Prípad doktora Mejzlíka a iné prózy 1/5 (Případ doktora Mejzlíka a jiné prózy, 2018)

Karel Čapek. Četba na pokračování z Povídek z jedné a druhé kapsy. Režie Stanislav Bilý.

Čte Róbert Šudík.

Natočeno 2018. Premiéra 14. – 18. 5. (Rádio Devín, 13:30 h). Repríza 7. – 11. 1. 2019 (SRo Rádio Litera) v cyklu Týždeň s Karlom Čapkom.

Lit.: anonym: Čítanie na pokračovanie: Karel Čapek – Prípad doktora Mejzlíka a iné prózy. Literatúra. In web Rádio Devín, 14. 5. 2018 (článek). – Cit.: Seriál častí čítania na pokračovanie začína poviedkou Prípad doktora Mejzlíka. Tento policajt v sebe objaví akési „vyššie schopnosti“, ktoré mu umožnia vyriešiť detektívny prípad. Práve tieto zvláštnosti ukryté v bežnej realite Čapka zaujímajú. Jeho príbehy z najvyššej spoločnosti aj zo života plebsu, detektívne, i zábavné, si udržiavajú atmosféru slnkom zaliateho českého mestečka, aj keď sa tu vyskytne lúpežná vražda, či pokus o atentát. Je to preto, lebo Čapek má okrem slabosti pre detektívnu záplatku aj jemný hravý humor. Jeho poviedky sú niekedy ako ezopove bájky: príbehom vypovedia, že blázon často vidí to, čo normálni prehliadajú, že jedno sklamanie z detstva zmení celý život, alebo že aj slušní ľudia kradnú, hoci iba kvety.

Lit.: Šaráková, Lucia: Týždeň s Karlom Čapkom. Téma týždňa. In web SRo Rádio Litera, 6. 1. 2019 (článek). – Cit.:  O dva dni by slávil narodeniny. 9. januára 1890 sa v Čechách narodil spisovateľ, ktorý svojim širokým okruhom tém a vytríbeným citom pre dôležité maličkosti, zanechal po svojom plodnom živote nezmazateľnú stopu. Tá dodnes zasahuje nové a nové duše. Originálny človek, čo sa na svet pozeral očami dieťaťa, no súčasne očami filozofa i vedca. Práve tento jeho vzácny presah dokázal uspokojiť náročného čitateľa až po tých najmladších. Preto sa oplatí neprestajne k nemu vracať. Pre jeho humor a nadčasovosť. Vízie a humanizmus. „Ak ste postavili vzdušný zámok, vaša práca nemusí byť zbytočná. Teraz mu ešte urobte základy,“ povedal tento novinár, básnik, dramatik, prekladateľ, kritik a prozaik niekoľkokrát nominovaný na Nobelovku za literatúru. Tento týždeň si Literu prenajal Karel Čapek. Vybrali sme pre vás jeho divadelné hry, poviedky, fejtóny i rozprávky. Tak prijmite pozvanie do tej najlepšej spoločnosti.

Seriál Čítanie na pokračovanie  začneme hneď v úvode týždňa poviedkovým cyklom v piatich častiach – Prípad doktora Mejzlíka. Hlavný hrdina v sebe objaví „vyššie schopnosti“, ktoré mu umožnia vyriešiť detektívny prípad. Tieto zvláštnosti ukryté v bežnej realite Čapka odjakživa zaujímajú. Jeho príbehy z najvyššej spoločnosti aj zo života plebsu, detektívne, i zábavné, si udržiavajú atmosféru slnkom zaliateho českého mestečka, aj keď sa tu vyskytne lúpežná vražda, či pokus o atentát. A samozrejme, i keď ide o detektívnu zápletku, nechýba jemný, hravý humor. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)