Paní Dallowayová 1/10 (2017)
Virginia Woolfová. Líčení jednoho dne v životě středostavovské ženy středního věku, která chystá večírek, se odehrává v Londýně roku 1923. Překlad Kateřina Hilská. Rozhlasová úprava Tereza Semotamová. Dramaturgie Hana Hložková. Režie Lukáš Kopecký.
Čte Lucie Andělová.
Nastudovalo Brno v roce 2017. Premiéra 5. – 9. a 12. – 16. 6. 2017 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.; 10 x cca 19 min.) v cyklu Čtení pro celou rodinu.
Lit.: Hložková, Hana: Virginia Woolfová: Paní Dallowayová (1/10). In web ČRo 2 Praha, 5. 6. 2017 (článek). – Cit.: Desetidílná četba na pokračování líčí průběh jednoho červnového dne roku 1923 v životě ženy z vyšší střední třídy. Virginia Woolfová představuje hlavní postavu – Clarissu Dallowayovou nejprve skrze ranní procházku po Londýně, při které si uvědomuje radost z míst, která se jindy zdají všední. Posléze jako hostitelku, jež s pečlivostí připravuje večírek pro manžela a věnuje se pozvané společnosti. Zdánlivě banální náplň dne padesátileté Clarissy je důmyslně protkána myšlenkami a vzpomínkami nejen na časy, kdy byla mladá.
Prostřednictvím, v diplomatických službách pracujícího, manžela Richarda, dávného milence Petera Walshe, který se kvůli rozvodu vrátil z Indie, a blízké přítelkyně Sally Setonové se postupně odhaluje, že na první pohled obyčejná manželka Clarissa má za sebou emočně pestrý a naplněný život. Paralelně s jejím „vyprávěním“ se prolíná příběh, válečnými traumaty poznamenaného, básníka Septimuse Smitha a jeho italské manželky Rezie.
Román Virginie Woolfové je pozoruhodný tím, jak zaznamenává proud lidského podvědomí se všemi jeho náhlými střihy a prolínáním časových rovin. Tok myšlenek a vzpomínek je doprovázen všudypřítomným popisem a to různými formálními prostředky (dialogy, vnitřním monologem, samomluvou apod.). Součástí tohoto impresivního románu jsou také autobiografické prvky (procházky po Londýně, motiv šílenství i sebevraždy aj.).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku