace a po osvobození byl Jan Hanuš vedoucím slavného Urbánkova nakladatelství, které založil jeho slavný dědeček František Augustin Urbánek, byl členem výboru Přítomnosti, působil jako redaktor Národního vydavatelství Orbis a do roku 1955 jako hlavní redaktor hudebního odboru Státního nakladatelství krásné literatury, hudby a umění.
Jan Hanuš založil a vedl hudební nakladatelství Panton, byl aktivním členem Svazu československých skladatelů, podílel se na souborném kritickém vydání díla Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Leoše Janáčka…
Přes všechny zážitky, pro někoho jiného jistě fatální, se Jan Hanuš celoživotně neubíral cestou ublíženosti, ale tvorby. Vlastní tvorby umělecké a tvorby kulturního, křesťanského i lidského společenství. Když se ponoříte do jeho vzpomínek, užasnete, jak bohatě a nezištně lze naplnit lidský život.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku