Krajinou příběhů – Kniha o Jizerských horách 1/20 (2018)

Miloslav Nevrlý. Četba na pokračování z knihy pověstí z Jizerských hor. Mistr zvuku Jiří Slavičínský. Režie Michal Bureš.

Čte Václav Helšus.

Nastudoval ČRo Olomouc, leden 2018. Premiéra 1. dílu v pátek 9. 2. 2018 (ČRo Liberec, 18.05 h), 20. dílu 22.6.2018 (ČRo Liberec, 18:05 h) v programovém cyklu „Kultura pod Ještědem“. Repríza tohoto cyklu (podle údajů v programu) vždy následující neděli po 11. hod. dopoledne.

Obsah: 01 O Čihadlech. – 02 Krop-Seffův kříž. – 03 Porscheho smrt. – 04 Zabitý mladenec. – Mützelův obrázek. – 05 Smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor. – 06 Horolezci. – 07 O čarostřelcích z Velké Jizery. – 08 Hrob pytláka Hennricha. – Vražda polesného Málka. – 09 Dřevorubecké smrti. – 10 O válkách a vojácích. – 11 Výlet tvrdošíjných pánů. – 12 Vyprávění o jizerskohorských rozhlednách. – 13 Vražda na Štolpišské cestě. – Ztracený kříž. – 14 O jizerskohorských lupičích. – 15 O pohádkových bytostech Jizerských hor. – 16 O kouzelnících a podivínech. – 17 O zázračném doktoru. – 18 O smuteční stezce. – 19 O jizerskohorských jezerech a jejich obyvatelích I. – 20 O jizerskohorských jezerech a jejich obyvatelích II.

Pozn.:  Poprvé dnes budeme číst s Václavem Helšusem z knihy o Jizerských horách (pro posluchače Českého rozhlasu Liberec jsme připravili rozhlasovou adaptaci). Rozhovor s autorem knihy Miloslavem Nevrlým. Pozvánka na autorské čtení Petry Hůlové. Moderuje David Hamr. (anotace 9. 2. 2018)

Lit.: anonym: Kultura pod Ještědem. Václav Helšus čte pro rozhlas. Pusťte si další díl z Knihy o Jizerských horách. In web ČRo Liberec, 20. únor 2018 (článek + rozhovor s V. Helšusem). – Cit.:

S režisérem Michalem Burešem a hercem Divadla F. X. Šaldy Václavem Helšusem  připravil Český rozhlas Liberec pro své posluchače patnáctidílnou četbu na pokračování z legendární Knihy o Jizerských horách. Kultovní, milovníky kraje takřka zbožňované dílo tak bude mít – vůbec poprvé v rozhlasové historii – zvukovou podobu.

„První vzpomínka je nejsilnější. Byl nesmírně teplý, tropický večer, bůhví kde se vzal v Jizerských horách. Žil jsem tady v severních Čechách první týden a již jsem slyšel, že kdesi na hřebenech Jizerek je ztracené v lesích rašeliniště veliké krásy. Vzal jsem tehdy chléb a sýr a se soumrakem vyšel z Liberce do mně neznámých hor,“ píše Miloslav Nevrlý v jedné z úvodních kapitol knihy, když se jako mladý zoolog  Severočeského muzea seznamoval s tehdy opuštěnými a zapomenutými horami.

Čarostřelci z Velké Jizery, loupežníci i strašidla

Teď se i rozhlasoví  posluchači můžou vydat do „mně neznámých míst“ – navštívit ono rašeliniště Na Čihadle, v lese objevit ukrytý Krop-Seffův kříž, narazit na pomníčky lidských bolů a neštěstí, poslechnout  si vyprávění o čarostřelcích z Velké Jizery, o dřevorubcích, horolezcích, loupežnících, pytlácích, bludičkách, skřítcích a strašidlech, navštívit četné rozhledny, prošel se cestami Štolpichu, jímž strmě uhání bystřina…

Poslouchejte v Českém rozhlase Liberec každý pátek od 18 hodin nebo v neděli krátce po 11. hodině pořad Kultura pod Ještědem. První z patnácti dílů četby z Knihy o Jizerských horách uslyšíte už v pátek 9. února 2018.

Lit.: Hamr, David: Krajinou příběhů: Kniha o Jizerských horách. In web ČRo Liberec, 16. duben 2018 (anotace). – Cit.:  S režisérem Michalem Burešem a hercem Divadla F. X. Šaldy Václavem Helšusem  připravil Český rozhlas Liberec pro své posluchače patnáctidílnou četbu na pokračování z legendární Knihy o Jizerských horách. Kultovní, milovníky kraje takřka zbožňované dílo tak bude mít – vůbec poprvé v rozhlasové historii – zvukovou podobu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Bible Jizerských hor-jen s tím rozdílem,že tato vypráví skutečnou pravdu a pan autor opravdovému milovníku těchto míst otevřel oči pro Jizerky dokořán.Nádherně napsáno a v každé větě je kus srdce pana Nevrlého.Za všechny,kdo mají tohoto autora a jeho díla v lásce ..moc velké poděkování Vážený pane doktore Nevrlý.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)