Nemocná Amerika 1/5 (2021)
Timothy Snyder. Četba na pokračování. Připravil Viktor Bezdíček. Dramaturgie Alena Blažejovská. Překlad Johana Ringelová. Režie Radim Nejedlý.
Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 14. 2. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. díl: Naše choroba (24:55) – 2. díl: Lekce první: Zdravotní péče je lidské právo
Lit.: Blažejovská, Alena: Timothy Snyder: Nemocná Amerika. Co všechno odhalila pandemie a jak z toho ven? In web ČRo Plus, 14. únor 2021 (článek). – Cit.: Nejsme-li zdraví, nemůžeme být svobodní. To platí to pro jednotlivce i pro Ameriku. Na vlastí kůži se o tom přesvědčil známý historik Timothy Snyder. Ve své knize Nemocná Amerika odhaluje problémy tamního zdravotnictví a ukazuje, jak se krize amerického veřejného zdraví naplno projevila v době pandemie. A nabízí recept co změnit.
Impulsem ke vzniku Nemocné Ameriky byla historikova osobní zkušenost. Na přelomu roku 2019 a 2020 se Timothy Snyder ocitl na rozhraní života a smrti v důsledku zanedbání lékařské péče. (…)
Ze svých peripetií však v knize neviní zdravotníky, nýbrž zdravotní systém.
Čtení o americkém zdravotnictví, takřka absolutně zaměřeném na zisk, bude znít evropskému čtenáři až nepravděpodobně. Jako v ostatních knihách ovšem ani v tomto brilantním eseji Snyder nepojednává jen o konkrétních dějích spjatých s jednou zemí, nýbrž především o zdrojích, z nichž nutně musí čerpat zdravá společnost – o svobodě a solidaritě. (…)
Lit.: anonym: Timothy Snyder nejen o nemocné Americe. In web Iniciativa Sníh, 13. 3. 2021 (recenze). – Cit.: Český rozhlas Plus zveřejnil jako radioknihu už 18. února 2021 čtenou verzi knihy Timothy Snydera Nemocná Amerika. Autor se svým svérázným a velice zajímavým způsobem zabývá otázkou zdravotní péče nejen v Americe a nejen v době pandemie. Knihu si můžete v „papírové“ podobě vyhledat na Dazabazeknih.cz – Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě a věřím, že stojí za přečtení.
Nepředpokládalo se, že by Snyder kdy plánoval psát knihu s podobnou tématikou. Sám však prožil nezáviděníhodnou životní zkušenost pobytem v několika amerických nemocnicích vlastně těsně před počátkem pandemie na konci roku 2019 a na počátku roku 2020.
„Naší chorobou jsou tělesné nemoci a politické zlo, jež je obklopuje. Jsme nemocní tak, že nás to stojí svobodu, a nesvobodní tak, že nás to stojí zdraví.“, píše Snyder ve své knize a jeho slova se netýkají výlučně amerického zdravotnictví, ale i toho „našeho“.
Timothy Snyder není z těch, kteří by kritizovali a „nenechali na nikom nit čistou“. Nabízí východiska přímo v jednotlivých příbězích z doby, která nás obklopuje, varuje nás před tím, co sami v sobě často nosíme ve stylu „s tím přece nic nenadělám, je to mimo mne“. Poukazuje také na hrůzy minulosti a možnost poučit se z nich, nedělá to však trapnou formou srovnávání jako spousta rádobyhrdinů dneška, ale připomíná nám dějinné souvislosti citlivě a nepropašuje do svého textu falešné tóny jednosměrného vzteku a frustrace.
Možná se bude zdát Snyderovo vidění příliš černobílé a jeho chvála evropských zdravotních systémů jednostranná v kontrastu s tím, jak popisuje systému americký. Ale není tomu tak, nachází řadu pochybení i v naší pro mnohé Američany nepochopitelné infrastruktuře solidarity.
„Většina naší země je nyní zpravodajskou pouští. Ta nás zabíjí jak tím, že kvůli ní přicházíme o informace potřebné v našem každodenním životě, tak tím, že nás nechává zmatené v klíčových okamžicích.“, říká v textu Snyder a z těchto slov až mrazí. Protože nám připomínají naši realitu.
Nejsme-li zdraví, nemůžeme být svobodní. To vyplývá z celého textu knihy. Týká se to všech bez rozdílu, nás i Američanů, týká se to každé lidské bytosti na planetě. A nezbývá, než hledat cestu k co nejspravedlivějšímu zdravotnímu systému, jímž ten americký rozhodně není, a pandemie ukázala, že k ideálu má daleko i systém evropský.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku