Nemocná Amerika 1/5 (2021)

Timothy Snyder. Četba na pokračování. Připravil Viktor Bezdíček. Dramaturgie Alena Blažejovská. Překlad Johana Ringelová. Režie Radim Nejedlý.

Účinkuje Igor Dostálek.

Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 14. 2. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.

Obsah: 1. díl: Naše choroba (24:55) – 2. díl: Lekce první: Zdravotní péče je lidské právo

Lit.: Blažejovská, Alena: Timothy Snyder: Nemocná Amerika. Co všechno odhalila pandemie a jak z toho ven? In web ČRo Plus, 14. únor 2021 (článek). – Cit.: Nejsme-li zdraví, nemůžeme být svobodní. To platí to pro jednotlivce i pro Ameriku. Na vlastí kůži se o tom přesvědčil známý historik Timothy Snyder. Ve své knize Nemocná Amerika odhaluje problémy tamního zdravotnictví a ukazuje, jak se krize amerického veřejného zdraví naplno projevila v době pandemie. A nabízí recept co změnit.

Impulsem ke vzniku Nemocné Ameriky byla historikova osobní zkušenost. Na přelomu roku 2019 a 2020 se Timothy Snyder ocitl na rozhraní života a smrti v důsledku zanedbání lékařské péče. (…)

Ze svých peripetií však v knize neviní zdravotníky, nýbrž zdravotní systém.

Čtení o americkém zdravotnictví, takřka absolutně zaměřeném na zisk, bude znít evropskému čtenáři až nepravděpodobně. Jako v ostatních knihách ovšem ani v tomto brilantním eseji Snyder nepojednává jen o konkrétních dějích spjatých s jednou zemí, nýbrž především o zdrojích, z nichž nutně musí čerpat zdravá společnost – o svobodě a solidaritě. (…)

Lit.: anonym: Timothy Snyder nejen o nemocné Americe. In web Iniciativa Sníh, 13. 3. 2021 (recenze). – Cit.: Český rozhlas Plus zveřejnil jako radioknihu už 18. února 2021 čtenou verzi knihy Timothy Snydera Nemocná Amerika. Autor se svým svérázným a velice zajímavým způsobem zabývá otázkou zdravotní péče nejen v Americe a nejen v době pandemie. Knihu si můžete v „papírové“ podobě vyhledat na Dazabazeknih.cz – Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě a věřím, že stojí za přečtení.

Nepředpokládalo se, že by Snyder kdy plánoval psát knihu s podobnou tématikou. Sám však prožil nezáviděníhodnou životní zkušenost pobytem v několika amerických nemocnicích vlastně těsně před počátkem pandemie na konci roku 2019 a na počátku roku 2020.

„Naší chorobou jsou tělesné nemoci a politické zlo, jež je obklopuje. Jsme nemocní tak, že nás to stojí svobodu, a nesvobodní tak, že nás to stojí zdraví.“, píše Snyder ve své knize a jeho slova se netýkají výlučně amerického zdravotnictví, ale i toho „našeho“.

Timothy Snyder není z těch, kteří by kritizovali a „nenechali na nikom nit čistou“. Nabízí východiska přímo v jednotlivých příbězích z doby, která nás obklopuje, varuje nás před tím, co sami v sobě často nosíme ve stylu „s tím přece nic nenadělám, je to mimo mne“. Poukazuje také na hrůzy minulosti a možnost poučit se z nich, nedělá to však trapnou formou srovnávání jako spousta rádobyhrdinů dneška, ale připomíná nám dějinné souvislosti citlivě a nepropašuje do svého textu falešné tóny jednosměrného vzteku a frustrace.

Možná se bude zdát Snyderovo vidění příliš černobílé a jeho chvála evropských zdravotních systémů jednostranná v kontrastu s tím, jak popisuje systému americký. Ale není tomu tak, nachází řadu pochybení i v naší pro mnohé Američany nepochopitelné infrastruktuře solidarity.

„Většina naší země je nyní zpravodajskou pouští. Ta nás zabíjí jak tím, že kvůli ní přicházíme o informace potřebné v našem každodenním životě, tak tím, že nás nechává zmatené v klíčových okamžicích.“, říká v textu Snyder a z těchto slov až mrazí. Protože nám připomínají naši realitu.

Nejsme-li zdraví, nemůžeme být svobodní. To vyplývá z celého textu knihy. Týká se to všech bez rozdílu, nás i Američanů, týká se to každé lidské bytosti na planetě. A nezbývá, než hledat cestu k co nejspravedlivějšímu zdravotnímu systému, jímž ten americký rozhodně není, a pandemie ukázala, že k ideálu má daleko i systém evropský.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)