Herbář 1/5 (2018)
Sándor Márai. Výběr ze sbírky užitečných rad pro život, které maďarský prozaik sepsal v čase druhé světové války. Překlad Dana Gálová. Připravila Vladimíra Bezdíčková. Režie Lukáš Hlavica.
Účinkuje Jaromír Meduna.
Natočeno 2018. Premiéra 18. – 22. 6. 2018 (ČRo 3 Vltava, 23:45 h.) v cyklu Stránky na dobrou noc.
Lit.: Bezdíčková, Vladimíra: Sándor Márai: Herbář. In web ČRo 3 Vltava, 19. červen 2018 (článek). – Cit.:
Za starých časů mívaly hospodyně herbáře nebo bylináře, sešity užitečných rad, která bylina vyléčí jaký tělesný či duševní neduh, a rovněž návodů z oblasti zdravovědy, stravování a vůbec doporučení pro nejrůznější životní situace. To inspirovalo Sándora Máraie (1900–1989) k sepsání obdobné sbírky užitečných rad pro život.
Maďarský prozaik, básník a novinář pocházel z měšťanské rodiny s německými kořeny v Košicích. Brzy po absolvování gymnázia hojně cestoval, zvláště po Německu, na těchto cestách se také zabýval žurnalistikou, jež tvoří podstatnou část jeho tvorby. Románovému psaní se věnoval od konce 20. let.
V roce 1948 Maďarsko opustil a přes Švýcarsko a Itálii se dostal do Spojených států, kde získal občanství, ovšem živořil. V nuzném prostředí a opuštěn ukončil svůj život vlastní rukou v únoru 1989 v San Diegu. Po jeho smrti a změně politického režimu v 90. letech došlo jeho dílo velkého uznání a dnes se vydává doma i v zahraničí. K nejvýznamnějším Máraiovým prozaickým dílům patří Zpověď, dále sbírka krátkých novel Odkaz Ester nebo román Svíce dohořívají (1940).
Herbář byl poprvé vydán v Budapešti v roce 1943, v době války. Hlavními, centrálními texty jsou úvahy o zraněné lidské duši, úpadku morálky, ztracené či mizející hodnotě ctnosti a o jejich nápravě na základě lidské zkušenosti.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku