Čarostřelec 1/10 (2021)
Jan Horníček. Napínavý příběh z roku 1789 odehrávající se v Jizerských horách. Bývalý jezuita Vilém a podivínský lékař Šulc pátrají po okolnostech svatokrádeže. Postupně v jejich okolí přibývá krvavých vražd a oba se nakonec dostávají mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec. Pro rozhlas připravil Tomáš Vlček. Zvukový mistr Ondřej Franěk. Dramaturgie Marina Feltlová. Režie Jakub Doubrava.
Účinkuje Martin Pechlát.
Nastudovala Plzeň v roce 2021. Premiéra 1. dílu 15. 3. 2021 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.). Repríza 1. dílu 12. 8. 2023 (ČRo 3 Vltava, 23:00 h.) v cyklu Četba s hvězdičkou.
Vydal Radioservis a Témbr, červen 2021 (1 CD MP3, CR.SS.2021.62, celková délka 4 hod. 40 min.).
Pozn.: Napínavý příběh z roku 1789 odehrávající se v Jizerských horách. Bývalý jezuita Vilém a podivínský lékař Šulc pátrají po okolnostech svatokrádeže. Postupně v jejich okolí přibývá krvavých vražd a oba se nakonec dostávají mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec.
Lit.: iko – Anděla: Herec Martin Pechlát natáčel v Plzni. In web ČRo Plzeň, 12. únor 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: O nahrávání v Plzni i o natáčení nového filmu mluvil s naší redaktorkou oblíbený herec. (…) Hlas herce Martina Pechláta zazní v chystané četbě na pokračování, která vznikla tento týden ve studiu Českého rozhlasu Plzeň.
„Nahráváme pro rozhlas úpravu knihy Čarostřelec od Jana Horníčka. Je to zajímavý román, který se odehrává v Jizerských horách,“ řekl herec s tím, že má z práce velkou radost.
Čarostřelec je historická detektivka, zasazená do roku 1789. Popisuje vyšetřování několika krvavých vražd, které zavede hlavní hrdiny románu hluboko do hor mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. (…)
Lit.: anonym: Čarostřelec. Napínavý krimi příběh odehrávající se v zimě roku 1789 v Jizerských horách. In web ČRo 2 Praha, 25. březen 2021 (článek). – Cit.: Je mrazivý únor léta Páně 1789. A začíná spletitý kriminální příběh, který nás zavede do temné zimní krajiny Jizerských hor. (…)
Bývalý jezuita Vilém a podivínský lékař Šulc pátrají po okolnostech svatokrádeže. Postupně v jejich okolí přibývá krvavých vražd a oba se nakonec dostávají mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec. (…)
Jizerské hory mají svůj neopakovatelný svéráz,“ říká autor krimi příběhu Jan Horníček. „Je tu ze všech českých hor nejvíc sněhu a nejtužší zimy.
Krajina je divoká a nespoutaná. Pochopí to jen ten, kdo se někdy toulal mezi jezírky s černou vodou.“
Děj příběhu se odehrává v roce 1789. Proč si autor zvolil právě tento rok a do jaké míry se inspiroval reálnými historickými událostmi?
„Začal jsem poněkud zeširoka, ale posléze se mi časový úsek čím dál více zužoval. Potřeboval jsem, aby byly v běhu josefínské reformy. Posléze jsem zjistil, že příběh, jaký jsem si zamanul, se jindy než v zimě roku 1789 odehrávat nemůže,“ přiznává autor. (…)
Lit.: Macháček, Tomáš: Jezuita na stopě zločinu aneb Western z Jizerských hor. In web Naposlech.cz, 27. 7. 2021 (recenze). – Cit.: Bývalý Jezuita Vilém a tajemný vídeňský doktor Šulc se v románu Jana Horníčka Čarostřelec vydávají spolu po stopách svatokrádeže z venkovského kostelíku. Pátrání, odehrávající se v zapadlém koutě Jizerských hor, nabírá rychle obrátky poté, co dojde k několika vraždám. Stopy vedou jak do kopců mezi místní pašeráky a pytláky, tak do městského podzemí, v němž se scházejí členové tajného spolku. Podaří se vraha polapit?
Absolvent strojní fakulty a nyní vyučující matematiky Jan Horníček koketoval se světem literatury už dříve. Po dvou neúspěšných pokusech se dočkal úspěchu až se svým třetím titulem Čarostřelec, který mu vynesl prvenství v Literární ceně Knižního klubu. Ten nyní vychází i ve zvukové podobě vydané Radioservisem a Témbrem. Fascinován horskou krajinou svého rodného kraje se pustil do vyprávění historicky laděného dobrodružného příběhu, který zasadil doprostřed tuhé zimy roku 1789. Skloubil v něm hned několik žánrů najednou – historický příběh, detektivku a překvapivě i trochu western, a to zejména díky motivu zázračného střelce a efektnímu grafickému ztvárnění obálky.
Někteří kritici autorovi ale rozkročení mezi žánry vytýkají a přirovnávají dílo k laciné brakové literatuře. Jiní, zejména rodáci z dané oblasti, se vyslovují kriticky k příliš volnému nakládání s historickými fakty a místopisem. Další mu vytýkají zmínky o v té době neznámé gilotině, či poukazují na to, že běžnou součástí venkovského života nemohla být alžírská káva či lyžování (navíc v moderní podobě se dvěma hůlkami místo jedné masivní). Pokud ale odhlédneme od snahy brát toto dílo jako historickou literaturu, zbyde nám samotný text, který je překvapivě poutavý a čtivý. Přirovnání k rodokapsům není zcela od věci – klipovitý děj, podpořený formou zkrácené četby původně pro rozhlasové vysílání, je spíše sledem akčních scén a dobrodružných výprav.
Místo v něm bohužel nezbylo pro psychologii postav. Nejlepší také bude zapomenout chvílemi i na logiku. Tento přístup oceníte zejména ve chvílích, kdy se z jedné postavy, popisované v úvodu jako „roztomilý buclatý pán, s tvářemi jako jablíčka“ záhy vyklube mladý, zdatný sportovec. Pokud ale dokážete přimhouřit obě oči natolik, že tahle autorova faux pas dokážete přehlédnout, zbyde vám samotný text plný živého děje, v němž není nouzi o dramatické situace ani napětí. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Na webu Rozhlasu psali, že je to z r 2020.