Každá věc ať dospěje na své místo 1/10 (2018)

Sylvie Richterová. Četba na pokračování. Ze stejnojmenného románu pro rozhlas upravila autorka. Dramaturg Tomáš Sedláček. Režie Hana Mikolášková.

Čte Igor Dostálek.

Nastudovalo Brno v roce 2018. Premiéra 1. dílu 25. 5. 2018 (ČRo 3 Vltava, 18:30 h.) v cyklu ČeskoSlovenský rok.

Obsah: 1. Moje vyprávění začíná. – 2. Zimní krajiny duše. – 3. Vánoce a pistole. - 4. Vyhnání z ráje. – 5. Everest – 6. Odkud jdeš nebo Pokusy o svědomí. – 7. Oni mi stárnou do nevinnosti. – 8. Tanky – 9. A tak jsem se učil – 10. Konec bez zvonce.

Lit.: Blažejovská, Alena: Sylvie Richterová: Každá věc ať dospěje na své místo. In web ĆRo 3 Vltava, 3. červen 2018 (článek). – Cit.:  Naše doba se musí vypořádat se zlem, proto vznikl román básnířky, prozaičky a literární teoretičky Sylvie Rychterové. Neobyčejně intenzivní a přemýšlivé vyprávění v interpretaci Igora Dostálka poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozsáhlý román Sylvie Richterové (1945) Každá věc ať dospěje na své místo je širokodechým obrazem posledních šedesáti let, pozorovaným ze tří centrálních bodů: Brna, Říma a Prahy. Navzdory tomu nejde o román historický, ale metafyzický a alegorický. Autorku nezajímají ani tak příběhy, z nichž se naznačená historická doba skládá, ale jejich významy a hodnoty. Vypravěčem je nedostudovaný psycholog Jan Lazar, jeho protihráči nesou neméně symbolická jména – Velemír a Kazimír – a v jejich osudech a osudech jejich blízkých a známých se odehrává tichý, leckdy krutý, jindy skoro laskavý a vytrvalý souboj dobra a zla.

Svůj příběh a příběhy svých přátel i nepřátel nevypráví Jan Lazar nikterak lineárně. Logika osudů se totiž nekryje s časovou posloupností, poznání nepřichází jako jednorázové zjevení, ale vyjevuje se postupně a převážně velice bolestně. Dějově se otevírá koncem listopadu 1989, kdy na svahu brněnského kopce Hády hoří archivy StB, aby už nikdo do nich nemohl nahlédnout, aby zmizely viny a zrady udavačů i pečlivost jejich sběratelů a s nimi i kus dějin lidských slabostí. Jenže – jak praví veršované gnómické vsuvky vypravěčova partu:

Co bylo, pořád taky je. Pořád tady je, ale v opak se svůj pravý proměňuje.

Dějová pásma Lazarova vyprávění se od tohoto bodu rozbíhají zpátky až k počátkům poválečných časů a také vpřed až k naší přítomnosti, k pokusům o bizarní účtování s minulostí. Jenže skutečný lidský život, tvrdí autorka ústy Jana Lazara, nestojí na přízemních lidských soudech, ale na nadosobních hodnotách a vědomí řádu.

Pro rozhlasovou četbu vyňala Sylvie Richterová z románu Každá věc ať přijde na své místo jednu epickou nit. Ta tím získala dramatické kontury, které zvýraznily básnickou sílu jejího vypravěčství i hloubku přemýšlení o lidských osudech. Neobyčejně intenzivní a přemýšlivé vyprávění nastudovala s Igorem Dostálkem režisérka Hana Kovaříková.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)