Jeptiška 1/15 (2017)

Denis Diderot. Četba na pokračování. Mladá jeptiška v sugestivních dopisech líčí zvrhlosti ve francouzských klášterech v 18. století.  Překlad Věra Smetanová. Rozhlasová úprava Radek Brož. Zvukový mistr Michal Zelinka. Dramaturgie Hana Hložková. Režie Lukáš Kopecký.

Účinkuje Barbora Goldmannová a Jan Grygar (15).

Nastudovalo Brno v roce 2017.  Premiéra 8. 1. – 26. 1. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:04 h.)  v cyklu Čtení pro celou rodinu.

Lit.: Hložková, Hana: Jeptiška. – Cit.:  Patnáctidílná četba na pokračování z románu Jeptiška líčí sugestivním způsobem útrapy mladé dívky, která byla svou rodinou donucena stát se řeholnicí. Prostřednictvím románu v dopisech, kterému dominuje nezkušená a morálně nezkažená ústřední hrdinka, se osvícenecký spisovatel a filozof Denis Diderot zaměřil na kritiku soudobé společnosti. Zejména život ve francouzských klášterech v 18. století popsal jako nesvobodná místa, ve kterých se líhnou zvrhlé myšlenky a činy.

Sotva třiadvacetiletá Zuzana Simoninová prosí v dopisech, určených markýzi de Croismare, o pomoc ve svízelné životní situaci. Doufá, že ji tento ctnostný šlechtic vyslyší a konečně se jí podaří zmírnit rány krutého osudu. S upřímnou snahou mu popisuje události svého života za zdmi klášterů, které během svého života vystřídala, a prostou touhu po bytí mimo řeholi. Autenticky pojatý příběh jeptišky, působí místy naivně i dojemně, což je mistrný záměr autora. Diderot je v textu přítomen, neboť mnohé zápletky a nástrahy osudu, které jeho hrdinka překonává, jsou tak bizarní, že je možné za nimi odkrýt autorův ironický tón.

Klasické dílo světové literatury, které vyšlo až posmrtně v roce 1796, je v rozhlasové četbě na pokračování doplněno i o dodatek Denise Diderota, ve kterém vysvětluje důvody, jež ho vedly k sepsání tohoto tehdy skandálního díla.

Lit.: Hložková, Hana: Kde se líhnou zvrhlé myšlenky. In Týdeník Rozhlas 2/2018 (článek).

Hložková, Hana - Kde se líhnou zvrhlé myšlenky. In Týdeník Rozhlas 2-2018 (článek).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)